Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 18
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2018
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like

Μήπως είναι άρρωστος?

Καλησπέρα παιδια!Έχω ένα καναρινακι απ τον Αύγουστο και τον εχω μέσα στο σπιτι δεν τον εχω βγαλει εξω Δυστυχώς γιατί κυκλοφορεί ένα γεράκι εδώ.. πριν 1μισή μηνα περίπου του είχα δώσει σταγόνες για τη πτεροροια της tafarm. Του είχα δώσει για 15 μερες και μετά Επειδή δεν έβλεπα να του πέφτουν τόσο τα φτερά το σταμάτησα και δεν του εδω σε την επανάληψη που χρειάζεται αλλα ούτε και κάποια άλλη βιταμίνη.Τώρα έχει εδώ και μέρες του πέφτουν πάλι φτερά και ξινεται.Μου είπαν να ξαναρχίσω τις σταγόνες για τη πτεροροια για 10 μέρες και βλέπουμε.Και έτσι κ έκανα,και τις ξεκίνησα από τη Τρίτη.Και χθες ψεκασα το κλουβί και τα ξυλάκια με το σπρέι της tafarm που είναι για τα παράσιτα,και έβαλα και στο καναρινακι πολύ λίγο με μια μπατονετα πίσω στο λαιμο. Γενικά όμως όλες αυτές τις μέρες φαίνεται λίγο κακοκεφος,κάθεται φουσκωμενος καποιες φορές αλλά τρώει κανονικά, και το μεσημέρι κάποιες φορές για κάνα μισάωρο είναι σα να ναι έτοιμος να κοιμηθει (μια φορά είχε βάλει και το κεφαλάκι μέσα όπως όταν κοιμαται). Δε ξέρω αν όλα αυτά είναι λόγω του καιρού, ή μήπως φταίει το οτι δε τον εχω βγαλρι καθολου εξω? Ή λόγω της πτεροροιας να ναι εξαντλημένος? Δε ξέρω τι να κανω

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Κατερίνα, σε ποιο μέρος του σπιτιού το έχεις;
    Μήπως μένει ξύπνιο με τα φώτα του δωματίου;
    Όταν μπορέσεις, δείξε μας φωτογραφία από την κοιλιά του και τις κουτσουλιές.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2018
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like
    Η αλήθεια είναι ότι τον εχω στο σαλόνι Γιατί στα υπόλοιπα δωμάτια θα τον ενοχλουσαμε πιο πολύ αλλά τον εχω σε σημείο που δεν τον χυυπαει το φως αλλα ξυπνάει αν περάσουμε από εκεί κοντά ή κάνουμε λίγη φασαρία.
    Θα ανεβάσω το πρωί Φωτογραφίες!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2018
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like
    Και τον εχω δει κάνα δύο φορές την ωρα που κοιμάται ξυπνάει για δευτερόλεπτα ξινεται λίγο και ξανακοιμαται κατευθείαν..Δε ξέρω αν είναι κάτι αυτό

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2018
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like
    Και επίσης χτυπάει το ράμφος του κάποιες φορές, παράδειγμα τώρα ενώ κοιμόταν ξύπνησε και άρχισε κάπως να χτυπάει το ράμφος του και να κάνει ένα περίεργο θόρυβο..συγνωμη που λεω τόσα πολλά άλλα δεν ξέρω αν είναι κάτι

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κατερίνα στην περίπτωσή σου το πουλάκι πρέπει να το σκεπάζεις με ένα σκούρο πανί το βράδυ . Αυτό εύστοχα σου είπε με την ερώτησή του και ο Ανδρέας . Εάν δεν βλέπει γενικότερα φως του ήλιου πρέπει να το βοηθάς με ένα βιταμινούχο βιτ. D . Καλή συνέχεια .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2018
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like
    Βιταμίνη D να σου δωσω με κάποιο φρούτο ή να πάρω σε σταγόνες(εάν υπαρχει) ?
    Και από την εμπειρία σας υπάρχει περίπτωση να έχει ακαρεα το καναρινακι?

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2018
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα εδώ είναι οι κουτσουλιες. Από τη Πέμπτη μέχρι σήμερα
    [IMG]20191130_085904[/IMG]
    [IMG]20191130_085934[/IMG]
    Και εδώ ότι κατάφερα να βγάλω απ τη κοιλιά του ξέρω δε φαίνεται σχεδόν τίποτα αλλά τον είχα πολύ ώρα στο χέρι και δεν ήθελα να τον ζορισω κ άλλο.εβρεξα και το λαιμό του λίγο από πίσω Μήπως δω κάτι αλλά ήταν καθαρός εκεί
    [IMG]20191130_085652[/IMG]
    Αν τον ξανα κοιτάξω σήμερα θα ζοριστει πολύ?να τον ξαναδώ καλύτερα αύριο ή Δευτέρα?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγώ για ακάρεα δεν θα έλεγα . Απλά συμφώνησα με το Ανδρέα στον φωτισμό , πράγμα που διαπιστωμένα δημιουργεί θέματα αυτού του είδους . Υπάρχουν σκευάσματα ΑD3 κλπ που θα το βοηθήσουν εφόσον είναι σε κλειστό χώρο . Καλή συνέχεια με τον μικρό σου φίλο.
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2018
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like
    Αυτή τη βιταμίνη θα τη βρω σε pet shop? Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις