Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 2345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 31 μέχρι 40 από 41
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    Κλαρώσαμε και εμείς στις 15 (+-1) μέρες

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Στη δεύτερη φωτό είναι το μικρότερο κατά 1-2 μέρες....από που με προβληματίζει είναι ότι σε μέγεθος μου φαίνεται αρκετά πιο μικρο σε σχέση με το αδερφάκι του...και πάντα ταιζόταν 2ο από τη μάνα του.
    Εκεί λέτε να οφείλεται? Αλλά κλαρώσανε μαζί...προχθές το ένα, χθές το μικρότερο....γνώμες?????????????

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    κωστας
    Κατοικίδιο
    καρδερινες,πεθερα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μια χαρά είναι, δεν έχει θεμα

και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...........

https://youtu.be/0_MZ9yOf7Z4

3. Likes escape_a3 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Να τα χαίρεσαι... Για το μέγεθος ίσως να είναι αρσενικό θηλυκό, αν και νομίζω ότι πάντα το πρωτότοκο βγαίνει μεγαλύτερο. Δεν είναι μόνο η μία μέρα διαφορά στην ηλικία, είναι ότι έχουν περισσότερες πιθανότητες να ταΐστούν επειδή ζητάνε περισσότερο.
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MacGyver Εμφάνιση Μηνύματος
    Να τα χαίρεσαι... Για το μέγεθος ίσως να είναι αρσενικό θηλυκό, αν και νομίζω ότι πάντα το πρωτότοκο βγαίνει μεγαλύτερο. Δεν είναι μόνο η μία μέρα διαφορά στην ηλικία, είναι ότι έχουν περισσότερες πιθανότητες να ταΐστούν επειδή ζητάνε περισσότερο.
    Σε ευχαριστώ...και στα δικά σου, τα υπόλοιπα, που περιμένεις!
    Χθες βραδυ κοιμηθήκανε και τα 2 στο κλαδί.

Πέτυχα τη μάνα να στήνεται για ζευγάρωμα (τον αρσενικό της, τον έχω με χώρισμα, από τότε που κλώσσαγε)
    Σήμερα θα τολμήσω να βάλω μια επιπλέον ποτίστρα εκεί που κάθονται τα μικρά, επειδή μάλλον διψάνε λόγω ζέστης...χθες είχανε σχεδόν συνέχεια το στόμα ανοιχτό και μήπως αρχίσω σιγά-σιγά τον απογαλακτισμό τους.
    Στη μάνα δίνω πιπεριά, για να μεταφέρει περισσότερο νερό.

6. Likes MacGyver liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα κύριοι...πείτε μου γνώμες.

Τα πουλιά είναι σε μεγάλη (δε θυμάμαι μήκος νομίζω 1m) ζευγαρωστρα, με χώρισμα από 3 Μαΐου, που έκανε το πρώτο αυγό, στο ένα το αρσενικό με διατροφή για να τον κρατάω πυρωμένο και στο άλλο μάνα με τα 2 μικρά.

Τα μικρά ειναι 22 ημερών, τα οποία τα ταΐζει μεν, πολύ λιγότερο από την αρχή δε. Το ένα από εχθές πίνει μόνο του δειλά-δειλά νερό, το άλλο κυνηγάει τη μαμά για τάισμα.
    Εδώ και 5 μέρες περίπου, βλέπω τη μάνα, με εργολαβίες για ζευγάρωμα...στήνεται στον αρσενικό, τρώει μανιωδώς σουπιοκόκκαλο, έφτιαξε τη φωλιά (που είχα αφήσει μέσα) με εφημερίδες, ¨τσακώνεται-επιτίθεται ¨ στο αρσενικό. Και λέω το ότι τσακώνεται είναι για ζευγάρωμα, επειδή συμπέρανα ότι αυτό το ζευγάρι έτσι του αρέσει (πέρυσι ήταν όλο φιλιά και γλύκες και από σπόρο σε 17 αυγά τίποτα), φέτος 1 μήνα δεν άντεχα να ακούω κραξίματα και επίσης ο ποπός-αμάρα της φαίνεται από μακριά ¨τουμπανο¨, το χαρακτηριστικό στρογγυλό πρήξιμο, μέχρι που βλέπω δέρμα.

Προτιμω να μην ζευγαρώσει πάλι φέτος, από το να παρατησει το τάισμα στα μικρά.
    Απο την άλλη φοβάμαι μην αρχίσει να αμολάει αυγά και βιδωθεί για κλώσσημα.
    Χθες έβγαλα εντελώς την φωλιά, έτσι ώστε να συγκεντρωθεί όσο γίνεται στο τάισμα.

Εχω σκοπό να αφήσω τα μικρά με τη μάνα, έως να γίνουν 30 ημερών ή μέχρι να τα δω να τρώνε μόνα τους και να τα βγάλω και να βγάλω και το χώρισμα, για να ζευγαρώσουν.

Ακούω γνώμες, για βοηθήστε.
    Τελευταία επεξεργασία από escape_a3; 13-06-2019 στις 07:56

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    Βασικά δεν έθεσα ερώτημα....

να προχωρήσω όπως αναφέρω παραπάνω;

να βγάλω το χώρισμα με όλα μέσα για ζευγάρωμα; ο πατέρας είναι τσογλάνι (νομίζω θα γίνει σφαγή...θα κυνηγάει: μάνα τον πατέρα για ζευγάρωμα, πατέρας τα μικρά λόγω επιβολής ¨χώρου¨, μικρά τη μάνα για τάισμα)

να βγάζω-βάζω το χώρισμα λίγες ώρες πρωί-βράδυ;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αν ήταν καναρίνια θα σου έλεγα να τα αφήσεις ως έχουν για 10 μερες ακόμα. Και να έκανε ασπορα, τα πετουσες και σε λίγες μέρες θα ξανά γεννουσε. Οι καρδερίνες δυστυχώς στρεσάρονται και δεν μπαίνουν εύκολα σε 'πλαίσιο κανόνων' και λειτουργούμε και εμείς κάπως αναρχα.

Βάλε συνέχεια αυγό και μαλακές τροφές να τρώνε τα μικρά και είτε τα βάζεις με το χώρισμα για λίγες ώρες και το ζευγάρι μαζί είτε περιμένεις μεχρι να τρώνε αποκλειστικά μόνα τους

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα σε όλους, μετά από καιρό.
    Γράφω εκ νέου προς ενημέρωση του θέματος και για αποτύπωση των πληροφοριών περί συμπεριφοράς των καρδερίνων.

Τα προαναφερθέντα 2 μικρά είναι μια χαρά, σε 2 ξεχωριστά κλουβιά, ευτυχώς τα έχω μάθει να τρώνε αυγό-τρώνε και το τσόφλι (η μάνα τους ούτε που το κοίταζε όταν της έβαζα-πλέον δεν της βάζω)
    Το ένα πρέπει να είναι αρσενικό, επειδή μουρμουράει το μεσημέρι. Είναι περίπου 2 μηνών.

Στα νεώτερα τώρα και σε συνέχεια του τελευταίου μου πόστ από πάνω...μόλις κλαρώσανε τα άφησα ακόμα 5-7 μέρες με τη μάνα τους, η οποία προς το τέλος (5η-6η μέρα) όταν της πέφτανε κυριολεκτικά απάνω της για να τα ταΐσει, αυτή τα τσίμπαγε-έδιωχνε, ενώ παράλληλα είχα δει ότι έτρωγε μανιωδώς σουπιοκόκκαλο και έσκιζε εφημερίδα.
    Βεβαιώθηκα ότι τα μικρά τρώνε μόνα τους και τα χώρισα.
    Έβαλα νήμα, άλλαξα φωλιά/υπόστρωμα/απολύμανα και έβγαλα το χώρισμα, που είχα να βλέπονται με τον αρσενικό....το αποτέλεσμα ήταν σφαγές, τσακωμοί,κραξίματα σχεδόν κάθε 10 λεπτά, ειδικά πρωι και σούρουποαπόγευμα.
    Πέτυχα και ένα βάτεμα, που ενώ την κυνηγούσε ο αρσενικός αυτή πάντα πήγαινε και χωνώταν στη φωλιά για προστασία (?). Εκείνη τη φορά που τα είδα δεν τη γλύτωσε...την πρόλαβε πριν κρυφτεί
    Το αποτέλεσμα στην φωτό που ακολουθεί

[IMG][/IMG]

Ζητώ συγνώμη (από τα πουλάκια) για τις εφημερίδες, αλλά της είχα βάλει 3 φορές νήμα και το πέταγε...κάποια στιγμή που έλειπα για μερικές μέρες είδα πάλι τέτοια φωλιά, την χάλασα και μετά πάλι τα ίδια.
    Το μικρό έσκασε μύτη τη Δευτέρα και αύριο που θα είμαι σπίτι (αν ζει λόγω μικροβίων από την εφημερίδα) θα φτιάξω τη φωλιά με το χέρι με καινούριο μπόλικο νήμα και θα βάλω το μικρό εκεί. Δεεεν το έκανα μέχρι τώρα, επειδή φοβάμαι να πιάσω το μικρό μην το τραυματίσω (παρόλο που είμαι πολύ προσεκτικός). Το έτερο αυγό είναι άσπορο,θα το αφήσω μέσα εννοείται.

Ανακεφαλαίωση ίδιο ζευγάρι: πέρσι 3 γέννες - 17 αυγά - 17 Άσπορα, φέτος 2 γέννες - 6* αυγά - 4 πουλάκια (1 δεν εκκολάφτηκε ποτέ-το είδα όταν το άνοιξα)

*EDIT: Σημαντικό....φέτος στην πρώτη γέννα 4 αυγά, 2η (τωρινή) γέννα πάλι 4 αυγά... τα 2 τα βρήκα σπασμένα, γι'αυτό έμειναν δύο αυγά τώρα σίγουρα ο αρσενικός έκανε τη ζημιά, οπότε μόλις το κατάλαβα έβαλα πάλι το χώρισμα.
    Τελευταία επεξεργασία από escape_a3; 24-07-2019 στις 11:46

11. Likes Manostyro, MacGyver, ΜΑΝΩΛΙΟΣ liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μια χαρά Αντρέα, καλοκλαρωτο και το μικρούλι σου και του χρόνου εύχομαι ακόμα καλύτερα. Τη φωλιά θα έλεγα μην την πειράξεις γιατί πλησιάζει στο τέλος η αναπαραγωγή και μερικές φορές παρατάνε τα μικρά τους

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MacGyver Εμφάνιση Μηνύματος
    Μια χαρά Αντρέα, καλοκλαρωτο και το μικρούλι σου και του χρόνου εύχομαι ακόμα καλύτερα. Τη φωλιά θα έλεγα μην την πειράξεις γιατί πλησιάζει στο τέλος η αναπαραγωγή και μερικές φορές παρατάνε τα μικρά τους
    Σε ευχαριστώ Νώντα ! Επίσης !!
    Αντιλαμβάνομαι τι μου λες...έχω όμως τυφλή εμπιστοσύνη στην συγκεκριμένη καρδερινούλα...την έχω 4,5 χρόνια...και είναι τρομερά στοργική και "στρατιώτης" με τα μικρά...χθές που της επέστρεφα τη φωλιά, με το που μπήκε το χέρι μου μέσα στο κλουβί, μπήκε τρέχοντας και κάθησε να το προστατέψει-ζεστάνει, ενώ κράταγα τη φωλιά...
    Δε φανταζεσαι τι τραβάω για να τη σηκώσω (ήρεμα πάντα)!!!

14. Likes MacGyver, amastro , ΜΑΝΩΛΙΟΣ liked this post

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 2345 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία