Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 11
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2019
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like

Post Κοκατιλ εντονη διαρροια!

Γεια σε ολους!
    Τη Παρασκευή (16/8) αγορασα για λογαριασμο αγαπημενου προσωπου ένα κοκατιλ μικρής ηλικιας, ταισμενο στο χερι από ιδώτη εκτροφεα. Μια εβδομαδα πιο πριν ειχα αποκτήσει και ένα μωρο ρινγκνεκ αγριο που ενας φιλος βρηκε στο δρόμο.
    Ο εκτροφέας μου συνεστησε να δώσω προληπτικα και στα 2 nystamysyn 0.4 ml 2 φορες τη μερα για 5 μερες επειδη ο πτηνιατρος του του ειπε πως το ρινγκνεκ μπορει να εχει μυκητες.
    Μολις γύρισα σπιτι διαπιστωσα ότι το κοκατιλ είναι πολύ αδυνατο (φαινεται καθαρα το κοκαλο στο στηθος) όμως εφαγε και ηπιε νερο και εδειχνε σε καλη κατασταση. Λιγη ωρα μετα όμως και αφου του εδωσα nystamysyn ξεκινησε απιστευτη διαρροια με αιμα(!) που κρατησε μεχρι το πρωι οποτε και τον πηγα σε κτηνιατρο ο οποιος συνεστησε baytril για 5 μερες… για το nystamysyn δεν ηταν σιγουρος αν πρεπει να το συνεχισω… Μου τονισε όμως πως του πουλι είναι πολύ αδυνατο και πως πρεπει να φαει κρεμα.
    Δεν του εδωσα την πρωινη δοση nystamysyn και καπως οι κουτσουλιες βελιτιωθηκαν ως προς τη διαρροια τουλαχιστον… Το απογευμα μετα από επιμονη του εκτροφεα του εδωσα 0.2 ml nystamysyn και μετα από λιγο ειχε παλι διαρροια για πολλες ωρες όχι τοσο κοκκινη αυτή τη φορα. Την επομενη μερα παλι καπως εφτιαξαν οι κουτσουλιες αλλα παρατηρησα πως αυτό το μερος που πρεπει να είναι ασπρο είναι πια ανοιχτο πρασινο.
    Τις απομενες 2 μερες δεν του εδωσα nystamysyn φοβουμενος ότι αυτό τον πειραζει… αλλα η κατασταση παραμενει πανω κατω ιδια
    Το πουλακι κοιμαται συνεχεια τη μερα και ξυπναει μονο για να φαει…τρωει βεβαια αρκετα, κυριως βρωμη..την κρεμα δεν την τρωει από το κουταλι και φοβηθηκα να του την δωσω με συριγγα..νερο πινει αρκετα οποτε λογικα παιρνει την αντιβιωση που πρεπει. Επισης είναι πιο active τη νυχτα… Χτες πηρα λιγο θαρρος επειδη σκαρφαλωσε λιγακι στο κλουβι του και εκατσε στο κλαδακι…όμως σημερα παλι ειδα το πρωι τρομερη διαρροια…
    Το baytril το παιρνει εδώ και 3-4 μερες…νομιζω δεν κανει και πολλα..
    Μετα από διαβασμα στο forum, και επειδη το πουλακι το παλευει ακομα, σημερα αγορασα aviomycine και almora plus…και λεω και να δοκιμασω την κρεμα με συρριγγα (δεν εχω ιδεα πώς να το κανω) Για το nystamysyn τι λετε?? Να το ξαναδωσω?
    Ευχαριστώ!
    https://imgur.com/Zke9D3X
    https://imgur.com/tnlDDLU

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Αρχικά θα ήθελα να μας πεις πόσο μηνών είναι ακριβώς το κοκατίλ και αν είχε απογαλακτιστεί πλήρως (να καθαρίζει και να τρώει μόνο του σπόρους καθώς και να πίνει νερό). Πολλές φορές οι εκτροφείς για να δώσουν τα πουλάκια πιο γρήγορα, τα δίνουν πριν να έχουν απογαλακτιστεί τελείως με αποτέλεσμα το πουλάκι να αδυνατήσει τρομερά (όπως φαίνεται και στην εικόνα) και να στρεσσαριστεί πάρα πολύ.

Επίσης, το ringneck έχει έρθει σε επαφή με το κοκατίλ; Βρίσκονται στον ίδιο χώρο κλπ;

Η φωτογραφία της κουτσουλιάς δεν δείχνει αίμα ούτε πράσινο. Θα μπορούσες να μας ανεβάσεις κάποια πιο πρόσφατη; Αν είναι έντονο πράσινο, σχεδόν φωσφοριζέ ίσως το πουλάκι ήρθε σε επαφή με κάτι που δεν έπρεπε και έχει τοξίκωση.

Τώρα όσον αφορά τα φάρμακα, η λογική λέει ότι δεν δίνουμε φάρμακο προληπτικά στα πουλιά χωρίς να υπάρχει όντως κάποιο δείγμα ασθένειας ή αντίστοιχες εξετάσεις. Ο δεύτερος γιατρός που το είδε είναι εξειδικευμένος σε πτηνά; Δεν ξέρω την περιοχή που μένεις αλλά μπορείς να δεις εδώ τη λίστα και να βρεις κάποιον ΠΤΗνιατρο, έχει διαφορά. Λίστα Πτηνιάτρων Για το aviomycine δεν ξέρω να σου πω, το almora plus είναι ηλεκτρολύτες για να του δώσεις ενέργεια και θα μπορούσες να το αναμείξεις στο νερό που θα φτιάξεις την κρέμα.

Για την κρέμα ακολουθείς τις οδηγίες της συσκευασίας, προσέχεις να μην είναι πολύ κρύα (μπορεί να προκαλέσει μύκητες) ούτε πολύ ζεστή (μπορεί να προκαλέσει έγκαυμα), δοκίμασε την στην αναστροφή του χεριού σου όπως κάνουμε στο γάλα των μωρών. Βάλε στη σύριγγα και δώσε στο στόμα λίγο λίγο, να σιγουρεύεσαι ότι καταπίνει. Αν όντως δεν είναι απογαλακτισμένο θα ξέρει τη διαδικασία και θα κάνει ένα πολύ συγκεκριμένο ήχο, θα το καταλάβεις όταν το ακούσεις, που κάνουν όταν ταίζονται και θα βοηθήσει και μόνο του την κατάσταση. Αν έχει απογαλακτιστεί θα αντιστέκεται λογικά.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2019
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Το μονο που ξερω ειναι πως ειναι προσφατα απογαλακτισμενο. Μπορει να φαει σπορους και πινει νερο..οντως αντιστεκεται στην κρεμα αν και καταφερα να του δωσω λιγη.
    Το ringneck βρισκεται σε αλλο δωματιο αν και δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι αρκετο.
    Η κουτσουλια ειναι σημερινη...Θα προσπαθησω να πετυχω καλυτερη. Παντως αυτο που βλεπς εγω εδω και 2-3 μερες ειναι πως ειναι πρασινο ανοιχτο αυτο που πρεπει να ειναι ασπρο και το κομματι που πρπει να ειναι ας πουμε σφιχτο ειναι συνηθως εντελως νερουλο (διαρροια) και το χρωμα ποικιλει. Αιμα δεν νομιζω πως υπαρχει πια αλλα ειμαι σιγουρος για την πρωτη μερα πως υπηρχε και μαλιστα για αρκετες ωρες. Ειναι σπανιες οι πιο στερεες κουτσουλιες και αυτο νομιζω ειναι οταν εχει φαει παρα πολυ.
    Τον γιατρο τον βρηκα σε μια λιστα σε αλλο site για πουλια οποτε λογικα ειναι εξειδικευμένος σε πτηνά.
    Αυτο που σκεφτομουν ειναι να του δωσω aviomycine αντι για baytril μιας και το baytril δεν δειχνει να βοηθαει (του δινω απο το σαββατο)
    Ευχαριστω

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Είναι αρκετό, αρκεί να μην έρθουν σε επαφή μεταξύ τους ή τα πράγματα που χρησιμοποιούν κλπ. (προς αποφυγήν μεταφοράς ασθένειας).

Ναι αν τον βρήκες από τέτοια λίστα, θα είναι πτηνίατρος! Εγώ θα έλεγα να επικοινωνούσες ξανά μαζί του, προσωπικά δεν μπορώ να σου πω τι να δώσεις, διότι είναι εκτός των γνώσεων μου.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2019
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Μου ειπε για εξετασεις ο γιατρος αλλα δεν μου ανεφερε πως πρεπει να γινουν πριν αρχισει αντιβιωση! Προσθετω αλλη μια κουτσουλια...βλεπω φουσκαλες και ισως αχωνευτη τροφη.
    https://imgur.com/PQmgs0B

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι κανονικά γίνονται πριν γιατί μετά επηρεάζεται από το φάρμακο και δεν δίνει σαφή αποτελέσματα. Δοκίμασε να "πειράξεις" την κουτσουλιά με μία οδοντογλυφίδα να δεις αν είναι όντως σπόρια μέσα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2019
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Την Τεταρτη τον πηγα σε εναν πτηνιατρο απο τη λιστα. Ειπε πως ειναι δυσκολα τα πραγματα...ειναι μονο 66 γραμμαρια. Στο μικροσκοπιο δεν ειδε μυκητες...μικροβια ειπε και υποψια μεγαβακτηριου. Του δινω flagyl απο την Τεταρτη και ειχα δει καποια βελτιωση στις κουτσουλιες(ας πουμε 80% σχετικα σφιχτες και 20% διαρροια) και ηταν και λιγο πιο active γενικως αλλα σημερα δεν μπορει να ανοιξει το ενα του ματι . Θα μιλησω παλι με το γιατρο αλλα δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος..

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τι έχει το ματάκι; Επικοινώνησε σίγουρα με τον γιατρό να τον ενημερώσεις και αν θέλεις ανέβασε καμιά φωτογραφία να το δούμε και εμείς.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2019
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Εχει πρηστει το βλεφαρο..καποια μολυνση ειναι. Του εριξα λιγο φυσιολογικο ορο και tobrex. Φοβαμαι μηπως δεν τον ειχα καθαρισει καλα απο την κρεμα που του εδωσα και ισως ξυστηκε. Αλλα δεν ξεκολαει με τπτ αυτη η κρεμα και δεν εχω εμπειρια απο ταισμα. Τον εχω βασανισει πολυ με ολα αυτα τον ερημο. Ο γιατρος μου ειπε πως αν δεν βελτιωθει μεχρι το απογευμα πρεπει να τον ξαναδει. Προς το παρον λεω να του φτιαξω ενα κολαρο

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ποια κρέμα του δίνεις; Μετά το τάισμα χρησιμοποίησε λίγο βρεγμένο βαμβάκι να καθαρίσεις την περιοχή όσο είναι ακόμα υγρή γιατί πράγματι όταν στεγνώνει η κρέμα πάνω τους είναι πολύ δύσκολο να καθαριστεί!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας