Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 10
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2019
    'Ονομα
    Χρήστος
    Post Thanks / Like

Επιλογή κατάλληλου πτηνού (african grey)

Χαίρετε!! Είμαι νέος στην παρέα σας, αν και χρόνια παρακολουθώ και συμβουλεύομαι το site. Ήρθε λοιπόν η ώρα να δημιουργήσω και εγώ το δικό μου θέμα. Πριν θέσω το ερώτημα να σας πω ότι έχω εμπειρία με παπαγάλους μικρού και μεσαίου μεγέθους (από μπάτζι και lovebirds μέχρι cockatiels και κακαρίκια). Αποφάσισα να πάρω έναν μεγάλου μεγέθους παπαγάλο για πρώτη φορά στη ζωή μου, έναν αφρικανικό γκρίζο. Το ερώτημα είναι το εξής: ποια από τις τρεις επιλογές είναι η καλύτερη;;
    1) 2 μηνών μωράκι που τρέφεται ακόμα με κρέμα και έχει όλα τα απαραίτητα χαρτιά αλλά χωρίς CITES
    2) 3 μηνών απογαλακτισμένο με όλα τα χαρτιά και CITES
    3) 9 μηνών με όλα τα χαρτιά και CITES
    Δεν έχω ξαναμεγαλώσει μωρό με κρέμα και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, αν και έχω ψαχτεί πολύ. Τι λέτε;;
    Το 3 μηνών είναι καλή επιλογή ή υπάρχει ακόμα αυξημένος κίνδυνος θνησιμότητας;;
    Ή να πάρω το 9 μηνών, πλήρως εξημερωμένο, χωρίς δεύτερη σκέψη;;
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από xristos004 Εμφάνιση Μηνύματος
    Χαίρετε!! Είμαι νέος στην παρέα σας, αν και χρόνια παρακολουθώ και συμβουλεύομαι το site. Ήρθε λοιπόν η ώρα να δημιουργήσω και εγώ το δικό μου θέμα. Πριν θέσω το ερώτημα να σας πω ότι έχω εμπειρία με παπαγάλους μικρού και μεσαίου μεγέθους (από μπάτζι και lovebirds μέχρι cockatiels και κακαρίκια). Αποφάσισα να πάρω έναν μεγάλου μεγέθους παπαγάλο για πρώτη φορά στη ζωή μου, έναν αφρικανικό γκρίζο. Το ερώτημα είναι το εξής: ποια από τις τρεις επιλογές είναι η καλύτερη;;
    1) 2 μηνών μωράκι που τρέφεται ακόμα με κρέμα και έχει όλα τα απαραίτητα χαρτιά αλλά χωρίς CITES
    2) 3 μηνών απογαλακτισμένο με όλα τα χαρτιά και CITES
    3) 9 μηνών με όλα τα χαρτιά και CITES
    Δεν έχω ξαναμεγαλώσει μωρό με κρέμα και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, αν και έχω ψαχτεί πολύ. Τι λέτε;;
    Το 3 μηνών είναι καλή επιλογή ή υπάρχει ακόμα αυξημένος κίνδυνος θνησιμότητας;;
    Ή να πάρω το 9 μηνών, πλήρως εξημερωμένο, χωρίς δεύτερη σκέψη;;
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
    Το 9 μηνών είναι στον ίδιο εκτροφεα; Είναι με άλλα πουλιά του είδους του μαζί;
    Μπορείς να ρωτήσεις τον εκτροφεα ποσο μερών τράβηξε τα μικρά από τη μάνα; Αν πρόκειται για διαφορετικους εκτροφείς ρωτά τον κάθε ένα ξεχωριστά. Ποτε ξεκίνησε να τρέφεται με κρεμα;18-20 ημερών;η παραπάνω; Η έχει μηχανή κ βάζει αυγά;
    Σημαντικές λεπτομέρειες...
    Το ιδανικό για το μέλλον σας είναι να πάρεις ένα ζωντανό όσον γίνεται περισσοτερες μέρες ταισμενο στους γονείς ( σε αυτές τος ημερες που τα τραβούν ταιζει μόνο η μάνα)... επειδή όλα όμως τα τραβούν στις 18-20 ημέρες, αν το 9μηνων έφτασε στους 9 εχοντας και αλλά γκριζακια γύρω του τότε βουτα ασυζητητί αυτο

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2019
    'Ονομα
    Χρήστος
    Post Thanks / Like
    Μόλις άνοιξε τα μάτια το πήρε. Είναι μεγαλωμένο με άλλα μωρά. Αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι πιο μικρά 2-3 μηνών. Μου είπε επίσης ότι το πτηνό έχει πιτυρίδα και χρειάζεται μπάνιο κάπου κάπου. Είναι φυσιολογικό;; Τελικά σε αυτό το πουλί να καταλήξω;;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Εκεί ανοίγουν τα μάτια είναι πολύ σημαντικο να ανοίξει τα μάτια κ να ταϊστεί από το ειδος του. Πολλά από τα προβλήματα π ταλαιπωρούν ζωντανό κ ιδιοκτήτη στα χρόνια π ερχονται (τα οποία είναι πολλά φιλε μου) οφείλονται στο γεγονός έχει «αποτυπωθεί» το ανθρώπινο ειδος σαν ειδος δικό του.

Στη θέση σου θα αγόραζα το 9 μηνών φιλε μ. Και 12 και 14 και 18 μηνών να ήταν, το ίδιο θα σου έλεγα. Μέχρι να δεις κίτρινο μάτι είναι πιτσουνι (τώρα είναι γκρι ασημί στο 9 και μαύρο στα υπόλοιπα π εξετάζεις) ενώ η σεξουαλικη ωρίμανση έρχεται στα 3 ετη. Δεν έχει «διαλέξει» κάποιον ακόμα για να δεθει κ να μην αποχωρίζεται κ να στενοχωριέται με τη πώληση. Απεναντίας είναι σίγουρα σε ψυχολογική υπεροχή έχωντας μεγαλώσει με αλλά πουλιά του είδους του. Και άμα είναι και θηλυκιά, τότε «έκλεισες» έναν έρωτα παντοτινό

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2019
    'Ονομα
    Χρήστος
    Post Thanks / Like
    Όσον αφορά την πιτιρίδα που έχει;; Είναι φυσιολογικό;; Επίσης, εάν είναι μέσα σε δωμάτιο που υπάρχουν άτομα κάθε μέρα και μικρά παιδιά (πχ σαλόνι), υπάρχει περίπτωση να μεταδόσει κάποια ασθένεια;;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2019
    'Ονομα
    Χρήστος
    Post Thanks / Like
    Μήπως καλύτερα να έχω δικό του δωμάτιο να κοιμάται και να περνάει τη μέρα του;;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Χρήστο, τα ζακο είναι πολύ ιδιαίτερο ειδος με πολύ ευαίσθητο χειρισμό σαν πτηνά. Είναι το τίμημα της αντίληψης π έχουν. Έχουν ευαίσθητο ψυχικό κόσμο κ Θέλουν συνεχή διέγερση. Ειδικά αν τον κρατήσεις μόνο του χωρις φτερωτή παρεούλα. Σε ένα σάλονι με κόσμο από παντού καλεσμένους,συγγενείς κ μικρά παιδιά να παίζουν ενδεχομένως να κανεις πολύ κακκο στο γκριζακι σου όπως και να τον διατηρήσεις μόνο κ απομονωμένο... χωρίς εμπειρία στους μεγάλους παπαγάλους «προβλέπω» βάσανο και για τους δυο σας. Μην πάρεις ακόμα γκριζακι, ενημερωσου άρτια πρώτα...διάβασμα,συζητήσεις με άτομα π συντροφεύουν χρόνια με αυτά τα πτηνά κ μετά αποφάσισε. Φθινόπωρο χειμώνα ανοιξη σχεδόν όλοι οι εκτροφεις βγάζουν μικρά. Μη βιάζεσαι να τον πάρεις (γνώμη μ)

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2019
    'Ονομα
    Χρήστος
    Post Thanks / Like
    Δεκτή η γνώμη σας και θα το σκεφτώ πραγματικά, αν και έχω μιλήσει και πληροφορηθεί από άτομα που έχουν γκρίζο παπαγάλο. Το σπίτι είναι αρκετά μεγάλο και διώροφο οπότε συνοστισμος δεν υπάρχει. Ίσα ίσα θα έχει συνεχώς παρέα και ποτέ θα μένει μόνος για ώρες. Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Δε βιάζομαι για την αγορά του. Απλά αυτές θα είναι οι συνθήκες του σπιτιού για τα επόμενα χρόνια. Μήπως δεν είναι ιδανικό περιβάλλον, Τριτεκνη οικογένεια;;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Χρήστο Πριν πάρεις ένα γκριζακι δε φτάνει μόνο να σ έχει μιλήσει κάποιος για το ειδος.

όταν ο εκτροφεας απομακρύνει τα μικρά από τους γονείς τους πριν αυτά ανοίξουν τα μάτια τους κ ταιζει με κρέμα τότε μεγαλώνοντας το μικρό, γίνεται "ανθρωποκεντρικό" (ο όρος αποδίδεται εις την αλλοδαπήν ως "human imprinted"). Αυτό σημαίνει πως θα "αποτυπωθεί" στο μυαλό του η ανθρώπινη ύπαρξη και παρουσία, ως "είδος" του, ως κομμάτι από το κοπάδι στο οποίο ήρθε και αυτό να συμμετάσχει, και να μεγαλώσει μέσα σε αυτό... Αυτή λοιπόν η "αποτύπωση" έχει δύο στάδια δύο πτυχές.

Αρχικά παρουσιάζεται ως κοινωνική αποτύπωση/τα νεαρά πουλιά δείχνουν να είναι "ήμερα"/"εξημερωμένα" και να εμπιστεύονται τυφλά σχεδόν τον άνθρωπο (μεγαλώνοντας με έναν παπαγάλο συνειδητοποιούμε χρόνια μετά πόσο "ελαστικά" και δεκτικά πλάσματα υπήρξαν όταν ήταν πιτσούνια). Αλλά δεν είναι αυτή η πραγματικότητα... Από τη φύση τους είναι "κατασκευασμένα" αυτά τα πλάσματα να έχουν"υποτακτική" συμπεριφορά σε εκείνους που θεωρούν ότι είναι οι «γονείς» τους. Και αυτήν ακριβώς τη συμπεριφορά αναζητούν στο κατοικίδιό τους σχεδόν όλοι οι ενδιαφερόμενοι..

Αργότερα όμως, μεταξύ 18 μηνών και 2 ετών, η αποτύπωση αυτή παίρνει μια σεξουαλική όψη. Πλέον τα νεαρά πτηνά προσπαθούν να ζευγαρώσουν σεξουαλικά με έναν άνθρωπο που θεωρούν ότι είναι του αντίθετου φύλου από αυτά (ανεξαρτήτως από το πραγματικό φύλο του ατόμου το οποίο διάλεξαν).

Οχι όμως μόνο στα γκριζάκια. Οποιοδήποτε ζώο δεν αποτυπώνεται στα * δικά του * είδη κινδυνεύει από σοβαρά προβλήματα συμπεριφοράς κατά την σεξουαλική ωρίμανση. Τυπικά, αυτή εκδηλώνονται ως συμπεριφορά απογοήτευσης/σύγχυσης/περιορισμού/εκνευρισμού.

Πέραν αυτού όμως τα συγκεκριμένα πτηνά αυτά είναι πολύ πολύ ποθανόν να αρχίσουν να μαδιούνται ή να γίνονται επιθετικά σε τρίτους, συμπεριφορά η οποία σε πολλές περιπτώσεις είναι «ζήλια» για το πραγματικό ανθρώπινο ταίρι του ανθρώπου που έχουν ήδη διαλέξει ως δικό τους ταίρι (μέχρι ο θάνατος να τους χωρίσει). Οι νεοσσοί δεν πρέπει να απομακρύνονται από τους γονείς τους, τουλάχιστον έως ότου ολοκληρωθεί η διαδικασία αποτύπωσης και να γνωρίζει πλέον το μικρό ότι είναι πτηνό και όχι άνθρωπος

Τα μικρά π έχεις βρει είναι όλα τραβηγμένα 18-20 ημερες από τη φώλια. (Επιμενω στο 9 μηνών αν πάρεις κ να προτιμήσεις κορίτσι )αλλά χρειαζεσαι μελέτη φιλε μ.
    Αν κατανοήσεις το κόσμο τους τότε μόνο είσαι «κατάλληλος» για αυτο το ειδος.

Θα μπορουσες να πάρεις 2 εννοείται και αυτο είναι το καλύτερο σενάριο. Αν έχει φτερωτή παρεούλα το ζωντανό όλα θα είναι πολύ πολύ πιο ομαλά κ εύκολα....Και το δωμάτιο π ανέφερες τέλειο κλουβί για δυο μούτρα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2019
    'Ονομα
    Χρήστος
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες αυτές τις χρήσιμες πληροφορίες!! Προς το παρόν η μόνη πτερωτή παρεούλα που μπορώ να του προσφέρω είναι το κοκατιλ μου, αλλά λόγω μεγέθους αμφιβάλλω αν τα πάνε καλά. Έχω πολλά να λάβω υπόψιν μου. Να είστε καλά που μου δώσατε τροφή για σκέψη

11. Likes erithacus liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας