Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2019
    'Ονομα
    Ειρήνη
    Κατοικίδιο
    3 πουλάκια
    Post Thanks / Like

SOS: Απώλεια πτερώματος και στα 3 πουλάκια μου

Καλημέρα σας. Έχω 3 πουλάκια αρσενικά: 1 φλώρο, 1 φανέτο και 1 καναρίνι. Τα έχω στο ίδιο κλουβί και ευτυχώς δεν τσακώνονται. Από τον Φεβρουάριο το φλωράκι είχε πτερόρροια στο σβέρκο του μέχρι που άδειασε το κεφαλάκι του τελείως. Αυτό επεκτάθηκε και στα άλλα 2. Το φανέτο έχει απώλεια φτερών στο κεφάλι και γύρω από τα μάτια αλλά όχι τελείως και κάτω από το αριστερό φτερό. Το καναρίνι έχει μικρή απώλεια στο σβέρκο μόνο. Φοβήθηκα για ακάρεα και χορήγησα Pulmosan. Μετά από 1 μήνα χορήγησα και τη 2η δόση. Να σημειώσω ότι τα πουλάκια είναι ευδιάθετα και κελαηδάνε, ειδικά το φανέτο όλη μέρα. Τρώνε κανονικά, πίνουν νερό κανονικά. Το βάρος τους είναι φυσιολογικό, τα ματάκια τους είναι εντάξει, πόδια, ράμφος ελεγμένα και τα περιττώματα τους φυσιολογικά. Χορηγώ και μηλόξυδο στο νερό τους και ψεκάζω το κλουβί με σπρέυ. Καθαρίζω τις πατήθρες με betadine 1 φορά τη βδομάδα. Στο μπάνιο τους βάζω επίσης betadine και εναλλακτικά μηλόξυδο. Δίνω πολυβιταμίνη καθώς και αυγοτροφή και όστρακα. Τα έχω μέσα στο σπίτι μπροστά σε μεγάλο παράθυρο και χώρο πολύ καλά αεριζόμενο με μπόλικο φως. Τώρα το καλοκαίρι τα βγάζω και έξω με επίβλεψη φυσικά. Δεν ξέρω τι να κάνω με το πτέρωμα τους. Σας παρακαλώ βοηθήστε

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Μανωλης Γουλιελμάκης
    Κατοικίδιο
    Φιλαράκια πολλά
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα Ειρήνη, 3 αρσενικά σε 1 κλουβί και να μην τσακώνονται απλά δεν γίνεται ειδικά όταν έχεις και φλώρο, απλά δεν το παίρνεις χαμπάρι. Το στρές που έχουν είναι στα ύψη και αυτό από μόνο του δημιουργεί τα περισσότερα προβλήματα. Εγώ θα σου πρότεινα να τα χωρίσεις άμεσα, τα υπόλοιπα πάνω κάτω είναι ΟΚ .
    ΕΛΚΕ Ε294

3. Likes koukoulis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Μανωλης Γουλιελμάκης
    Κατοικίδιο
    Φιλαράκια πολλά
    Post Thanks / Like
    Μηλόξυδο στο νερό που πίνουν 1 φορά την εβδομάδα , ξέχνα εντελώς betadine και μηλόξυδο στο μπάνιο.
    ΕΛΚΕ Ε294

5. Likes koukoulis liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία