Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 3111213
Αποτελέσματα 121 μέχρι 127 από 127
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Μανώλης
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Το κορίτσι και τα μάτια σου!!!

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2. Likes MacGyver, wild15, Manostyro liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μερικές σημερινές εικόνες:
    Η τρελή:

Η 2018:

Τα 3 μικρά που μεγαλώνει η καρδερίνα (όλα μια χαρά με τα δακτυλίδια τους, ακόμα και ένα που έβαλα χωρίς κάλυψη)

Τα άλλα 2 της παραπάνω που είναι στην παραμάνα (στο ένα μπήκε δακτυλίδι σήμερα και για αυτό έβαλα και τα σπόρια στη φωλιά)

Και τέλος, τα τέσσερα που ταΐζουμε στο χέρι

Το φανέτο έχει ένα αυγό στη φωλιά και κλωσσά και βρήκα και ένα στον πάτο που ήταν άσπορο (είχε "νερό" μέσα). Να δούμε πως θα τα βολέψουμε στις διακοπές....
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σήμερα είχαμε φωτογράφηση:

Ένα από τα μικρά φανέτα

Ένα από τα μικρά που ταΐζουμε στο χέρι (η αδυναμία μου)

Κλάρωνουν σιγά σιγά και τα μικρά της καρδερίνας που ταΐζει μόνη της

Και εδώ τα δύο της μικρότερα που είναι στην παραμάνα (το 1ο που κλάρωσε έχει 4 μέρες διαφορά με το μικρότερο, αλλά μάλλον η καρδερίνα ταΐζει καλύτερα από την παραμάνα και ας έχει ένα περισσότερο)

Και τα δύο καρδερινάκια του Μανωλιού στην άλλη παραμάνα

Η μις 2018 είχε 5/6 ένσπορα και η τρελή 4 άσπορα για αυτό και τους μοίρασα. Σε αυτή έχω αφήσει αυτά που θα σκάσουν πρώτα (ήταν στην ωοσκόπηση πιο σκούρα) και τα περιμένω από αύριο

και η τρελή

Και φωτογραφίες από δύο αρσενικά που δεν ποζάρουν συχνά

Τέλος, το μικρό καρδερινάκι που του έκανα ζημιά στο πόδι από το δακτυλίδι, το οποίο είναι αρσενικό και γουργουρίζει συνέχεια

και το ραδιοφωνάκι σε ρόλο δασκάλου που παίζει ήχους που έχουμε σε usb

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Έχω καιρό να γράψω και για να μην γίνω κουραστικός θα βάλω αρκετές φωτογραφίες και θα κάνουμε τη σούμα με τα συμπεράσματα της αναπαραγωγής στο τέλος του μήνα.

Τα 3 φετινά φανετάκια, μάλλον 2 αρσενικά και ένα θηλυκό αν και δεν είμαι σίγουρος (έχω πετύχει ένα να γουργουρίζει, αλλά τα έχω ακόμα όλα μαζί)

τα 4 μικρά που ταϊζαμε οικογενειακώς πήγανε και 10 μέρες παραθέριση στον Αντρέα και γύρισαν βαμμένα:

τα 3 μικρά που μεγάλωσε η καρδερίνα

Ένα αρσενικό φανέτο από το ζευγάρι μου

και το άτυχο θηλυκό με το χτύπημα στο κεφάλι από το άλλο αρσενικό που δεν μπήκε σε αναπαραγωγή φέτος και είχαμε μόνο ένα ζευγάρι φανέτα. Ευτυχώς είναι καλά, αν και σημαδεμένο...

Χρωστάω μια γερή ανακεφαλαίωση και φωτογραφίες...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μερικές ακόμα φωτογραφίες, σιγά σιγά ομορφαίνουμε:

Χρωστάω και τη σούμα. Στα γρήγορα:

- 1 ζευγάρι φανέτα δεν μπήκε σε αναπαραγωγή γιατί το αρσενικό χτύπησε το θηλυκό.

- Το δεύτερο ζευγάρι φανέτα έκανε μια γέννα που κλάρωσαν 3 μικρά και αρκετά αυγά ένσπορα στον πάτο. Από αυτά βγήκαν σε παραμάνες 2 πουλάκια (το ένα το έχασα 7 ημερών) και παραλίγο και ένα στην κλωσσομηχανή αν δεν το έπαιρνα και το έβαζα σε παραμάνα μια μέρα πριν εκκολαφτεί.

- 1 ζευγάρι καρδερίνες που πήρα 15 πουλάκια σε 4 γέννες. Στην αρχή ΄έβρισκα σπασμένα αυγά και τα έβαζα σε παραμάνες (2 και 3 μικρά) και στις δύο τελευταίες γέννες ήταν με χώρισμα μόνο του το θηλυκό και έβγαλε δύο 5άδες (απλά της άφηνα 3 πουλάκια κάθε φορά και έβαζα 2 σε παραμάνα)

- 1 ζευγάρι καρδερίνες του 2018, όπου το αρσενικό ήταν 6άρακι δικό μου και το θηλυκό από ανταλλαγή με άτομο εκτός φόρουμ, και πήρα κλαρωμένα 5 πουλάκια (ένα γραβατάκι 6άρι μεταξύ των άλλων!!!). Από αυτό το ζευγάρι ήταν και δύο μικρά (το ένα βγήκε στην κλωσσομηχανή) και δεν τα κατάφεραν λόγω υπερβολικού φαγητού με την σύριγγα και 2 μικρά που τα έχασα 5-6 ημερών στην παραμάνα του αδερφού μου (μαζί με το φανετάκι)

- 1 ζευγάρι καρδερίνες, όπου το θηλυκό ήταν η "τρελή" που μου πετούσε πέρυσι τα μικρά από τη φωλιά με τα δακτυλίδια. Αυτό δεν πήγε πολύ καλά, κλώσησε 2 φορές άσπορα προς μεγάλη μου απογοήτευση και μετά έβγαλε 3 πουλάκια που τα παράτησε (το ένα ψόφησε) και τα άλλα τα ταΐσαμε στο χέρι μαζί με 2 από το παραπάνω ζευγάρι. Επίσης, της είχα βάλει 2 αυγά από το πάνω ζευγάρι (είχε 5άδα και την έσπασα) και μια-δύο μέρες πριν εκκολαφθούν δεν βγήκαν τα μικρά τελικά (έλειπα διακοπές και δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε, πχ τρόμαξε και κοιμήθηκε εκτός φωλιάς).

Επίσης, μεγαλώσαμε και 2 μικρά καρδερινάκια του Μανωλιού σε μια παραμάνα (3/5 ένσπορα αυγά, το ένα μικρό το βρήκα νεκρό 2 ημερών) που τον παρακαλάω να έρθει να τα πάρει πριν τα απαλλοτριώσω...

Εκτός από τα 25 περίπου πουλάκια που είδαμε και μέσα από αυτό το θέμα, μάθαμε να ταΐζουμε στο χέρι (οικογενειακώς), φτιάξαμε την κλωσσομηχανή όπου αποδείχθηκε λειτουργική, δεν είχαμε απώλειες σε παλιά πουλιά και last but not least η κατασκευή μας στο μπαλκόνι με τη σίτα και τις 76αρες ζευγαρώστες άξιζε τον κόπο (και το κόστος), κρατώντας μακρυά σπουργίτια και δεκαοχτούρες από το μπαλκόνι και συγκρατώντας τα φλούδια, ακαθαρσίες και πούπουλα. Έμεινε μόνο η γκρίνια που κατέστρεψα τα λουλούδια της γυναίκας μου....

Επόμενο βήμα είναι να βγάλουμε το χειμώνα χωρίς απώλειες (και με λίγη φωνητική εκπαίδευση) και να επιλέξουμε σιγά σιγά τα ζευγαράκια μας για του χρόνου. Ήδη έχουμε νέα αίματα από κάτι άσχημες καρδερίνες και ελπίζω να τα καμαρώσουμε όλοι μαζί του χρόνου.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα σε όλους,

Καιρό είχαμε να γράψουμε και να δείξουμε εικόνες. Εδώ είναι 2 καρδερινάκια από αυτά που ταΐζαμε στο χέρι...

Και ένα βιντεάκι σημερινό από τα μικρά που γουργουρίζουν ακόμα (σίγουρα δεν μοιάζει με κελάηδησμα καρδερίνας ακόμα). Οι φωνές καναρινιού που ακούγονται είναι από τις 2 παραμάνες μιας και αρσενικό καναρίνι δεν έχω. Μάλλον είναι ακόμα πυρωμένες χαχα (αφιερωμένο στο Νίκο Ndls!!!!)

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Spyros
    Post Thanks / Like
    Well done...!!!
    Μπράβο Νώντα...!!!

9. Likes MacGyver, Manostyro liked this post

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 3111213

Δικαιώματα Δημοσίευσης