Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 27
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Ένα αρσενικό κοινό σκουφάτο καναρινάκι τον Klaidi, μία κοινή κανάρα τη Σοφία, ένα αρσενικό καναρινάκι timbrado τον Κώστα, ένα καρδερινοκάναρο τον Μήτσο και ένα σαλιγκαράκ
    Post Thanks / Like

Δεύτερη προσπάθεια αναπαραγωγής καναρινιών 2019

Γεια χαρά, με λένε Γιάννη και είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Σε αυτό το θέμα θα προσπαθήσω να σας παρουσιάσω το ζευγαράκι που έχω βάλει για αναπαραγωγή καθώς επίσης και να γράψω όσο πιο αναλυτικά μπορώ τις συνθήκες διαβίωσης του ζευγαριού, τη διατροφική προετοιμασία που έχω κάνει και άλλα ώστε να έχετε μία όσο το δυνατών καλύτερη εικόνα των πουλιών καθώς επίσης και να μπορέσετε να με συμβουλέψετε σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος.

Έχω βάλει για αναπαραγωγή ένα ζευγαράκι που αποτελείται από μία κοινή θηλυκή κανάρα του 2017 που μου την έδωσε ένας πολύ καλός μου φίλος το Νοέμβρη του 2017 καθώς επίσης και ένα αρσενικό κοινό καναρίνι σκουφάτο του 2017 και αυτόν τον βρήκα τυχαία στον δρόμο τον Φεβρουάριο του 2018 και τον πήρα. Το πουλάκι αυτό πέρασε καραντίνα ενός μήνα σε δικό του κλουβάκι σε χώρο μακριά από τα άλλα πουλιά και δυστυχώς ο ιδιοκτήτης του δεν βρέθηκε ποτέ παρόλο που προσπάθησα να τον εντοπίσω μιας και το πουλάκι το βρήκα λίγο έξω από το σπίτι μου. Αφού πέρασε τη φάση της καραντίνας και έδειχνε υγιέστατος αποφάσισα να τον βάλω για αναπαραγωγή με τη θηλυκιά μου η οποία είχε ίδη πυρώσει. Έτσι τον ξεκίνησα και αυτόν με πολυβηταμίνες και άλλα τέτοια. Αυτά τους τα έρυχνα και στα 2, την κανάρα από πιο πριν, στο νερό. Φυσικά πάντα υπήρχαν και στα 2 πουλιά φρούτα όπως μπρόκολο που το αφανίζουν αμέσως μόλις μπει στο κλουβί, καθώς επίσης και αυγό και αυγοτροφή για άλλες βοήθειες αλλά και σουπιοκόκαλο που δυστυχώς δεν μου το τίμησαν καθόλου. Τα πουλάκια μπήκαν με χώρισμα στη ζευγαρώστρα της θηλυκιάς μέσα Απρήλη μόνο για μία εβδομάδα, αφού αυτή είχε κάνει 2 αυγά στον πάτο, είχαν ξεσκίσει την εφημερίδα που τους είχα βάλει, αυτός τραγουδούσε ασταμάτητα και εκείνη τιτίβιζε όλη μέρα και γενικά μόνο δεν είχαν σπάσει το χώρισμα. Δεν χρειάζεται να σας πω τι έγινε αμέσως μόλις έβγαλα το χώρισμα.Τα πουλάκια τα είχα από πριν μπει χώρισμα στο πίσω μπαλκόνι μόνα τους και χωριστά από τα άλλα (ωπτικά και ακουστικά). Δεν τα μετακίνησα, ούτε χρειαζόταν, είχα επιλέξει την τοποθεσία από πριν. Τοποθέτησα εσωτερική φωλιά στο κλουβί και μέσα σε μία μέρα και οι δυο τους, κυρίως ο αρσενικός, είχαν ετοιμάσει 1 χάρμα οφθαλμών, χωρίς υπερβολές, πολλή καλύτερη φωλιά από άλλες που είχα δει από φίλους μου ή από το προηγούμενο μου ζευγαράκι που δυστυχώς δεν έτυχε να κάνει ποτέ γώνημα αυγά, κυρίως από απηρία δικιά μου.

Μέσα σε 5 μέρες είχαν 4 αυγά που τα κλωσούσαν συνεργατικά, πότε αυτή πότε αυτός, 4 στα 4 και δεύτερη γέννα 5 στα 5 γόνιμα. ήταν οι καλύτεροι γονείς που έχω δει ποτέ σε ζώα. Με αυτά και με τα άλλα φτάνουμε στις αρχές Μαρτίου του 2019. Αφού έχω κάνει όλες τισ απαρέτιτες διατροφικές και αναπαραγογικές προετοιμασίες, βάζω το χώρισμα. Πάλιτα ίδια, μόνο χωρίς τόσα πολλά τραγούδια από τον κύριο κάναρο αλλά τα ίδια. Μπήκαν μαζί μετα από 10 μέρες αυτή τη φορά και παρατήρησα αμέσως ερωτική διάθεση και απο τα δύο. Νομίζω όμως πως βιάστηκα να βάλω φωλιά και το λέω αυτό γιατί αυτή η θηλυκή αν δει φωλιά σταματά να ασχολείται ερωτικά με τον αρσενικό και κοιτά να κάνει φωλιά και αυγά. Αν αυτός πάει αυτή του κάθεται αλλά γενικά αν υπάρχει φωλιά και πέρσι και φέτος... Δεν. Είχαμε 4 στα 4 άσπορα δυστυχώς και στην ωοσκώπηση δεν μπορούσα να δω καθαρά γιατί είχε πολύ ήλιο εκείνη την ώρα οπότε και τα άφησα. Αφού δεν έσκασε και το τελευταίο αβγουλάκι της τα πήρα, τη Δευτέρα το απόγευμα.

Όλη την υπόλοιπη μέρα γινότανε χαμός γιατί αυτός ήθελε να τη βατέψει και εκείνη όχι. Αυτός την κυνηγούσε αλλά αυτή τον έκανε μαύρο στις τσιμπιές. Την άλλη μέρα, όλα καλά, και προχθές, είδα βάτεμα οπότε και έβαλα φώλια και χθες μεσημέρι ήταν έτοιμη. Σήμερα όλη τη μέρα πήγαιναν πέρα δώθε και μπορεί και να τη βάτεψε, δεν είδα κάτι. Κάτι μου λέει πως αύριο θα έχουμε αυγό. Αυτή δεν κάθεται στη φωλιά πριν κάνει αυγά, ούτε κοιμάται μέσα αν δεν το κάνει. Τέλος να πω ότι ξεκινά να κλωσά από το τελευταίο. Στο κλουβί υπάρχουν μόνο 3 πατήθρες αυτήν την περίοδο, η μια κοντα στη φολιά και είναι όλη μέρα ο αρσενικός όταν αυτή κάθεται ή την ταίζει από το μύγμα σπόρων που έχουν φυσικά όλον τον χρόνο ή αυγοτροφή ή μπρόκολο ή ότι έχει μέσα το κλουβί. Τα αγαπάω πάρα ππολύ και θέλω να κάνω το καλύτερο για αυτά για αυτό και διαβάζω, κυρίως εδώ μέσα, και τώρα γράφω το πρώτο μου θέμα έτσι ώστε να με βοηθήσετε αν χρειαστεί. Θα προσπαθήσω φυσικά να ανεβάσω και φωτογραφίες τους. Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για όλα όσα έχω μάθει από εδώ και συνεχίζω να μαθαίνω και εγώ αλλά και όσοι έχουν κάποιον φτερωτό φίλο να τους κρατά συντροφιά και προσπαθούν να κάνουν ότι μπορούν έτσι ώστε να είναι υγιής και ευτυχισμένος.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλώς ήρθες και επίσημα Γιάννη!

Μας έκανες πολύ καλή παρουσίαση έχω να πω, ανυπομονώ για τη συνέχεια και φυσικά για φωτογραφίες!

3. Likes gpolo250 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Ένα αρσενικό κοινό σκουφάτο καναρινάκι τον Klaidi, μία κοινή κανάρα τη Σοφία, ένα αρσενικό καναρινάκι timbrado τον Κώστα, ένα καρδερινοκάναρο τον Μήτσο και ένα σαλιγκαράκ
    Post Thanks / Like
    Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα. Σήμερα το πρωί, η κανάρα μας έκανε το πρώτο αυγό και βλέπω ότι πάνε από κοινού στη φωλιά αλλά δεν κάθονται κανονικά ακόμα ούτε αυτή ούτε αυτός, απλά κάθονται όρθια μέσα στη φωλιά. Δεν θέλω βέβαια να τα ενοχλώ για αυτό δεν τα κοιτάω συνέχεια για να μην τα τρομάζω. Πάντως τώρα που γράφω αυτή λογικά πρέπει να είναι στη φωλιά της και αυτός τραγουδάει. Αύριο θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες από τα πουλάκια.

5. Likes CaptainChoco liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Γεια σας παιδιά. Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο έτσι ώστε να μπορέσω να περιγράψω όσο το δυνατών καλύτερα τις εξελίξεις στο ζευγαράκι. Τα πουλάκια έμμηναν στα 3 αυγά. Αν θυμάστε την προηγούμενη Δευτέρα είχαμε το πρώτο αβγουλάκι και την Τρίτη το δεύτερο και την Τετάρτη το τρίτο όπου και σταμάτησαν εκεί και αυτή ξεκίνησε να κλωσά κανονικά. Κατάλαβα αμέσως ότι κάτι δεν πήγαινε όπως θα έπρεπε και περίμενα μέχρι χθες όπου το πρώτο αυγό ήταν 7 ημερών και η κανάρα το κλωσούσε από την Τετάρτη. Τα είδα πιο προσεκτικά από την προηγούμενη φορά αλλά με την πρώτη ματιά φαινόταν πεντακάθαρα ότι είχαμε 1 γόνιμο και 2 άσπορα. Της τα έβαλα όλα ξανά μέσα και πήγε αμέσως αυτός στη φωλιά και μετά από λίγα λεπτά μπήκε αυτή όπως γίνεται συνήθως με αυτό το ζευγαράκι. Αν πιστεύω πως κάτι δεν πήγε σωστά είναι το γεγονός πως είχα τα 2 αρσενικά, το σκουφάτο και το timbrado στην μπροστά βεράντα μαζί με το καρδερινοκάναρο που έχω έτσι ώστε να είναι όλα στον ίδιο χώρο και να έχουν καλή θέα. Τα πουλιά δεν είχαν φυσικά οπτική μεταξύ τους επαφή παρά μόνο ακουστική. Το θέμα ήταν ότι και τα 3 πουλιά βρίσκονταν απέναντι από την κολόνα φωτός που έχει ο δρόμος το βράδυ. Αυτό δεν φάνηκε να επηρεάζει καθόλου το καρδερινοκάναρο ο οποίος μάλιστα έκανε κανονική πτερόρια από τα τέλη καλοκαιριού μέχρι μέσα φθινοπώρου. Τα άλλα 2 όμως συνέχισαν να κάνουν πτερόρια και θα συνέχιζαν μέχρι και σήμερα αν εγώ αρχές Γενάρη παρατηρώντας τη θηλυκιά η οποία είχε ξεκινήσει να πυρώνει, μη μπορώντας να τα βλέπω να χάνουν φτερα και υποψιαζόμενος το ότι το φως ήταν η αιτία του προβλήματος, όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια, πήρα το timbrado και το πήγα στο σπίτι της γιαγιάς μου όπου θα πάω και το μικρούλι αν με το καλό βγει και τον άλλον τον πήγα στην πίσω βεράντα όπου έχω τη θηλυκιά μόνο με ακουστική επαφή. Σε μία εβδομάδα και τα 2 κελαηδούσαν ασταμάτητα και είχαν ντυθεί κανονικά, δεν καταλάβενες ότι πρίν λίγο καιρό έκαναν πτερόρια. Τώρα και ο ένας και ο άλλος φαίνονται φουλ΄πυρομένοι και ο timbrado που δεν έχει θηλυκιά μασάει τα σίδερα από το πύρωμα. Όμως προφανώς αυτό δεν είναι αρκετό αφού τα πουλάκια δεν έκαναν φυσιολογικά τον κύκλο των εποχών. Τώρα ότι έγινε έγινε, σημασία έχει να μαθαίνουμε από τα λάθη μας, αυτό πιστεύω εγώ. Τώρα αν όλα πάνε καλά το πουλάκι θα βγει Μεγάλη Δευτέρα με Μεγάλη Τετάρτη. Σήμερα θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες έτσι ώστε να δείτε και εσείς τα πουλάκια.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Αυγά

Αρσενικός

Θηλυκιά
    Τελευταία επεξεργασία από amastro; 17-04-2019 στις 07:51

8. Likes IscarioTis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Γιαννη βγαλε την πατηθρα διπλα απο την φωλια,οταν βγουν τα μικρα,θα στην κανουν χαλια και θα πρεπει να καθαριζεις καθε μερα,δεν χρειαζονται διπλα στην φωλια πατηθρες

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

10. Likes gpolo250, dinosd liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Οκ, το μετακίνησα. Αυτός δεν έχει πρόβλημα, αυτή δεν την είδα γιατί δε θέλω να την ενοχλώ χωρίς λόγο.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Γεια σας παιδιά και καλό Πάσχα σε όλους. Χθες το βράδυ το πρώτο αβγουλάκι μας έσκασε! Οι γονείς του και κυρίως ο πατέρας από το πρωί τους βλέπω ότι το ταΐζουν στο φουλ. Κάτι μου λέει ότι το πουλάκι είναι θηλυκό αλλά θα δείξει στη συνέχεια. Τα άλλα 2 αυγά δυστυχώς είναι άσπορα, όπως είχα πει παραπάνω όταν έκανα την ωοσκόπηση. Δεν θα της τα πάρω όμως ακόμα γιατί πάει το πουλάκι και κάθεται εκεί κοντά αλλά κυρίως γιατί φοβάμαι μήπως όταν βγαίνει η θηλυκιά και μπαίνει ο αρσενικός στη φωλιά κατα λάθος κάποιος το πατήσει έτσι μικρούλι που είναι, οπότε σκοπεύω να της τα πάρω αύριο. Καλή συνέχεια να ευχηθώ κιόλας σε όλους όσους ζευγαρώνουν τα πουλάκια που έχουν και μας τα παρουσιάζουν εδώ στο φόρουμ και βλέπω ότι τα πηγαίνουν και αυτοί πολύ καλά φέτος.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Καλημερα Γιανναρε,με το καλο το μικρο,καλοκλαρτο!Τωρα αν εχει περασει ο καιρος που θα εβγαινε το μικρο,αλλα και αμα δεν εχει περασει και εισαι σιγουρος οτι ειναι ασπορο το βγαζεις(ή θα το βγαλουν απο την φωλια απο μονα τους),η θηλυκια- ο αρσενικος θα καθεται πανω στο μικρο για να το ζεστνουν
    Αμα δεν θες να βαλεις χερι μεσα στην φωλια και φοβασαι,προσεχε μονο μην καταλαθος σπασουν το αβγο και κολλησει το μικρο

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

14. Likes gpolo250 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Τα άλλα 2 αυγά δυστυχώς είναι σίγουρο ότι είναι άσπορα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν θα έπρεπε να βγει κάποιο από τα 2 αυτά σήμερα αλλά υπό κανονικές συνθήκες έπρεπε να βγει το πουλάκι αλλά αυτό βγήκε χθες βράδυ, δεκατριών ημερών. Εγώ πιστεύω όμως ότι έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, μία μέρα νωρίτερα το αυγό που έσκασε, τότε θα έπρεπε ήδη να έχουμε τουλάχιστον κάποια ένδειξη ότι θα έχουμε και άλλο πουλάκι. Όσο για το αν πετάνε οι γονείς τα άσπορα αυγά δεν το κάνουν αυτοί οι 2. Μόνο όταν 1 πουλάκι στην πρώτη γέννα, το τρίτο, δεν τα κατάφερε για κάποιο λόγο, το πέταξε ο αρσενικός κάτω αφού είχε πεθάνει σε ηλικία 3 ημερών. Τα άσπορα δεν τα πειράζουν. Θα της τα πάρω αύριο με το καλό πρωί πρωί γιατί τώρα που τα βλέπω από το μπαλκόνι αυτή κλωσάει και αυτός ταίζει και κελαηδάει ταυτόχρονα φουλ. Για την ώρα δεν πειράζω τίποτα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας