Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Σταματία
    Post Thanks / Like

Απορίες σχετικά με την φροντίδα του νέου μου cockatiel

Καλησπέρα σε όλους! Ονομάζομαι Σταματία και είμαι νέα ιδιοκτήτρια ενός παπαγάλου cockatiel που αγόρασα από ένα pet shop πριν από περίπου έναν μήνα. Είμαι επίσης νέα στο forum και με έχουν βοηθήσει αρκετά οι πληροφορίες που παρέχονται εδώ, ωστόσο έχω ακόμη κάποιες απορίες, τις οποίες ήλπιζα ότι θα μπορούσατε να μου λύσετε εσείς... Οι απορίες μου, λοιπόν, είναι οι εξής:

1) Ύπνος: Έχω διαβάσει πως τα παπαγαλάκια cockatiel πρέπει να κοιμούνται αδιάκοπα 10- 12 ώρες για λόγους υγείας μέσα στο σκοτάδι (ή ίσως με ένα φωτάκι νυχτός) και χωρίς ενοχλήσεις από θορύβους. Μένω μαζί με τους γονείς και την αδερφή μου σε ένα μικρό διαμέρισμα, οπότε δεν υπάρχει κενό δωμάτιο όπου θα μπορούσαμε να αφήσουμε το παπαγαλάκι μας. Στη διάρκεια της νύχτας όλοι μας λίγο-πολύ κάνουμε φασαρία (φτερνιζόμαστε, βήχουμε, αλλάζουμε πλευρό κλπ), οπότε δεν επικρατεί απόλυτη ησυχία. Επίσης, όλα τα δωμάτια είναι κατειλημμένα τουλάχιστον μέχρι τις 00:00, οπότε καταλαβαίνετε πως μέχρι πολύ αργά κανένα δωμάτιο δεν είναι αρκετά ήσυχο ώστε να κοιμηθεί ανενόχλητα ο παπαγάλος μας. Επίσης, καταλαβαίνετε πως οι ώρες ύπνου είναι πολύ λιγότερες από το ιδανικό (στην καλύτερη περίπτωση 7 ώρες). Να σημειώσω σε αυτό το σημείο πως δεν ξέρω τις συνθήκες υπό τις οποίες το παπαγαλάκι μας κοιμόταν στο pet shop, απ'όπου το αγοράσαμε (το συγκεκριμένο pet shop βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο και εικάζω πως δεν κατέβαζε τα ρολά στις βιτρίνες κατά τη διάρκεια της νύχτας, οπότε φώτα και θόρυβοι θα ενοχλούσαν τους παπαγάλους). Δεν γνωρίζω επίσης σε τί συνθήκες μεγάλωσε το παπαγαλάκι μου, καθώς δεν υπήρξε κάποια ενημέρωση γι'αυτό.

Παρ'όλα αυτά, το παπαγαλάκι μου δεν παρουσιάζει σημάδια αδιαθεσίας ή κούρασης καθώς δεν κοιμάται μέσα στην ημέρα ούτε είναι υποτονικό. Αντιθέτως, κατά τις 6:30 το πρωί ξυπνά μόνο του και περιμένει υπομονετικά να τον βγάλουμε στο μπαλκόνι. Όσο βρίσκεται στο μπαλκόνι κελαηδάει ζωηρά, τρώει κανονικά και γενικά δείχνει να είναι χαρούμενο και ζωηρό.

Δεν γνωρίζω πραγματικά τί πρέπει να κάνω για να εξασφαλίσω πως το παπαγαλάκι μου θα κοιμάται όσο χρειάζεται. Εδώ χρειάζομαι την συμβουλή σας. Να τον βάλω στο σπίτι στο σαλόνι το οποίο αδειάζει συνήθως πολύ αργά και να σκεπάσω το κλουβί του; Να τον αφήσω έξω στο μπαλκόνι, όπου περνάει πολλές ώρες στη διάρκεια της ημέρας (σχεδόν μέχρι να νυχτώσει), επίσης σκεπασμένο; Τί να κάνω; Ειλικρινά, δεν γνωρίζω.... Θα με βοηθούσατε πολύ αν είχατε να μου δώσετε κάποια συμβουλή. Εσείς τί προτείνετε;

2) Υπάρχει πρόβλημα αν τώρα κατά τους θερινούς μήνες αφήνουμε τον παπαγάλο μας στο μπαλκόνι; Θα υπάρξει πρόβλημα όταν στη διάρκεια του χειμώνα θα περνά αναγκαστικά περισσότερο χρόνο μέσα στο σπίτι, λόγω καιρικών συνθηκών;

3) Πόσο συχνά θα πρέπει να κάνω μπάνιο το παπαγαλάκι μου τώρα το καλοκαίρι αλλά και στη διάρκεια του χειμώνα; Κάνει να τον κάνουμε μπάνιο και δύο φορές μέσα στην ίδια ημέρα;

4) Θα μπορέσω να εξημερώσω το παπαγαλάκι μου αν βρίσκεται στο μπαλκόνι; Η παρουσία μου δεν φθίνει, απλώς το παπαγαλάκι βρίσκεται έξω στο μπαλκόνι... Πώς επηρεάζει αυτό την εξημέρωσή του;

5) Στην περίπτωση των καλοκαιρινών διακοπών, τί κάνω; Μέσα στο καλοκαίρι θα χρειαστεί να λείψουμε οικογενειακώς σίγουρα για έναν μήνα από το σπίτι. Προφανώς και θα πάρουμε μαζί μας το παπαγαλάκι μας, αλλά δεν ξέρω πώς αυτό θα το επηρεάσει καθώς θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί σε διαφορετικά περιβάλλοντα....

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και σας ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα... Το αγαπώ πολύ αυτό το παπαγαλάκι και θέλω να δέχεται την καλύτερη δυνατή φροντίδα. Η απειρία μου και η έλλειψη γνώσεων που έχω σε κάποια θέματα όμως με κάνουν να νιώθω ανασφαλής και όχι τόσο καλή ιδιοκτήτρια...
    Έτσι, οποιαδήποτε βοήθειά σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμη

Υ.Γ. Σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε από όσα ανέφερα παραπάνω (δεν είσαστε και υποχρεωμένοι :Ρ), το παπαγαλάκι μου είναι αρσενικό και άγριο και σύμφωνα με την πωλήτρια του pet shop απ'όπου τον αγόρασα, δεν είναι ακόμη ούτε ενός έτους.

Ευχαριστώ πολύ γι'ακόμη μια φορά! Καλό υπόλοιπο ημέρας να έχετε...

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα! Εγώ έχω lovebirds αλλά πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια για τα κοκατιλακια. 2)όταν έχει πολύ ζέστη καλύτερα να μην είναι έξω. Κ επίσης ειδικά τη νύχτα δυστυχώς υπάρχουν κίνδυνοι από αρπακτικά. Αν θα είναι έξω θα πρέπει να είναι προστατευμενο. 3)του βάζεις το μπανιερακι του κάθε πρωί κ οπότε θέλει κάνει μπάνιο. 5)Στο ταξίδι θα πρέπει να το έχεις σκεπασμένο. Αν πάτε εξοχή μάλλον θα το απολαύσει!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Σταματία
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Flifliki Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα! Εγώ έχω lovebirds αλλά πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια για τα κοκατιλακια. 2)όταν έχει πολύ ζέστη καλύτερα να μην είναι έξω. Κ επίσης ειδικά τη νύχτα δυστυχώς υπάρχουν κίνδυνοι από αρπακτικά. Αν θα είναι έξω θα πρέπει να είναι προστατευμενο. 3)του βάζεις το μπανιερακι του κάθε πρωί κ οπότε θέλει κάνει μπάνιο. 5)Στο ταξίδι θα πρέπει να το έχεις σκεπασμένο. Αν πάτε εξοχή μάλλον θα το απολαύσει!
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και την βοήθειά σου! Τα lovebirds μου αρέσουν πολύ και είμαι σίγουρη ότι δίπλα σου δέχονται την καλύτερη δυνατή φροντίδα. Πολλές φορές σκέφτομαι αν κάνω κάτι λάθος και μπορεί να υπεραναλύω τις ενέργειές μου αλλά μόνο επειδή αγαπάω πολύ το κακοατιλακι μου κι επειδή θέλω να είναι καλά! Θα εφαρμόσω όσες συμβουλές μου έδωσες!
    Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

4. Likes Flifliki liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία