Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234
Αποτελέσματα 31 μέχρι 39 από 39
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Δυστυχως ολα τα αυγα του καρποντακου με την καναρα ηταν ασπορα.Τωρα ετοιμαζει παλι φωλια.Για να δουμε...
    Εχω και μια καναρα η οποια παραμορφωθηκε απο τον πατερα της οταν ηταν νεοοσσος.εχει ενα ματι και στραβο ραμφος.Γεννησε 3 μικρα αλλα δυστυχως τα εχασα.Αναρωτιομουν αν μπορουσε να ταιζει με το στραβο ραμφος,ομως δεν την ειδα να προσπαθει καθολου.Τα 2 δεν τα προλαβα,το τριτο το εδωσα σε παραμανα(η οποια ειχε 4 αυγα που θα εβγαιναν σε 10 μερες),νομιζω ταισε για μια μερα,μετα πεθανε και αυτο.Δυστυχως στα συγκεκριμμενα παρατηρησα ψειρες,οχι ομως πολλες ωστε να δικαιολογειται θανατος για τους νεοοσους.Ψεκασα με electron.Θα ξαναψεκασω σε καμμια βδομαδα,ειχα ψεκασει παλι πριν 2 μηνες περιπου...
    Γενικα λιγα πραγματα φετος,3 καναρινια κλαρωμενα και 2 ακομα που κοντευουν.Δεν πειραζει οτι γινει...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιώργο, κατά την γνώμη μου κοίτα αρχικά να ξεφορτωθείς τις ψείρες, ειδικά αν είναι οι κόκκινες. Στη συνέχεια βάλε την κανάρα που έχεις με τον καρποντάκο με αρσενικό καναρίνι για να πάρεις σίγουρα πουλάκια και αν θες δοκίμασε αυτή με το στραβό ράμφος με τον καρποντάκο και αν με το καλό σου κάνει ένσπορα θα βρεθεί λύση για τα μικρά.

Μην απογοητεύεσαι, ο καιρός βοηθά ακόμα να πάνε σε μια γέννα ακόμα πιστεύω
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

3. Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MacGyver Εμφάνιση Μηνύματος
    Γιώργο, κατά την γνώμη μου κοίτα αρχικά να ξεφορτωθείς τις ψείρες, ειδικά αν είναι οι κόκκινες. Στη συνέχεια βάλε την κανάρα που έχεις με τον καρποντάκο με αρσενικό καναρίνι για να πάρεις σίγουρα πουλάκια και αν θες δοκίμασε αυτή με το στραβό ράμφος με τον καρποντάκο και αν με το καλό σου κάνει ένσπορα θα βρεθεί λύση για τα μικρά.

Μην απογοητεύεσαι, ο καιρός βοηθά ακόμα να πάνε σε μια γέννα ακόμα πιστεύω
    Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι οι κοκκινες κοιταζα πολυ προσεκτικα και ειδα κατι μαυρα στιγματα να κινουντε ,ηταν πολυ μικροσκοπικα,ελπιζω το electron να εκανε δουλεια,θα ξαναψεκασω σε λιγες μερες.Εβαλα και σε ολα τα πουλια μια σταγονα εφιπρο.Ελπιζω να μην κολλησαν και τα κοκατιλ μου,τα βγαζω στο μπαλκονι με το κλουβι αρκετες ωρες τωρα που φτιαχνει ο καιρος.Ψεκασα βεβαια και στο κλοβι τους και 2 σταγονες στο σβερκο
    Οσον αφορα τον καρποντακο,σημερα η καναρα εκανε αυγο αλλα δεν προλαβα να το παρω το βρηκα σπασμενο το πρωι,σιγουρα ο μαγκας ειναι ο ενοχος,τα χωρισα ελπιζω α κανει και αλλα,και μακαρι να ειναι ενσπορα...

5. Likes MacGyver liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Ο καρποντακος με την καναρα εκαναν παλι αυγα,το πρωτο κλασικα το βρηκα σπασμενο,τους χωρισα τα υπολοιπα τα κλωσησε,και τελικα ειχαμε ενα ενσπορο μονο(εκτος αν ηταν και το πρωτο το σπασμενο)το οποιο το εδωσα σε παραμανα για να κερδισω γεννα(ελπιζω)του ζευγαριου ξανα).Το μικρο βγηκε πριν 2 μερες και ταιζεται κανονικα.
    Η παλια καναρα που μου εδωσε τα 3 πρωτα πουλακια μωζαικ ,στην δευτερη γεννα τα πουλακια ηταν νεκρα μεσα στο αυγο και τα παρατησε στο τελος.Τωρα εχει παλι αυγα...
    Αυτη με το στραβο ραμφος παλι εχει φωλια με αυγα.Δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να της τα αφησω παλι οταν βγουν ,αφου δεν ειχε ταισει,ισως να τα δωσω σε παραμανα...

7. Likes MacGyver, ΜΑΝΩΛΙΟΣ liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπράβο Γιώργο για το μικρό.... Άντε και του χρόνου με ζευγάρι καρποντάκους
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

9. Likes gtsaka liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Γιωργο καλημερα,το ξερεις οτι με το χωρισμα - μαζι -χωρισμα -μαζι παιζεις ρωσικη ρουλετα με τον καρποντακο?

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

11. Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MacGyver Εμφάνιση Μηνύματος
    Μπράβο Γιώργο για το μικρό.... Άντε και του χρόνου με ζευγάρι καρποντάκους
    Ευχαριστώ Νώντα !

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από IscarioTis Εμφάνιση Μηνύματος
    Γιωργο καλημερα,το ξερεις οτι με το χωρισμα - μαζι -χωρισμα -μαζι παιζεις ρωσικη ρουλετα με τον καρποντακο?

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δημήτρη δεν ξέρω τι εννοείς πάντως η καναρα κάνει πάλι αυγά.Το πρώτο όσο ήταν μαζί το βρήκα κλασικά σπασμένο.Μολις τους ξαναχωρισα έχει ήδη 3 αυγά και κλωσαει.Ο τύπος είναι μεγάλος αλήτης ,αν τους έχω μαζί όχι πουλί,ούτε αυγό δεν στεριώνει...

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα
    το πρωτο καρποντοκαναρο ειναι ηδη 20 ημερων,το φροντιζει η παραμανα,Χτες βγηκε και ενα και μοναδικο απο την δευτερη γεννα.Το αφησα να το μεγαλωσει η μαμα του,μονη της φυσικα.Στα μωζαικ εχω 2 καναρες με ενανα αρσενικο εναλλαξ,η μια ειναι αυτη με το στραβο ραμφος που δεν ταισε στην πρωτη γεννα.Εκανε 4 μικρα ,επειδη φοβηθηκα μηπως δεν ταιζει εδωσα τα 3 στην δευτερη μωζαικ που ειχε κανει φωλια απο καιρο ομως οχι αυγα(περιεργο),και ρισκαρα αφηνοντας της το ενα και με μεγαλη χαρα ειδα οτι τελικα το ταιζει.Ισως και να μην πεθαναν απο ασιτια τα πρωτα της και να ειχαν αλλοπροβλημα δεν ειμαι σιγουρος πλεον...

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας