Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2019
    'Ονομα
    Αφροδίτη
    Post Thanks / Like

Άρρωστο budgie

Γεια σας,
    Έχω 1αρσενικό budgie που σε λιγο θα κλείσει χρόνο. Μεσα σε διάστημα 2 μηνών έπαθε κάτι σαν κρίση επιληψίας.
    Την 1η φορά, κάλεσα το γιατρό που τον πήγαινα (τον είχαν συστήσει, γιατί είναι από τους καλύτερους στο χώρο αυτό.
    Μου ειπε ότι ίσως είναι κάτι νευρολογικό, να μην ανησυχώ,δεν έδωσε κάποια αγωγή, ούτε πρότεινε να το δει από κοντά. Αφού ξανασυνεβη, το πηγα σε άλλη γιατρό, -επίσης εξειδικευμένη-.
    Αρχικά, ειπε για τοξίκωση. Του έκανε ενέσιμη θεραπεία(3μερες&μετά επαναληπτική). Αντί να το κρατήσουν αλλες 3μέρες(οπως ειχαν πει), το πηρα μετα από 1,5 βδομάδα.
    Σε αυτό το διάστημα, δεν μπόρεσα να έρθω σε επαφή με τη γιατρό,μιλούσα μόνο με τη γραμματέα&, στην καλύτερη περίπτωση με τη βοηθό της&σε αυτές τις 2 βδομάδες που το είχαν εκεί, δε μου έλεγαν επακριβώς τι έχει το πουλι.
    Ξεκινήσαμε με τοξικωση, μετά μου ειπαν κάτι για συκώτι, του χορηγουσαν αντιβίωση&μέσα σε όλα καμιά ενημέρωση& αν τους ρώταγες τι έχει δεν ήξεραν να απαντησουν. Εν τέλει, αφού τον πήρα σπίτι, συνέχισα με την αντιβίωση για περιπου 1εβδομάδα.Γύρισε επιθετικός,δε μιλάει πια,ενώ πριν μιλούσε συνεχώς, τώρα βγάζει κάτι κραυγές&αν μιλάει δεν καταλαβαίνω τι λεει.
    Οι κοτσιλιες του ειναι ακόμα μαλακές, βέβαια τρώει με όρεξη, έχει διάθεση για παιχνιδι και δεν είναι πια υποτονικός.
    Όσον αφορά την τροφή του, η γιατρός είπε να του δίνω μόνο pellets&άλλη 1τροφή της lafeberts με φρούτα και να σταματήσω ό,τι του εδινα πριν: μπάρες,αυγοτροφες(γιατί μου είπαν ότι πιάνουν βακτήρια)&την παπαγαλίνη. Το θεμα είναι ότι δε δέχεται καθόλου την τροφή αυτή&δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω αγχωθεί πολύ, γιατί δε θέλω να κάνω κάτι λάθος και η αλήθεια είναι ότι και με τη συμπεριφορά που είχαν στην κλινική,ένοιωσα ότι με αντιμετώπιζαν σαν πορτοφόλι και δεν ξέρω αν μπορώ να τους εμπιστευτώ.
    Υπάρχει, κάποιος που με την εμπειρία του να μπορεί να με βοηθήσει;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2019
    'Ονομα
    Παρης
    Post Thanks / Like
    Δεν ξέρω αλλά όπως τα λες είναι σαν να σου εδωσαν
    Άλλο παπαγαλο
    Τώρα στα κοκατιλ που είχα συνεβηκε 1 φορά σχεδόν να
    λυποθημισει από στρες και μοναξιά μόλις τον πήρα
    ζευγάρι ήταν τελειος

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Το σίγουρο είναι ότι πέρασε μεγάλο στρες με όλο αυτό, αλλαγή περιβάλλοντος, να το πιάνουν να κάνουν ενέσεις, αντιβίωση.. Προσωπικά δεν θα το ξαναπήγαινα εκεί! Ελπίζω τουλάχιστον να είχε αποτέλεσμα η θεραπεία. Ελπίζω με την αγάπη και την υπομονή σου να επανέλθει αλλά θα θέλει χρόνο. Όσο για την διατροφή υπάρχουν άρθρα εδώ στο φόρουμ να συμβουλευτεις ή και να σου πει κάποιος . Ξέρω ότι μπάρες καλό είναι να τις αποφεύγεις και αυγοτροφη καλύτερα σπιτική. Αν εμπιστεύεσαι το γιατρό που το πήγαινες πριν συμβουλεψου τον για αυτό που σου πρότειναν. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

4. Likes koukoulis liked this post

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία