Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 4 από 4
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2019
    'Ονομα
    anna
    Post Thanks / Like

Unhappy πεθανε στο χερι μου ενω της εδινα φαρμακο

σορρυ αν αυτο το μυνημα ειναι πολυ λυπητερο
    αλλα θελω να ειμαι ειλικρινης

Αγορασα θυληκο μπατζι απο ενα αθλιο βρωμικο πετσοπ στη Νικαια αττικης πριν ενα μηνα.

Της πηρα και φαγητο νερο και ενα αρσενικο για παρεα και μια ζευγαρωστρα.

Στην αρχη παρατηρησα οτι το αρσενικο κανει κατι σφιχτα κουλουρακια για 'σκατουλακια' και φουσκωνε τα φτερα του 3-4
    φορες την ημερα. οχι συνεχεια

Σε αντιθεση, η θηλυκια (την ονομασα Νορα) τα κακακια της ηταν κιτρινωπα νερουλα και οχι σρογγυλα αλλα σαν μικρα σκουληκια σε σχημα (ισια).
    Το σωμα της ηταν μονιμα φουντωμενο. Διαβασα στο ιντερνετ οτι αυτο ειναι δειγμα ασθεινιας.

Απαφασισα να τους δωσω καλυτερη διατροφη, οπως φρουτα (αρνηθηκα να φανε) και στο πετ σοπ βρηκα μια συμπληρωματικη τροφη ''καρβουνακι'' γιατι λεει
    στη φυση τα πουλια, ακομη και τα αγρια πουλια, ψαχνουν απο μονα τους να βρουν καρβουνο να τσιμπησουν. Το ανακατεψα με το φαγητο τους και το φαγανε.

Η Νορα παντα ετρωγε διπλη ποσοτητα απο τον αρσενικο αλλα αυτο το εβρισκα δειγμα υγειας.

Δεν τους εβλεπα ΠΟΤΕ να πινουν νερο απο τη ποτιστρα.

Βρηκα στο πετσοπ αντιβιοτικο aviomycine το οποιο εγραφε πανω οτι και να μην ειναι αρρωστα μπορω να δωσω ελαχιστον προληπτικα με σταγονες στο νερο τους μια φορα το μηνα. το αγορασα

Αγορασα και ενα ειδικο για πουλια ριγανελαιο για υγεια (με σταγονες) και τους το εβαλα μια μερα (οχι μαζι με το φαρμακο).

Εβαλα τη σομπα στο φουλ και μετα απο ολα αυτα περιμενα τη Νορα να μην ειναι φουντωτη συνεχεια και να εχει κιτρινη διαροια, αλλα η Νορα γρηγορα (μετα απο μερικες μερες καρβουνακι και σταγονες αντιβιωσης) εγινε πιο αρρωστη. Την προτελευταια μερα της ζωης της προσπαθουσε να φαει αλλα φαινεται δεν μπορουσε να κανει καταποση γιατι ετρωγε ενα μονο σπορακι και το πεταγε και ετρεχε στην αλλη γωνια του κλουβιου πανικοβλητη.

Την τελευταια μερα της ζωης της η αναπνοη της φαινοταν (δειτε βιντεο εδω, κατω στο σωμα της αν παρατηρησετε κατι κουνιεται συνεχεια, δεν ξερω πιο μερος του
    σωματος του πουλιου ειναι αυτο αλλα ειχε γενικα δυσπνοια και ανεπνεε γρηγορα συνεχεια¨https://www.youtube.com/watch?v=UBiu_BPVnHk ) Σε αυτη τ φαση παρατηρησα δεν ειχε κανει κακακια για 24 ωρες καθολου. Ουτε ομως διαροια. Τιποτα. Απλα ηταν πιο αρρωστε απο ποτε και ανεπνεε γρηγορα συνεχως.

Νομιζοντας εγω οτι απλα πρεπει να δωσω παραπανω αντιβιωση ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΕΞΩ ΑΜΕΣΩΣ ΣΕ 24/7 ΚΤΗΝΙΑΤΡΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΖΗΣΕΙ, της εδωσα αντιβιωση αντι με νερο απευθειας στο στομα. Μολις της την εδωσα μετα απο μερικα δευτερολεπτα εμεινε νεκρη και ακουνητη στο χερι μου;(

Ειναι 3 μερες τωρα που κλαιω οποτε παρακαλω μη μου πειτε οτι τη σκοτωσα αν και ειναι πολυ πιθανον να την επνιξα με το φαρμακο.

Γραφω εδω και για να προιδοποιησω αλλους, να μην δινουν με σηρραγκα μεγαλη ποσοτητα φαρμακου στο στομα του παπαγαλου. Δειτε εδω αυτο το ανεβασα στο γιουτουμπ μου αλλα βεβαια δεν το ηξερα πριν το κανω στη Νορα με πολυ πιθανο αποτελεσμα να την επνιξα αν και ηδη ειχε δειξει σημαδια οτι δεν μπορει καν να φαει (να καταποσει) σπορακια απο μια μερα πριν αλλα και παλι εγω φταιω. ΕΠΡΕΠΕ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΕ ΠΤΗΝΙΑΤΡΟ !!

https://youtu.be/XQDsh3MpthI

2. Likes gtsaka liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Spyros
    Post Thanks / Like
    Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου...
    Συμφωνώ μόνο με ότι γράφεις με κεφαλαία γράμματα...
    Επιπροσθέτως, αν επιτρέπεται:
    - Δεν αγοράζουμε από άθλια pet shops ζωάκια σε άθλια κατάσταση... Γενικά δεν αγοράζουμε ζωντανά από κανένα pet shop, μόνο τροφές και αξεσουάρ.
    - Στην εποχή μας, όταν ενδιαφέρεσαι για οτιδήποτε, μπαίνεις στο internet σε forums που ασχολούνται "εραστές της τέχνης" με αυτό που σε ενδιαφέρει, ρωτάς, ενημερώνεσαι, διαβάζεις προτάσεις και εμπειρίες άλλων μελών, ενίοτε ψωνίζεις...
    - Δεν δίνουμε φάρμακα για κανένα λόγο χωρίς συνταγή γιατρού...!!!

Και πάλι λυπάμαι...
    Πολλοί έχουμε βρεθεί στην θέση σου...

4. Likes MacGyver, koukoulis liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Στο βίντεο το πουλάκι φαίνεται πολύ άρρωστο, πρέπει να ήταν ήδη πολύ αργά... Λυπάμαι πολύ.. Κ εγώ έχω χάσει πουλάκι από ασθένεια κι ας το έτρεξα σε πτηνιατρο..

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Κριμα για το πουλακι,μη νιωθεις τυψεις προσπαθησες για το καλυτερο...

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας