Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Σάκης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Υπολειπόμενα λευκά,ημίαιμα tibrado,κοινά,παπαγαλάκια budgie
    Post Thanks / Like

Εξελιξη της πορειας του θυληκου φλωρου που ειχα πιασει

Καλησπερα σας.Οπως ειχα πει και σε αλλο θεμα πριν ενα μηνα περιπου ειχα πιασει εναν θυληκο φλωρο.Ηρθε στα καναρινια-παπαγαλακια μου και πιαστηκε στην καπατζα που εχω εκει στα κλουβια! Παντοτε εχω καπατζες στα καναρινια μου γιατι εχω πιασει αρκετα καναρινια στα τοσα χρονια που ασχολουμαι με πουλια μεχρι και 2 καθαροαιμα Timbrado επιασα.''Ενα θυληκο δεν πιανω που το εχω αναγκη,ολο αρσενικα μου 'ρχονται''. Τελοσπαντων ο φλωρος φαινοταν λιγο εξοικειωμενος με τα κλουβια οποτε καταλαβα αμεσως οτι εφυγε απο καποιο κλουβι ετσι κι εγω τον κρατησα με την σκεψη να τον βαλω να ζευγαρωσει με ενα απο τα καναρινια μου.Ποτε δεν ειχα την αναλογη περιπτωση ομως.Πριν χρονια που ασχολουμουν με αγρια ειχα βαλει πχ αρσενικο φανετο με καναρα και ειχα βγαλει 3 αρσενικα φαντοκαναρα οπως επισης αρσενικο σκαθι με καναρα και αρσενικο φλωρο με καναρα (μονο με καρδερινα δεν ετυχε να βαλω ποτε) αλλα σ αυτην την περιπτωση δεν ηξερα αν χρειαζοταν να κανω κατι παραπανω περαν απο τα βασικα του ζευγαρωματος οποτε και ημουν 50-50 στο τι να κανω.Ρωταω εναν γνωστο που ασχολειτε αποκλειστικα με αγρια και γνωριζει παρα πολλα πραγματα τι να κανω.Η πρωτη του απαντηση ηταν ''αστο να φυγει'' αλλα μολις τον ειπα οτι το πουλι φαινεται οτι εφυγε απο κλουβι μου λεει εφοσον εχεις αρσενικα καναρινια και θελεις να βαλεις ζευγαρια κανε μια προσπαθεια μηπως και καταφερεις κατι και αν δεν καταφερεις φετος θα καταφερεις σιγουρα του χρονου.Μου ειπε να το βαλω για ζευγαρωμα τον Μαιο.Δηλαδη απο τωρα να τα ειχα στην ζευγαρωστρα με χωρισμα και τον Μαιο να το εβγαζα το χωρισμα.Ετσι κι εγω εκανα μια προσπαθεια αλλα δεν εβλεπα να γινεται και κατι.Ενα σημαδι κατι να καταλαβω οτι ισως πετυχει το ζευγαρωμα.Ουτε ο καναρος εδινε και τοση σημασια οσο τα παρατηρουσα παρολο που ειναι φουλ πυρωμενος.Ετσι ειχα ζητησει και βοηθεια απο εδω απ το φορουμ (παρεξηγηθηκα βεβαια απο καποιους αλλα τελοσπαντων δεν εκανα και κανεναν φονο ουτε ληστεψα καμια τραπεζα).Καθε μερα το παρατηρουσα και τελικα πηρα την αποφαση να μην το κρατησω (εχω ξαναπει οτι δεν θελω πλεον να ασχοληθω με αγρια εκτος κι αν καποια στιγμη παρω καποιο εκτροφης)και το πηγα στον γνωστο μου που ασχολειται με τα αγρια και ξερει πολλα περισσοτερα απο μενα.Μου ειπε παιδια αυτα ακριβως που σας ειχα πει σαν γνωμη μου.Μου λεει το πουλι ειναι νεαρο του 2018 (φαινοταν εκανε μπαμ οτι ηταν νεαρο) και ειναι πιασμενο μου λεει απο τον χειμωνα δηλαδη 3-4 μηνες στο περιπου οποτε μου λεει αφησε το να φυγει και μην ανησυχεις δεν θα εχει προβλημα.Θα παει στο φυσικο του περιβαλλον και θα ζησει μια χαρα.Εφοσον δεν ηθελε να το κρατησει το πηρα κι εγω και την επομενη μερα το εβαλα σε ενα μικρο κλουβακι και το πηγα σε ενα μερος λιγο εξω απο την Θεσσαλονικη που δεν εχει σπιτια και που ξερω οτι εχει φλωρους καρδερινες σπινους κτλ. και το αφησα ελευθερο.Μολις το αφησα εκανε την φωνη που κανουν οι φλωροι οταν πετανε και πηγε κι εκατσε σ ενα κυπαρισσι και φωναζε με την κλασσικη φωνη των φλωρων.Αμεσως πηγαν στο δεντρο 2 φλωροι και καναν τα λεγομενα ''μπιζια'' ετσι λεμε αυτο το κελαηδημα εδω στην Θεσσαλονικη.Δεν ξερω αν το λενε κι αλλιως.Μετα δεν ξερω τι εγινε,δεν μπορουσα να καθησω αλλο γιατι επρεπε να φυγω στην δουλεια οποτε πιστευω οτι ολα πηγαν μια χαρα και το πουλακι επεστρεψε στο φυσικο περιβαλλον του και λογικα θα ειναι ευτυχισμενο.Αυτη ηταν λοιπον η ιστορια του θυληκου φλωρου.Χαρηκα ειλικρινα που το αφησα να φυγει.Εφυγε ενα ''βαρος'' απο μεσα μου.

ΥΓ: Ενα θυληκο επιασα κι εγω μια φορα κι αυτο μου βγηκε φλωρος! Χαθηκε ο κοσμος να ηταν καναρα που εχω αναγκη για ζευγαρωμα?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πέτα τον καπατσεα και κάποιος θα βρεθεί να σου χαρίσει θηλυκό καναρινακι για του χρόνου...

Μπράβο που τελικά τον απελευθέρωσες
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

3. Likes TZANNSPY, dinosd liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Spyros
    Post Thanks / Like
    Μπράβο σου για την κίνηση της απελευθέρωσης...!!!
    Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη...!!!
    Τελευταία επεξεργασία από TZANNSPY; 20-03-2019 στις 06:54

5. Likes dinosd, koukoulis liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! Του χάρισες το ύψιστο αγαθό...την ελευθερία του. Πολλά συγχαρητήρια για την πράξη σου
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    φλωρια μεταλλαγμενα & raza espanola
    Post Thanks / Like
    Μπραβο φιλε μου για την πραξη σου αυτη!

καμια παρεξηγηση πιστευω δεν εγινε με κανεναν,απλα δεν θελουμε, ολοι μας πιστευω,να ταλαιπωρουμε καμια ψυχη!

καλη συνεχεια και με ενα καλο θυληκο σου ευχομαι!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    Χιλια μπραβο για το καλο που εκανες!!!!!! Κελαιδουσε γτ σευχαριστουσε για το καλο που εκανες!!!!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας