Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 12
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2019
    'Ονομα
    eLin@
    Κατοικίδιο
    Γάτες
    Post Thanks / Like

Question 2-3 Ερωτήσεις

Γεια σας βασικά έχω βρει 2 πουλιά από ότι με ενημέρωσαν είναι πετροχελίδονα. Τεσπα τα έχω από την Κυριακή το απόγευμα. Έχω φάει τον κόσμο για πληροφορίες του τί τρώνε, κάθε πότε διάβασα και εδώ πέρα κάποια πράγματα. Το μόνο που δεν βρίσκω ---> Πότε πρέπει να σταματήσω να τα ταΐζω εγώ? Πότε θα αρχίσουν να τρώνε μόνα τους? Πότε θα πετάξουν επιτέλους? Τα ταΐζω με σύριγγα μίλησα με ΑΝΙΜΑ μου είπαν μια-δυο μπουκιές κάθε 45 λεπτά, που κάθε 45 δεν είναι ποτέ διότι δουλεύω δεν με βοήθησαν και πολύ με άλλες απορίες που είχα... Υπάρχει κάποιος εδώ να μου πει δυο πράγματα γι'αυτή την περίπτωση?
    ...fLy aWaY h0Me...

2. Likes MacGyver, koukoulis liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα Ελίνα και καλώς μας ήρθες.
    Οι σταχτάρες είναι ιδιαίτερα πουλιά. Το "τρώνε μόνα τους" σημαίνει να πετάνε και να τρέφονται στον αέρα.
    Άρα θέλουν τάισμα μέχρι να είναι ικανά να πετάξουν. Τι ταΐζεις με τη σύριγγα;
    Σου αξίζουν πολλά μπράβο για ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα. Πιστεύω όμως πως το να τα δώσεις στην ΑΝΙΜΑ είναι μονόδρομος, ειδικά αφού λόγω δουλειάς δεν έχεις τον απαιτούμενο χρόνο.

https://www.wild-anima.gr/odigies-gia-neossous/

4. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπράβο για τις προσπάθειες σου. Αν η συχνότητα ταισματος είναι το μόνο πρόβλημα, επικοινώνησε ξανά με ΑΝΙΜΑ να τους ενημερώσεις. Να ξέρεις ότι όσο μεγαλώνουν οι νεοσσοι θέλουν πιο αραιά και μεγαλύτερα γεύματα
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2019
    'Ονομα
    eLin@
    Κατοικίδιο
    Γάτες
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα παιδιά. Εμμ θα τα είχα δώσει ήδη ... Δεν μένω Αθήνα όμως. Δεν θα κρατούσα τέτοια ευθύνη, είμαι Πάτρα βασικά είναι κάποιος από τους 2 σας εδώ να του τα δώσω?
    Αλήθεια τώρα όταν πετάξουν? Πότε θα πετάξουν? Όταν είπα ότι η επικοινωνία με ΑΝΙΜΑ δεν βοήθησε το εννοούσα διότι δεν μου σήκωσαν ποτέ τηλ. Θέλουν συνεννόηση μέσω μηνυμάτων κάτι που την πρώτη μέρα που ήμουν άσχετη με νευρίασε. Επειδή από την ΑΝΙΜΑ μου είπαν 1-2 μπουκιές τους δίνω έως 3CC και στα δυο και πάλι χωρίς να είμαι σίγουρη. Δεν μου το προσδιόρισαν. Αλλά εφόσον περάσανε σχεδόν 5 μέρες θεώρησα ότι τα ταΐζω νορμάλ. Τα ξεκίνησα με βραστό αυγό ασπράδι, ελάχιστο λαδάκι και νερό. Από χθες τους δίνω γατοτροφή. Όλη νύχτα κάνουν έναν θόρυβο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Τους συμβαίνει κάτι? Τελικά πότε πετάνε? Αμάστρο το λινκ που μου έδωσες το έχω μάθει απ'έξω εδώ και 4 μέρες, δεν λέει πότε πετάνε.
    Τελευταία επεξεργασία από eLin@; 21-06-2019 στις 10:44 Αιτιολογία: +
    ...fLy aWaY h0Me...

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Ούτε εγώ μπορώ να σου προσδιορίσω είτε την ηλικία τους είτε το σε πόσες μέρες θα πετάξουν.

Λογικά η ΑΝΙΜΑ θα έχει άτομα στην Πάτρα για να προωθούν τα πουλιά στα κεντρικά τους.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2019
    'Ονομα
    eLin@
    Κατοικίδιο
    Γάτες
    Post Thanks / Like
    Καλώς, νόμιζα ότι γνώριζες έστω στο περίπου. Τεσπα, θα δω τι θα κάνω, ευχαριστώ και καλή συνέχεια.
    ...fLy aWaY h0Me...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κουράγιο...
    Σίγουρα ειναι κουραστική η κατάσταση που βιώνεις και ελπίζω ο κόπος σου να μην πάει χαμένος. Αν μπορείς πήγαινε σε ενα πετσοπ να σου δώσουν τροφή για εντομοφαγα πουλιά όπως αηδόνια. Δε νομίζω ότι η γατοτροφη είναι κατάλληλη. Ο ήχος που ακούς λογικά είναι η φωνή προς τη μαμά τους (εσένα) για να τα ταισει

10. Likes eLin@, koukoulis, ΜΑΝΩΛΙΟΣ liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Για το μέγεθος των μικρών και πότε θα είναι έτοιμα να πετάξουν να υπολογίζεις όταν οι φτερουγες κλειστες πανω στο κορμι τους ειναι τουλαχιστον 1 ποντο μεγαλυτερες απ την ουρα .

Δες και προηγούμενα θέματα για τη διατροφή τους σε αντίστοιχη περίπτωση
    http://www.greekbirdclub.com/showthr...8C%CE%BD%CE%B9

12. Likes eLin@, koukoulis, ΜΑΝΩΛΙΟΣ liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2019
    'Ονομα
    eLin@
    Κατοικίδιο
    Γάτες
    Post Thanks / Like
    Δεν μου είναι κόπος ήθελα να τα σώσω δεν με πίεσε κάποιος. Γενικά περιθάλπω ότι μου βρεθεί και ως τώρα πέρα από περιστέρι, σκυλιά και γάτες δεν είχα κάτι άλλο. Εντομοφάγα πρώτη φορά έχω γι'αυτό και η απειρία μου. Τη γατοτροφή την διάβασα στην σελίδα της ΑΝΙΜΑ γι'αυτό τους την δίνω. Υπάρχουν στα pet shop αντίστοιχες τροφές? Δεν το ήξερα αυτό. Γνωρίζεις πότε πρέπει να αραιώσω τα ταΐσματα ? Αν σου ανεβάσω φώτο θα με κατατοπίσεις? Δεν τους δίνω πολύ τροφή φοβάμαι μην τα σκάσω. Τα πουλιά παρόλα αυτά όταν με βλέπουν κόβουν λάσπη, προφανώς φοβούνται για κάποιο λόγο. Δεν χαίρονται να με βλέπουν, δεν κουνάνε χαρωπά τα φτερά τους, δεν ανοίγουν μόνα τους το στόμα, στην ουσία εγώ τους ανοίγω το στόμα με το ζόρι για να φάνε. Με στεναχωρεί αλλά τουλάχιστον ζουν. Δεν μπορώ να καταλάβω αν κάνω κάτι ή κάπου λάθος. Τι να πω... Σόρρυ αν σας ζάλισα.
    ...fLy aWaY h0Me...

14. Likes MacGyver, ΜΑΝΩΛΙΟΣ liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Ξέρεις, Ελίνα, δεν μας ζαλίζεις καθόλου, και είμαι σίγουρος ότι και τα άλλα μέλη που διαβάζουν όσα γράφεις, χαίρονται ιδιαίτερα που τα πουλάκια περιθάλπονται. Σε λίγες ημέρες δεν θα σε φοβούνται πιστεύω καθόλου και θα ανοίγουν τα στοματάκια μόνα τους. Απλά είναι προφανές ότι χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια από μέρους σου για να επιβιώσουν, γιατί όντως είναι δύσκολα πουλιά στο μεγάλωμα και στο hand feeding, με διάφορες απαιτήσεις, τις οποίες δεν γνωρίζουμε και στην εντέλεια. Αλλά ο καιρός θα περάσει.
    Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου και προσωπικά θα χαρώ πολύ να μας ενημερώνεις για την εξέλιξή τους.
    Μπράβο σου και πάλι
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

16. Likes eLin@, ΜΑΝΩΛΙΟΣ, komo, Flifliki liked this post

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία