Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2016
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινι
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Απορίες για την αναπαραγωγή

Γεια σας ... Θα ηθελα να με βοηθησετε με καποιες αποριες που εχω
    1 . το θηλυκο εκανε 5 αυγα αλλα μονο το 1 ηταν ενσπορο και βγηκε χθες το πουλακι... Τα αποσυρω τα ασπορα ή τα αφηνω για να εχει στηριγμα το πουλακι; Ισχυει οτι πρεπει να μεινουν καποια αυγα μεσα για να μην υπαρχει πολυ χωρος και ανοιγουν τα ποδια του ;
    2 . το θηλυκο καθεται συνεχεια στη φωλια ... Στις ποσες μερες θα σταματησει να καθεται πανω στο μικρο ;

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα φίλε. Να σου ζήσει το.μικρο!

Για το 1ο δεν ξέρω να σου απαντησω.

Όσο για το 2ο ερώτημα σου. Έχω παρατηρήσει στα δικά μου ζευγάρια, ότι τις πρώτες μέρες η "μαμά" κάθεται επάνω στα πουλάκια για αρκετές ώρες στην διάρκεια της ημέρας.. Όταν έρθει η ώρα θα σηκωθεί μόνη της.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3. Likes Παναγιωτης 18 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2016
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινι
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σ Ευχαριστω πολυ ...να σαι καλα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Ένα αρσενικό κοινό σκουφάτο καναρινάκι τον Klaidi, μία κοινή κανάρα τη Σοφία, ένα αρσενικό καναρινάκι timbrado τον Κώστα, ένα καρδερινοκάναρο τον Μήτσο και ένα σαλιγκαράκ
    Post Thanks / Like
    Όλα είναι φυσιολογικά. Η κανάρα κλωσά τα μικρά για λίγο παραπάνω από μία εβδομάδα αφού βγουν από το αυγό τους και μετά αρχίζει σταδιακά να εγκαταλείπει τη φωλιά και να ασχολείται μόνο με το τάισμα των μικρών. Τώρα τα κλούβια αυγά, αν ξέρεις καλά τα πουλάκια και κυρίως τη θηλυκιά μπορείς να τα παίρνεις όταν είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν μέσα πουλάκι. Ας πούμε εγώ στο ζευγαράκι που έχω τώρα επειδή και τα 2 πουλάκια είναι απόλυτα ήμερα με την παρουσία μου στο κλουβί με ότι αυτό συνεπάγεται τους παίρνω πάντα τα αυγά που δεν έχουν σπόρο αν υπάρχουν χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν όχι περιμένεις να βγουν τα πουλάκια και όταν αυτά είναι περίπου 3 4 ημερών τα παίρνεις προσεκτικά. Αυτό με τα αυγά για να πατάνε τα πουλάκια όταν σκάσουν από το αυγό το κάνουμε έτσι ώστε όταν υπάρχουν πολλά καναρινάκιαα, 4 με 5, με διαφορετικές ημερομηνίες εκκόλαψης έτσι ώστε τα πιο μικρά να μην ποδοπατηθούν κατά λάθος από τα μεγαλύτερα αδελφάκια ή και από τους γονείς τους.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2016
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινι
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ευχαριστω για τη βοηθεια Γιαννη ...τελικα αφαιρεσα τα 2 απ τ 4 ασπορα για υπαρχει περισσοτερος χωρος κ αφησα τ αλλα 2 μαζι με το μικρο ... θα τα αφαιρεσω κ αυτα μολις κλεισει μια βδομαδα ο νεοσσος

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Ένα αρσενικό κοινό σκουφάτο καναρινάκι τον Klaidi, μία κοινή κανάρα τη Σοφία, ένα αρσενικό καναρινάκι timbrado τον Κώστα, ένα καρδερινοκάναρο τον Μήτσο και ένα σαλιγκαράκ
    Post Thanks / Like
    Και λίγο νωρίτερα ίσως θα ήταν καλύτερο γιατί ιδικά τώρα με τις πολλές ζέστες πιθανότατα το πουλάκι να μη χρειάζεται τόσο πολύ τη θηλυκιά να το κλωσήσει αλλά αυτή να νομίζει ότι τα άλλα 2 αυγά έχουν πουλάκι και να κάθεται βιδωμένη στη φωλιά και μπορεί να το σκάσει. Γνώμη μου όταν το μικρούλι θα είναι περίπου 4 ημερών να αφαιρεθούν και τα άλλα 2 αυγουλάκια.

8. Likes Παναγιωτης 18 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2016
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινι
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ο μικρός 8 ημερών ... Τελικά στις 5 μέρες απέσυρα και τα άλλα 2 αυγά και τον άφησα μόνο του στη φωλιά

Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2016
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινι
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Επειδη δεν θελω να προχωρησω σε αλλη αναπαραγωγη για να μην ταλαιπωρηθουν τα πουλια,πως μου προτεινετε να συνεχισω; Θα προτιμουσα να μην κανει αλλα αυγα το θηλυκο

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2016
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινι
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τελικά έβγαλα τον αρσενικό απ τη ζευγαρώστρα γιατί τον είδα να μαδάει το μικρό ... Θα παρατηρήσω το θηλυκό να δώ πως συμπεριφέρεται και θ αποφασίσω πως θα συνεχίσω

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας