Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 41
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like

Επέιγοοοον!!! Επιτέλους καρδερινάκια...Ταΐζονται όμως???

Καλώς σας βρήκα!

Το πρώτο που θα πω είναι συμβουλή προς όλους λόγω μιας εμπειρίας που είχα...μετά θα ήθελα επείγουσα δικιά σας συμβουλή!

Δώστε είτε προληπτικά, είτε θεραπευτικά στα πουλάκια σας ΑΛΟΗ (από φυτό δικό σας εννοείται) !!!
    Μου έσωσε καναρίνι από μύκητα στο ανώτερο πεπτικό (σε αρχικό στάδιο). Ήταν σίγουρα μύκητας, θα αναφερθώ λεπτομερέστατα άλλη στιγμή σε αντίστοιχο τόπικ....

Επί του παρόντος...(θα είμαι επιγραμματικός όσο μπορώ,για να μην κουράσω)

Καρδερίνα θηλυκια 5 ετών (πουλάκι ήμερο που το ΛΑΤΡΕΥΩ)
    Περσυ πρώτη απόπειρα ζευγαρώματος με νεότερο αρσενικό = 3 γέννες = 17 αυγά = όοολα άσπορα (η μια γέννα είχε εφτά αυγά)

Φετος (ίδιο ζευγάρι-δεν τα χώρισα καθόλου) πρώτη (φαντάζομαι) γέννα στις 4 Μαΐου πρώτο αυγο
    Μέχρι σήμερα δεν την είδα ποτέ εκτός φωλιάς
    Τη σηκώνω σήμερα (ήρεμα) βλέπω 2 καρδερινάκια και 2 αυγά.
    Τα μικρά πρέπει να είναι 1 με 3 ημερών.

Ανοιγαν το στόμα για τάισμα...έμεινα 2-3 λεπτά μήπως την δω να τα ταΐζει, αλλά δεν την είδα...

Ξερω ότι είναι δύσκολο να επιβιώσουν όλα γενικότερα, αλλά θα ήθελα να κάνω ότι είναι δυνατόν από εμένα.

Αποκλειω εκ των προτέρων συμβουλές για τάισμα στο χέρι από εμένα.
    Θελω να της δώσω τη χαρά της μητρότητας ΕΣΤΩ κι αν λόγω απειρίας της στο τάισμα, δεν επιζήσουν.

Φαντάζομαι σε λίγες μέρες θα σκάσουν και τα άλλα 2 αυγά (εάν είναι γονιμοποιημένα)

Μπορω να κάνω κάτι??? Δεν την έχω δει να ταΐζει.

Παρακαλω κύριοι για συμβουλές...!!!
    Τελευταία επεξεργασία από escape_a3; 23-05-2019 στις 19:29

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

θα ταΐσει... Βάλε 2 φορές την ημέρα αυγό βραστό (να βράσει 12 λεπτά) και θα δώσει σιγά σιγά (τις πρώτες ημέρες μόνο ασπράδι)
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MacGyver Εμφάνιση Μηνύματος
    θα ταΐσει... Βάλε 2 φορές την ημέρα αυγό βραστό (να βράσει 12 λεπτά) και θα δώσει σιγά σιγά (τις πρώτες ημέρες μόνο ασπράδι)

Δυστυχως δεεεν τρώει αυγό (την ξέρω 5 χρόνια)
    Της έβαλα μίγμα σπόρων, αυτό που τρώει πάντα και ανακάτεμα με πρωτεϊνούχα αυγοτροφή 70/30%

Δεν θρέφω πολλές ελπίδες, λόγω ιδιαιτεροτήτων της ράτσας + της απειρίας μου και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να επεμβω στη σοφία της φύσης (ήδη επενέβην κρατώντας τα σε κλουβιά)

Σε ευχαριστω πολύ!

edit 1: ήδη έβαλα σήμερα αυγό, αλλά δεν το ακούμπησε και το έβγαλα μετά 4 ώρες...θα βάλω όμως πάλι. Για πόσες μέρες μόνο ασπράδι? Γενικότερα τρώει μόνο το τσόφλι (που κάνει καλό λόγω ασβεστίου)

edit 2: επειδή ανησυχώ, πόσες μέρες μπορούν να μείνουν οι νεοσσοί ατάιστοι? (Εάν μετριέται σε μέρες και όχι σε ώρες).
    Τελευταία επεξεργασία από escape_a3; 23-05-2019 στις 21:28

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τις πρώτες ημέρες ταιζουν ελάχιστα. Ίσως περιμενουν να σκασουν όλα τα αυγά για να εχουν ίδιες πιθανότητες τα μικρά να επιβιώσουν. Να βάζεις αυγό καθημερινά και να το αφήνεις. Προσωπικά το μαζεύω την επόμενη φορα που θα ξαναβάλω.

Δωσε καναβουρι σκέτο που έχει αρκετή πρωτεινη και για μένα και φρούτα και λαχανικά (αν και πολλοί δε δίνουν τις πρώτες μέρες)

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ένα κόλπο για να τη μάθεις να τρώει αυγό ειναι να βάζεις πάνω του λίγο νιζερ ή καναβουρι και να το πατάς ελαφριά με το δάκτυλο. Στην προσπάθεια της να φάει τα σπορια δοκιμάζει και αυγό και μετά το συνηθίζει

6. Likes ΜΑΝΩΛΙΟΣ liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    Θα μπήξω και ηλιόσπορο που τρελαίνεται...για να δούμε...τουλάχιστον έμαθα ότι ο αρσενικός μου δεν είναι τζούφιος...κατά τα λοιπά θα αφήσω τη μητέρα φύση.

8. Likes MacGyver, ΜΑΝΩΛΙΟΣ liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    Φίλιππος
    Post Thanks / Like
    Ανδρεα καλησπερα,κατ αρχην συγχαρητηρια και καλη αρχη με την αναπαραγωγη του ζευγαριου σου.

Δεν υπαρχει απειρο και εμπειρο πουλι οπως το βλεπω εγω τουλαχιστον γιατι σε ολα απλως ξυπναει το ενστικτο και τα υπολοιπα κυλουν απο μονα τους,
    η μονη διαφορα στα πρωταρικα και στα μη ειναι οτι στα μη ξερουμε εμεις τι θα κανουν βαση των πρωηγουμενων δειγματων.

Τις πρωτες δυο μερες δυσκολα θα την δεις να ταιζει γιατι τα ταισματα ειναι πολυ γρηγορα και καποιες φορες απο σταση επωασης.

Σαν παραδειγμα περι πρωραρικου και μη,στη φυση δεν υπαρχει πουλι να μην ταισει πρωταρικο η μη,απλως στις εκτροφες που οι καρδερινες δεν ειναι
    πολλα χρονια εκτροφης αποσταθεροποιουνται και κανουν περιεργα πραγματα.

Αν ταισει και δεν εχουν καποια ασθενεια τα μικρα θα ζησουν ολα!!

Γενικα επρεπε να το ειχες μαθει το θηλυκο σου σε καποια αυγοτροφη η αυγο για το ταισμα αλλα και μονο με σπορους μπορει να μεγαλωσει νεοσσους
    κανονικα.Δοκιμασε να αγορασεις σκουληκια (Pinkies) πιστευω θα μπει στον πειρασμο να τα δοκιμασει και με τα συγκεκριμενα ειναι να μην κανουν την
    αρχη,τα αγοραζεις κατεψυγμενα και σε κουτακι ειναι αοσμα σχεδον απστειρωμενα οπως τα βλεπω εγω.

Αντε με το καλο!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    Εχεις απόλυτο δίκιο, περί της πείρας ή μη των πουλιών...η φύση είναι σοφή.
    Τα σκουλήκια ξέχωρα σε αυγοθήκη ή αναμιξη στην τροφή των σπόρων??

Θα προσπαθήσω με το αυγό+νιζερ+ηλιόσπορο

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    και όπως υποσχέθηκα στο αρχικό μου πόστ

http://www.greekbirdclub.com/showthr...493#post833493

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    Update:

Είδα πάλι σήμερα τους νεοσσούς (τον ένα γιατί το άλλο ήταν από κάτω και δεν θέλω να τα ακουμπήσω)...το καλό είναι ότι ζουν και είναι ταϊσμένοι....

Το περίεργο που μου φάνηκε είναι ότι ο προλοβός, που είδα ότι έχει φαγητό (όχι πολύ χυλός...είχαν σχήμα σπόρων) βρίσκεται εντελώς πλάγια και όχι στο κέντρο.

Φανταζομαι ότι λόγω πίεσης από το στενό χώρο στη φωλιά έχει πάει εκεί... ή δεν θα έπρεπε?

Να βγάλω ένα πλαστικό αυγό που έχω? Το άφησα για να στηρίζονται...Έχει άλλα 2 αυγά που αύριο θα κάνω ωοσκοπηση

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας