Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 22
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2020
    'Ονομα
    Nopi
    Post Thanks / Like

Προβλημα με το κοκατιλ

Καλησπέρα σε όλους καλή χρονιά!
    Τον Σεπτέμβριο μου εφεραν ένα κοκατιλ και ολα καλα με το μικρουλι τοσο καιρο αλλα πριν λιγες μερες αρχισε κοιμοταν συνεχεια δεν ετρωγε οπως πριν και δεν κελαηδουσε. Δεν ειχε διάρροια ωστόσο. Το πήγα στομ κτηνίατρο και μου είπε οτι πιθανό να εχει ψιττακωση καθως ετυχε 2 3 φορες να ανοιγει διαπλατα το στομα σαν να χασμουριεται. Και μου εδωσε να του δωσω αντιβιωση για ψιττακωση την οποια θα την στειλω σε φωτο να την δειτε. Ξεκινησα την αντιβιωση προχθες. Μπορω να πω οτι απο αποψη συμπεριφορας ειναι καλυτερα το πουλι καιως αρχισε τρωει τραγουδαει και φαινεται πιο ζωηρο ξανα. Ωστοσο σημερα παρατηρησα οτι τα περιττωματα του εχουν αλλαξει συσταση και χρωμα. Θα σας στειλω φωτο μηπως και εμπειρικα με βοηθησετε με το τι μπορει να συμβαινει γιατι ο γιατρος δεν ασχοληθηκε με τον παπαγαλο και δεν φανηκε να ξερει και πολλά. Μηπως εγινε λαθος εκτιμηση?

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2020
    'Ονομα
    Nopi
    Post Thanks / Like
    Επισης του εχουν πεσει και καποια λιγα πουπουλα δεν ξερω γιατι!

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Έχω την εντύπωση πως οι κουτσουλιές, αν και δεν είναι καλές, δεν παραπέμπουν άμεσα σε ψιττάκωση.
    Επειδή η συγκεκριμένη ασθένεια είναι σοβαρή υπόθεση (όχι μόνο για το πουλί), καλό θα ήταν να ψαχτείς λίγο παραπάνω.
    Η έγκυρη διάγνωση δεν είναι τόσο απλή. Δες στο βιντεάκι στο 6:35 και 19:10.

Σε ποιά περιοχή μένεις; Υπάρχει η δυνατότητα για 2η γνώμη;

4. Likes gtsaka liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2020
    'Ονομα
    Nopi
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από amastro Εμφάνιση Μηνύματος
    Έχω την εντύπωση πως οι κουτσουλιές, αν και δεν είναι καλές, δεν παραπέμπουν άμεσα σε ψιττάκωση.
    Επειδή η συγκεκριμένη ασθένεια είναι σοβαρή υπόθεση (όχι μόνο για το πουλί), καλό θα ήταν να ψαχτείς λίγο παραπάνω.
    Η έγκυρη διάγνωση δεν είναι τόσο απλή. Δες στο βιντεάκι στο 6:35 και 19:10.

Σε ποιά περιοχή μένεις; Υπάρχει η δυνατότητα για 2η γνώμη;
    Σημερα θα παω και σε αλλον κτηνιατρο και θα δουμε τι θα μου πει κι αυτος. Δυστυχως κτηνιατροι υπαρχουν αλλα πτηνιατροι οχι και κανεις πραγματικα δεν ασχολειται περαιτέρω με τα μικρα αυτα πλασματακια.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    2 κοκατιλ μανου και λιλου
    Post Thanks / Like
    ελπίζω να μας πεις τα αποτελέσματα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2020
    'Ονομα
    Nopi
    Post Thanks / Like
    Τον πηγα σήμερα μου ειπε ισως να ειναι και σαλμονελα. Αν συνεχισει η διαρροια θα κοψω την αντιβιωση για την ψιττακωση και θα στειλουμε καλλιέργεια για κουτσουλιά να δουμε τι ακριβώς εχει. Εχω σκασει με την ολη κατασταση. Ευχομαι να μονο να μη μου ψοφισει μεσα σε ολο αυτο το περιμενε το καημενο το παπαγαλακι.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Αυτό κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να σου πει να γίνει άμεσα, κάθε μέρα που περνάει με διάρροια γίνεται πιο αδύναμο. Πρέπει να τρώει κ να πίνει καλά για να αντέχει. Η αντιβίωση δηλαδή δεν έχει δείξει αποτέλεσμα ακόμα;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2020
    'Ονομα
    Nopi
    Post Thanks / Like
    Εχει καποια βελτιωση γιατι δεν κοιμαται τοσο την μερα τωρα και τρωει πιο πολυ σε σχεση με πριν την αντιβιωση αλλα εχει διαρροια ενω πριν την αντιβιωση δεν ειχε. Αυτο που κανει τον γιατρο μα πιστευει οτι ειναι ψιττακωση ειναιβοτι αραια και που ανοιγειβτο στομα του συνεχομενα σαν να χασμουριεται και μας ειπε οτι αυτο ειναι οτι δεν ανασαινει οπως πρεπει η κατι τετοιο τελος παντων. Δεν το κανει συχνα αλλα τον πετυχαινω καποιες φορες να το κανει.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Είναι πιο ενεργητικό; Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά αυτό που κάνει με το ράμφος σε συνδυασμό με τη διάρροια δεν είναι καλό σημάδι.. Αλλά δεν ξέρω τι είναι κ τι μπορεί να βοηθήσει. Μακάρι η αντιβίωση να έχει αποτέλεσμα. Μήπως να επικοινωνουσες μ έναν πτηνιατρο τηλεφωνικά;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2020
    'Ονομα
    Nopi
    Post Thanks / Like
    Ειναι ναι παιζει κελαηδαει τρωει απλως κανει κι οσα προαναφερθηκαν που σημαινει οτι υπαρχει αρρωστια. Δεν ξερω κανεναν πτηνιατρο αν καποιος γνωριζει καποιον θα του ειμαι ευγνώμων αν και πιστευω οτι η καλλιέργεια μαλλον ειναι κι η καλυτερη λυση.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία