Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 7 από 7
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Σταματία
    Post Thanks / Like

Απορίες σχετικά με τον ύπνο του νέου μου cockatiel

Καλησπέρα!
    Είμαι νέα στο forum, ωστόσο με έχουν βοηθήσει πολύ οι πληροφορίες που παρέχονται εδώ!
    Πριν από έναν περίπου μήνα απέκτησα το cockatiel μου, που το αγαπώ πάρα πολύ και θα ήθελα να δέχεται την καλύτερη δυνατή φροντίδα!
    Από την πρώτη ημέρα, πάνω στον ενθουσιασμό μου, τοποθέτησα το κλουβί του στο υπνοδωμάτιό μου και από τότε κοιμάται μαζί με εμένα και την αδερφή μου στο ίδιο δωμάτιο. Μένω με τους γονείς μου σε ένα μικρό διαμέρισμα κι έτσι δεν έχουμε κάποιο κενό δωμάτιο όπου θα μπορούσαμε να βάλουμε το παπαγαλάκι για να κοιμάται ήρεμα το βράδυ. Μέχρι τώρα, που κοιμόταν στο δωμάτιό μας, δεν φαινόταν το πρωί να είναι κουρασμένος, ωστόσο κατά τη διάρκεια της νύχτας ακούγονταν θόρυβοι (όταν π.χ αλλάζαμε πλευρό ή φτερνιζόμασταν/βήχαμε) και δεν ξέρω αν ενοχλούσαν το παπαγαλάκι μου.
    Επίσης δεν σκεπάζω το κλουβί του γιατί την μία φορά που το δοκίμασα πανικοβλήθηκε και έτσι δεν το επιχείρησα δεύτερη φορά.
    Από την πρώτη μέρα, δεν έχει κοιμηθεί 10-12 ώρες αδιάκοπα όπως έχω διαβάσει πως πρέπει να συμβαίνει κατά κανόνα και δεν ξέρω αν αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα.
    Να σημειώσω πως τα πρωινά (κατά τις 7 - 8 συνήθως) τον βγάζουμε στο μπαλκόνι όπου περνάει σχεδόν όλη την ημέρα μέχρι να νυχτώσει. Είναι ζωηρός, κελαηδάει πολύ ζωηρά και έντονα, τρώει κανονικά ενώ δεν δείχνει σημάδια ασθένειας.
    Τον αγοράσαμε από pet shop, όπου ξέρω πως δεν κατέβαζαν ρολά προκειμένου να μην ενοχλούνται τα πτηνά από τους ήχους και τα φώτα των αυτοκινήτων.

Η ερώτησή μου είναι: Κάνω κάτι λάθος που πρέπει να το αλλάξω; Μήπως το σκέφτομαι υπερβολικά το θέμα ενώ στην ουσία δεν υπάρχει κάποιο θέμα;
    Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μου απαντούσε, διότι δεν μπορώ να βρω κάποιον άλλον να μου λύσει αυτή την απορία ούτε μπορώ να βρω κάτι σχετικό στο google

Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων! ))

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like
    Εγω τα σκεπαζω στις 21:00 και τα ανοιγω το πρωί στις 10:00. Τους αρέσει το προγραμμα και εχουν πλεον μαθει ποτε ειναι ωρα για υπνο. Χρησημοποιω ενα υφασμα σκουρο που να καλυπτει καλα το κλουβι και να μη μπαινει φως. Δε νομιζω οτι τρομαζουν οταν τα σκεπάζουμε. Ισα ισα ηρεμουν.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Σταματία
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από sarpijk Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγω τα σκεπαζω στις 21:00 και τα ανοιγω το πρωί στις 10:00. Τους αρέσει το προγραμμα και εχουν πλεον μαθει ποτε ειναι ωρα για υπνο. Χρησημοποιω ενα υφασμα σκουρο που να καλυπτει καλα το κλουβι και να μη μπαινει φως. Δε νομιζω οτι τρομαζουν οταν τα σκεπάζουμε. Ισα ισα ηρεμουν.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Εγώ όταν πήγα να σκεπάσω το κλουβί του δικού μου cockatiel, γατζώθηκε από τα κάγκελα και άρχισε να πηγαίνει πανικόβλητο πέρα-δώθε.
    Αυτό το ερμήνευσα ως φόβο και δεν το επιχείρησα και δεύτερη φορά... Όταν σβήνω τα φώτα και επικρατεί στοιχειώδης ησυχία στο σπίτι είναι περίπου 00:00. Το πρωί κατά τις 6:00 - 6:30, ο παπαγάλος μου ξυπνάει μόνος του και περιμένει να τον βγάλουμε στο μπαλκόνι.
    Οι ώρες ύπνου του είναι λίγες αλλά δεν φαίνεται να ενοχλείται, ούτε κοιμάται στην διάρκεια της ημέρας. Είναι λες και έχει συνηθίσει σε ένα διαφορετικό πρόγραμμα από τότε που βρισκόταν στο pet shop. Εσύ πιστεύεις πως αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα στον παπαγάλο μου;
    Δεν ξέρω τί άλλο μπορώ να κάνω για να κοιμάται περισσότερο, νιώθω ότι τον αγχώνω και τον καταπιέζω...

Χαίρομαι πολύ πάντως που με το δικό σου παπαγαλάκι δεν αντιμετωπίζεις κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα
    Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα! Προσπάθησε να το σκεπασεις με σιγανες κινήσεις. Ότι ξένο βλέπουν από πάνω τους το θεωρούν απειλή (γι αυτό βάζουμε κ το κλουβί περίπου στο ύψος μας), πιστεύω αν το κάνεις σιγά σιγά μια δυο θα το συνηθίσει κ θα ησυχάζει καλύτερα,αλλά αυτό όταν πια έχει ησυχία γιατί από ξαφνικό θόρυβο μπορεί να πανικοβληθει χειρότερα.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    2 κοκατιλ μανου και λιλου
    Post Thanks / Like
    1.τα πουλιά έχουν βιολογικό ρολόι τον ήλιο δεν είναι σωστό να κάνουμε ότι γουστάρουμε τα κοκατιλ κοιμούνται και το μεσημέρι για αυτό θέλουν ησυχία
    2. ορισμένα έχουν πανικό για αυτό βάζουμε κανα φωτάκι το βράδυ
    3. καλύτερα να έχουν τον δικότους χώρο για το βράδυ
    4. κοιμούνται κοντά 12 ώρες τον χειμώνα και 9 το καλοκαίρι
    5. το πίσω η και το επάνω μέρος του κλουβιού πρέπει να είναι σκεπασμένα ΠΑΝΤΑ για να αισθάνονται ασφάλεια.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Σταματία
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Flifliki Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλημέρα! Προσπάθησε να το σκεπασεις με σιγανες κινήσεις. Ότι ξένο βλέπουν από πάνω τους το θεωρούν απειλή (γι αυτό βάζουμε κ το κλουβί περίπου στο ύψος μας), πιστεύω αν το κάνεις σιγά σιγά μια δυο θα το συνηθίσει κ θα ησυχάζει καλύτερα,αλλά αυτό όταν πια έχει ησυχία γιατί από ξαφνικό θόρυβο μπορεί να πανικοβληθει χειρότερα.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου και που αφιέρωσες χρόνο στο να διαβάσεις και να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου! Τα τελευταία βραδια αφήνω το παπαγαλάκι μου στο σαλόνι σε πλήρες σκοτάδι χωρίς να το σκεπάσω και το σπίτι έχει περισσότερη ησυχία... Ελπίζω να πάνε όλα καλά....

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Σταματία
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από tasos666 Εμφάνιση Μηνύματος
    1.τα πουλιά έχουν βιολογικό ρολόι τον ήλιο δεν είναι σωστό να κάνουμε ότι γουστάρουμε τα κοκατιλ κοιμούνται και το μεσημέρι για αυτό θέλουν ησυχία
    2. ορισμένα έχουν πανικό για αυτό βάζουμε κανα φωτάκι το βράδυ
    3. καλύτερα να έχουν τον δικότους χώρο για το βράδυ
    4. κοιμούνται κοντά 12 ώρες τον χειμώνα και 9 το καλοκαίρι
    5. το πίσω η και το επάνω μέρος του κλουβιού πρέπει να είναι σκεπασμένα ΠΑΝΤΑ για να αισθάνονται ασφάλεια.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που διέθεσες και για τις συμβουλές σου! Το κλουβί του δεν το σκεπάζω ποτέ, είναι μονίμως ανοιχτό από όλες τις πλευρές. Το βράδυ πλέον αφήνω το παπαγαλάκι μου στο σαλόνι σε πλήρες σκοτάδι, χωρίς να σκεπάζω το κλουβί του λόγω της ζέστης που έχει τώρα το καλοκαίρι. Δεν έχει νυχτερινούς πανικούς, τουλάχιστον όχι μέχρι τώρα. Επίσης τα μεσημέρια έχω παρατηρήσει πως όση ησυχία και να επικρατεί στο σπίτι, το παπαγαλάκι μου ποτέ δεν κοιμάται και δεν ξέρω πού μπορεί να οφείλεται αυτό...
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το φροντίζω όπως πρέπει γιατί το αγαπώ πολύ! Καλή συνέχεια να έχεις στην ημέρα σου εύχομαι!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας