Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Ένα αρσενικό κοινό σκουφάτο καναρινάκι τον Klaidi, μία κοινή κανάρα τη Σοφία, ένα αρσενικό καναρινάκι timbrado τον Κώστα, ένα καρδερινοκάναρο τον Μήτσο και ένα σαλιγκαράκ
    Post Thanks / Like

Άρρωστο καρδερινάκι

Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα καρδερινάκι που έχω τους τελευταίους μήνες. Το πουλάκι αυτό μου το χάρισε ένας φίλος μου ο οποίος ζευγαρώνει καρδερίνες εκτρωφείς αλλά δε περνάει δακτυλίδια σε όλα τα μικρά κυρίως από κάποια ζευγάρια που του δημιουργούν προβλήματα με αυτό το θέμα και γενικά δεν επιλέγει πάντα τη χρίση παραμάνας. Έτσι ούτε το δικό μου πουλάκι δεν έχει δακτυλίδι. Είναι του 2018 και όταν το είδα για πρώτη φορά δυσκολεύτηκα να πιστέψω ότι όντως είναι εκτρωφής κυρίως από τα χρώματα του παρ'όλο που ο συγκεκριμένος δεν πιάνει ποτέ πουλιά ούτε παίρνει πιασμένα. Εννοείται πως η συμπεριφορά του μικρούλη στη συνέχεια απέδειξε ότι όντως είναι αφού κελαηδούσε ασταμάτητα, ήταν πολύ ήμερο και έτρωγε τα πάντα και του άρεσε και το μπάνιο, το αυγό αλλά και η κούνια που του είχα στην αρχή όταν το είχα σε πιο μεγάλο κλουβί για την καραντίνα. Όπως όλα μου τα πουλάκια έτσι και αυτός ξεκίνησε την πτερόρια του τέλη Ιουλίου και τώρα σιγά σιγά τελειώνει. Μέχρι το Σάββατο που μας πέρασε όλα ήταν καλά, ο μικρός ήταν υγιέστατος και προσπαθούσε να ξανά ξεκινήσει το κελάηδισμα. Το Σάββατο το πρωί τον καθάρισα, του άλλαξα νερό και φαγητό και του έβαλα μήλο όπως και σε όλα τα άλλα και φυσικά το έφαγε. Την Κυριακή το πρωί που τον είδα μου φάνηκε κάπως φουσκωμένος αλλά ήταν ζωηρός, έτρωγε, έπινε και πετούσε από τη μία πατήθρα στην άλλη. Όποτε όμως τον ξανακοίταξα δεν τον είδα καθόλου να είναι φουσκωμένος. Μάλιστα σήμερα το πρωί ήταν αυτός που με ξύπνησε με τις φωνούλες του μαζί με ένα άλλο αρσενικό καναρίνι που έχω. Όταν τον κοίταξα για άλλη μια φορά ήταν εντάξει. Δυστυχώς το μεσημέρι όταν γύρισα από το σχολείο μου και πήγα να τον δω καθόταν φουσκωμένος σε μια πατήθρα και φυσικά δεν είχε όρεξη. Κατευθείαν τον πήρα και τον έβαλα μέσα σε ένα ζεστό δωμάτιο στο σπίτι μόνο του και φυσικά μακριά από τα άλλα πουλιά. Επίσης έβγαλα φωτογραφίες τις κουτσουλιές του και τον ίδιο αλλά θα τις ανεβάσω σε λίγο. Στις περισσότερες το πουλάκι δεν είναι φουσκωμένο γιατί τον πλησίαζα και μπορεί να ήταν και καλύτερα. Τον έχω όμως και μια φωτογραφία πριν από λίγα λεπτά που κάθεται φουσκωμένος. Δεν θέλω τώρα να τον ταλαιπωρήσω πιάνοντας τον να βγάλω φωτογραφία την κοιλιά του. Θέλω να τον αφήσω να ηρεμήσει και αύριο το πρωί θα βγάλω. Επίσης θα τον πάω σε ένα pet shop που ο άνθρωπος που το έχει γνωρίζει αρκετά καλά από ασθένειες και μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει στο παρελθών ως τόσο φυσικά θα βασιστώ στις δικές σας συμβουλές μήπως μπορέσουμε και το σώσουμε το καημένο. Ευτυχώς ακόμα δεν κάθεται κάτω στο κλουβί και τρώει και πίνει κανονικά. Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει και θα ήθελα για άλλη μια φορά τη βοήθεια σας. Θα ανεβάσω τις φωτογραφίες αν και εμένα οι κουτσουλιές μου φαίνονται φυσιολογικές, φυσικά του άλλαξα πάλι υπόστρωμα στο κλουβί και ελπίζω σε μία θετική εξέλιξη των πραγμάτων για το πουλάκι.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Ένα αρσενικό κοινό σκουφάτο καναρινάκι τον Klaidi, μία κοινή κανάρα τη Σοφία, ένα αρσενικό καναρινάκι timbrado τον Κώστα, ένα καρδερινοκάναρο τον Μήτσο και ένα σαλιγκαράκ
    Post Thanks / Like

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4. Likes gpolo250 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    Εάν δεν δείξεις κοιλιά από την καρδερινα δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να πει κάτι. Άσχετο αλλά οι πάτηθρες πολύ αθλιες. Διχως να γίνομαι κακώς αλλά εάν κάποιος άνθρωπος είχε τόσο βρωμιά στο σπίτι απορώ πως θα ζούσε. Και χαρτί βάζουμε κάτω από τον πάτο του κλουβιου να μην έρχεται σε επαφή άμεσα με βρώμιες......

6. Likes gpolo250, koukoulis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Αυτό με τις πατήθρες ισχύει, γενικά σε όλα τα πουλάκια κάθε μία ή δύο εβδομάδες ανάλογα την κατάσταση που είναι τις καθαρίζω καλά και τις βάζω και σε καυτό νερό για μερικά λεπτά για απολύμανση. Τώρα που αυτό αναφέρθηκε το Σάββατο όταν το καθάριζα για κάποιο λόγο ήταν πολύ φοβισμένο και όλη την ώρα που το καθάριζα προσπαθούσε να χωθεί μέσα σε διάφορα πράγματα στο κλουβί του, μέχρι και μέσα στην ταΐστρα. Μετά ήταν κανονικά αλλά μου έκανε εντύπωση και ελπίζω να μην έπαιξε αυτό κάποιο ρόλο αλλά με τις καρδερίνες όλα είναι πιθανά γι αυτό δεν τα πείραξα τώρα. Όταν τους τα παίρνω τους βάζω για λίγο άλλες που μου περισσεύουν και δεν τις έχω σε κάποιο πουλάκι αλλά αυτή τη φορά σε αυτό δεν τις πείραξα και είναι όντως χάλια. Τώρα την εφημερίδα την έβαλα χθες το πρωί μόνο γιατί αγχώθηκα που το είδα λίγο φουσκωμένο έτσι ώστε να δω καλύτερα τι κουτσουλιές θα κάνει. Τώρα του το έβγαλα φυσικά και δεν του έχω τίποτα. Συνήθως τους βάζω αυτή την ειδική άμμο που λένε ότι κάνει δουλειά αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Όλα αυτά τα έκανα κατά τις 6 η ώρα από εκεί και μετά δεν το πείραξα καθόλου απλά πήγα 3 4 φορές να δω τι κάνει και γενικά δεν θα έλεγα ότι είναι καλά. Αύριο το πρωί θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες από κοιλιά που όπως είπα θα βγάλω.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like
    Εαν σε ενδιαφέρει πραγματικά το πουλι πηγαινε σε ενα πτηνιατρο. Καθε ωρα που περναει ειναι κρισιμη.

9. Likes gpolo250, koukoulis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σήμερα από το πρωί το πουλάκι δείχνει υγιέστατο και έχει όρεξη και δεν είναι φουσκωμένο. Βέβαια εννοείται ότι δεν θα επαναπαυτώ στην καλή εικόνα του μικρούλη σήμερα και πως με το παραμικρό σύμπτωμα αδιαθεσίας θα επικοινωνήσω με κάποιον καλό πτηνίατρο. Θα κοιτάξω από τη λίστα στο φόρουμ μιας και δεν έχω βρει κάποιον κοντά μου όσο έχω ψάξει, δεν είχα βέβαια πουλάκια μου που να αρρώστησαν εκτός από δύο τα οποία τα έσωσα κυρίως διαβάζοντας από αυτό το φόρουμ οπότε δεν έχω ψαχτεί και πολύ. Φωτογραφίες της κοιλιάς θα προσπαθήσω να βγάλω σύντομα αφού ο λόγος που δεν έχω σήμερα είναι κυρίως επειδή είχα σχετικά πιεσμένο πρόγραμμα και έτσι δεν είχα χρόνο αλλά δεν ήθελα κιόλας να το φοβίσω περισσότερο. Αφού από το μπαλκόνι που το είχα μαζί με όλα τα άλλα πουλάκια το πήρα και το έβαλα μέσα στο σπίτι μόνο του από χθες το απόγευμα και σήμερα το πρωί αφού ήταν καλά αποφάσισα να το βγάλω λίγο έξω στο άλλο μπαλκόνι μόνο του να τον δει λίγο και ο ήλιος, εννοείται σε σημείο όχι να πέφτει πάνω του απλά να βλέπει φως και και ακόμη και τώρα τον έχω εκεί δεν τον πήρα μέσα αφού δεν ήταν φουσκωμένος. Αν τον έπαιρνα θα έβγαζα και φωτογραφίες την κοιλιά του όπως και δήποτε. Θα σας κρατώ ενήμερους για την κατάσταση του μικρού και με φωτογραφίες και σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.

11. Likes MacGyver liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Κοίτα, κατά τη γνώμη μου το πουλάκι έστω κι αν είναι τώρα καλά (κι ελπίζω ότι είναι), δεν θα είναι για πολύ καιρό, λόγω βρώμας του κλουβιού. Στη θέση σου θα άλλαζα εντελώς το κλουβί, με μία ζευγαρώστρα κινέζικη μήκους 60 εκατοστών, στο οποίο θα έκανα μια πιο σωστή συντήρηση, με πιο συχνό καθάρισμα και καλύτερη διάταξη. Π.χ. δεν είναι δυνατό οι πατήθρες να είναι τόσο μα τόσο λερωμένες. Αυτό σημαίνει είτε ότι το πουλί κουτσουλάει από άλλη θέση τις πατήθρες είτε ότι τα πόδια του είναι τρομερά λερωμένα επειδή δεν έχει σχάρα το κλουβί και πατάει κάτω. Επίσης, δεν γίνεται η ποτίστρα να έχει φλούδια από σπόρους, το πατηθράκι της ταΐστρας να είναι κουτσουλημένο επειδή βρίσκεται κάτω από πατήθρα, το μήλο να είναι μέσα στο κλουβί ήδη αλλοιωμένο. Θα πρέπει να λάβεις τα μέτρα σου όσο το δυνατό πιο σύντομα, ειδικά πλέον που αυξήθηκε η υγρασία στην ατμόσφαιρα, με ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει για τις καρδερίνες και την υγεία τους.
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

13. Likes MacGyver, gpolo250 liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία