Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2019
    'Ονομα
    Σπύρος
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like

Προς αναζήτηση δεύτερου cockatiel

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω ένα cockatiel αρσενικό, γενικά άγριο, με το οποίο συγκατοικούμε τα τελευταία 7 χρόνια. Έχω προσπαθήσει αρκετά και αρκετές φορές να το κάνω να με εμπιστευτεί αλλά δυστυχώς φοβάται υπερβολικά τα χέρια (εκτός αν κρατάνε φαϊ ) και οποιεσδήποτε προσπάθειες αποδείχτηκαν άκαρπες. Πάντως ζητάει την παρέα, έρχεται στον υπολογιστή και κάθεται στην οθόνη, τα λέμε μεταξύ μας και σε ό,τι δεν αφορά χέρια προσεγγίζεται γενικά αν κ είναι γενικά φοβιτσιάρης, και με νέα παιχνίδια, φαγητά ήχους κτλ.

Μιας και οι δικές μου δοκιμές να κερδίσω την εμπιστοσύνη του έχουν αποτύχει, σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να του φέρω συντροφιά και θα ήθελα σε αυτό τα φώτα σας. Έχω κάνει μια έρευνα σε pet shop αλλά είτε θα είναι ταλαιπωρημένα είτε θα είναι πολλά μαζί και μες στην τσίτα, οπότε δεν ξεχωρίζουν εύκολα οι χαρακτήρες τους ώστε να δω ποιο είναι φιλικό, πιο περίεργο, πιο παιχνιδιάρικο κτλ. Από την άλλη για εκτροφείς δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα, πολλοί ότι τα δίνουν μικρά ακόμα, μη εμπιστεύσιμοι, ή πως τους κόβουν τα φτερά να φαίνονται ήμερα.

Ιδανικά θα ήθελα να βρω ένα ήμερο, ώστε να ηρεμήσει (πιθανώς) το cockatiel μου και να κολλήσει τουλάχιστον με αυτό, αλλά και να έχω κι εγώ την επαφή με cockatiel που (δυστυχώς) δεν έχω καταφέρει να εγκαθιδρύσω με τον δικό μου.

Οπότε θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν πάνω από ένα cockatiel για να δω τι να κάνω. Τον βλέπω πολλές φορές να βαριέται αλλά δε θέλει και την παρέα μου τις περισσότερες φορές οπότε σίγουρα του λείπει μια συντροφιά να ταυτιστεί θεωρώ. Αρσενικό ή θηλυκό, νομίζω δεν έχει διαφορά. Το ξέρω πως οι όροι του φόρουμ απαγορεύουν τις αγοραπωλησίες, θα ήθελα απλά τη γνώμη σας στο αν αξίζει να πάω σε εκτροφέα ή αν υπάρχει περίπτωση να βρω από pet shop κάτι στα μέτρα αυτού που ψάχνω (γιατί όποτε πάω είναι όλα στην τσίτα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη). Γενικά, τι θα κάνατε στην θέση μου;

Ορίστε και μια χαρακτηριστική φωτογραφία του κυρίου Αναή για να θαυμάσετε την ομορφιά του!

2. Likes MacGyver, amastro liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like
    Ψαξε για μαγαζι που θα κανει παραλαβη, συνηθως ειναι μετικων μηνων τα νεα που φερνουν στα μαγαζια. Ιδανικα θα εχει αι δαχτυλίδι να δεις απο το χρωμα ποια χρονια γεννήθηκε. Παρε καλυτερα θηλυκό αν και παλι δεν ειναι σίγουρο.οτι θα ταιριαξουν και θα τα βρουν. Θα ειναι στο ιδιο κλουβί? Το οτι θα πάρεις ενδοχομενως ενα ήρεμο πουλακι δε σημαίνει αναγκαστικά οτι θα ηρεμήσει και ο Αναης. Μπορεί να αγριεψει και το νεο. Μη βιαστεις πάντως πηγαινε σε πολλα μαγαζια μέχρι να δεις κατι που θα σου αρέσει.

Εννοείται οτι το νεο πουλί πρέπει να μπει σε καραντίνα μολις το φέρεις σπιτι, μακρια απο το κοκατιλ σου για ενα μηνα περίπου.

4. Likes MacGyver liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2019
    'Ονομα
    Παρασκευας
    Post Thanks / Like
    Όταν είχα κοκατιλ πήρα από πετ σοπ αρσενικό άγριο σχετικά και παρότι η θηλυκια μου ήταν ήρεμη και χαδιάρα τα παιδιά τους ήταν σαν το δικό σου αλλά ελεύθερα να πετούν παντού

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    2 κοκατιλ μανου και λιλου
    Post Thanks / Like
    2+ χρονών τσαούσα βρες

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Spyros
    Post Thanks / Like
    Έχεις ιδία πείρα από εκτροφείς ή απλώς έχεις ακούσει;
    Στους περισσότερους δεν συμβαίνουν αυτά που αναφέρεις για να μην πω το αντίθετο...
    Εμείς ζητάμε πολύ μικρά σε ηλικία, ταισμένα στο χέρι, κομμένα φτερά κτλ.
    Για παράδειγμα το τελευταίο που πήρα χρυσό τον έκανα για να μου το δώσει νωρίτερα και αυτός ήταν ανένδοτος μέχρι του σημείου να χαλάσει η συναλλαγή. Και φυσικά δεν είμαι το μοναδικό παράδειγμα.
    Μιλάς με 2-3 εκτροφείς και κρίνεις πανεύκολα...
    Ακόμα και σε αρκετά καταστήματα θα βρεις αξιόλογα πουλιά απλά προσωπικά είμαι αντίθετος στη διάθεση ζωντανών από μαγαζιά...
    Καλή επιλογή να κάνεις...

8. Likes MacGyver liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2019
    'Ονομα
    Σπύρος
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. όχι δεν έχω πείρα από εκτροφείς παρά μόνο από πετ σοπ αλλά γενικά δεν μπόρεσα να καταλάβω πολλά πράγματα καθώς τα είχαν όλα σε ένα κλουβί με αποτέλεσμα να γίνεται χαμούλης, άντε να καταλάβεις τον χαρακτήρα του καθενός και με ποιο νιώθεις να κολλάς όταν όλα τα λοφία είναι όρθια xD

Συνονόματε για τους εκτροφείς έχεις δίκιο, όλα αυτά είναι πράγματα που έχω διαβάσει/ακούσει, πιθανώς να επικεντρώνομαι κι εγώ στα αρνητικά και προφανώς δε θεωρώ ότι είναι έτσι οι εκτροφές απλά όντας μάλλον υπερπροστατευτικός με τον κύριο (και λίγο καχύποπτος γενικά...!) δε θέλω να πέσω σε κάνα λαμόγιο... οπότε μην έχοντας άλλους γνωστούς που ασχολούνται δεν ξέρω και με ποιον να μιλήσω ή μέσω ποιων να επιλέξω (αν έχετε προτάσεις καλοδεχούμενες!). Χαίρομαι που δεν είναι έτσι ο κανόνας πάντως.

Πρακτικά ο μόνος λόγος που ψάχνω (και) σε πετ σοπ είναι επειδή δεν μπορώ να βρω εκτροφέα (έχω ρωτήσει σε όποιο group στο fb υπάρχει σχετικό με κοκατίλ )

Ναι εννοείται ότι το νέο πουλάκι θα μπει σε καραντίνα.. του έχω έτοιμο και το κλουβί, μένει να βρω το ίδιο.

Μα τόση έλλειψη σε λουτίνο ρε παιδιά; Έχω φάει τον κόσμο!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας