Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 91011
Αποτελέσματα 101 μέχρι 109 από 109
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Έχω 3 μέρες να γράψω και δεν ξέρω τι να αναφέρω πρώτα. Λοιπόν, παραλίγο να ξεχάσω να περάσω δακτυλιδάκια στα φανετάκια τα οποία η παραμάνα τα δέχτηκε χαλαρά. Τελικά, όλα καλά με αυτή την ιστορία

Μπήκαν δακτυλιδάκια 2,7 χωρίς κάλυψη και είναι μια χαρά τα μικρά.

Τα καρδερινάκια τη μια στιγμή ήταν μέσα στη φωλιά και ήταν όλα τέλεια

https://www.youtube.com/watch?v=qvsy...ature=youtu.be

και την άλλη βγήκαν από τη φωλιά σαν να τα χτύπησε ρεύμα και η κλώσα να τα κυνηγά (και εγώ να νομίζω ότι τα χτυπάει και να σκέφτομαι να τις τα πάρω).

https://youtu.be/FB8s-cr7fyQ

Ευτυχώς που έχω τον από μηχανής Θεό (KostasKarderines) και με συμβουλεύει ότι καμιά καρδερίνα δεν παρατά τα μικρά της 13 ημερών. Τώρα είναι μια χαρά και προσπαθώ να βγάλω και βίντεο να τα ταΐζει έξω από τη φωλιά, αν και όταν με βλέπει "φωνάζει" για να έχουν το νου της τα μικρά και σταματά το τάισμα.

Ένα μικρό είχε πρόβλημα με αέρα να έχει συσσωρευτεί κάτω από το δέρμα του. Με τη βοήθεια του Νίκου και του Αντρέα το "ξεφούσκωσα" με αποστειρωμένη βελόνα από σύριγγα και είναι μια χαρά και αυτό...

Το κόκκινο στα χέρια μου είναι από τα παντζάρια που μαγείρευα, μην ανησυχείτε!
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Part 2...

Οι άλλες δύο θηλυκές καρδερίνες κλωσάνε

Αυτή είναι η τρελή που μπήκε με τον αρσενικό από το άλλο ζευγάρι. Έκανε πρώτο και δεύτερο αυγό και τα μάζευα, αλλά τα ψεύτικα τα πετούσε από τη φωλιά. Το τρίτο το έκανε στον πάτο και μετά που της γύρισα τα 2 πρώτα βιδώθηκε και έκανε 4ο χθες (3ο στη φωλιά) και λογικά έκανε και άλλο σήμερα (όταν τα ετοίμαζα το πρωί δε σηκώθηκε να το επιβεβαιώσω).

Αυτή είναι του 2018 που δεν είχε βιδωθεί καθόλου μέχρι τώρα, αν και είχα πάρει ένσπορα αυγά από το συγκεκριμένο ζευγάρι. Χθες είχε 2 αυγά και μπαινόβγαινε στη φωλιά, ενώ το βράδυ κοιμήθηκε στο χείλος της φωλιάς. Σήμερα έκανε τρίτο και νομίζω ότι βιδώθηκε και αυτή με τη σειρά της.

Τα φανέτα ετοιμάζονται για νέα γέννα, στρώνουν φωλιά και λογικά αύριο μεθαύριο περιμένω να γεννήσουν.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    Μπραβο Νωντα όμορφα πράγματα ολα καλα να πανε!!!!!!

4. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Μπραβω(οποιος καταλαβε καταλαβε γιατι με Ω)Νωντα με το καλο !

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

6. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Update...

Η τρελή κλωσά 3 αυγά και δε βγαίνει από τη φωλιά ούτε με αίτηση. Είχε κάνει και ένα στον πάτο και το βρήκα σπασμένο. Ελπίζω να είναι ένσπορα αυτή τη φορά.

Η μικρή (του 2018) μέχρι τώρα μου είχε κάνει αυγά και ένσπορα, αλλά ποτέ πάνω από 3. Τώρα κλωσά και αυτή φανατικά την 5άδα της:

Το καλό είναι ότι είναι ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες και οι δύο τους, επομένως μπορώ να τους τα μοιράσω αν με το καλό βγουν τα μικρά.

Το φανετάκι έκανε χθες αυγό μέσα στη φωλιά, αλλά σήμερα δεν βρήκα δεύτερο.

Δεν καθόταν μέσα χθες και σήμερα και για να μην ξεραθεί το αυγό από τη ζέστη το έβαλα στο θάλαμο εκκόλαψης μαζί με το καρδερινίσιο και όχι μόνο

Και μιας και μιλάμε για ζέστη, το πρωί ρίξαμε νερό στο μπαλκόνι και κατέβασα την τέντα. Βάζω 3-4 φορές την ημέρα λαχανικά και φυσικά δεν μένει ούτε κοτσάνι

Σήμερα, Σάββατο, ήταν ημέρα λαϊκής και τα πράγματα για τα πουλιά ήταν περισσότερα από τα δικά μας

Βέβαια, αξίζει τον κόπο η όλη ταλαιπωρία και τα έξοδα:

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλημέρα σε όλους,
    Σήμερα το πρωί, πριν ξεκινήσω για τη δουλειά, τράβηξα το χώρισμα και έβαλα τα 3 καρδερινακια 20-22 ημερών από τη μια και το ζευγάρι από την άλλη. Σε 10 λεπτά είδα βστεματα και στρώσιμο φωλιάς και από τα δύο. Αν το απόγευμα δω τα μικρά να ζητάνε τροφή και δεν ταιζει από το κάγκελο,θα τραβήξω το χώρισμα και θα πιω το καφεδάκι μου βλέποντας αντιδράσεις και μετά πάλι χώρισμα. Τα μικρά έχουν αυγό, αυγότροφή, σπανάκι και στο μείγμα σπόρων αρκετό νιζερ και σουσάμι που είναι εύκολο να τα φάνε μόνα τους

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΥΧΟΣ
    Post Thanks / Like
    θεωρητικα δεν θα εχεις κανενα θεμα νωντα.θα τρωνε αυγο φουλ.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

10. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα,
    Όταν ήρθα από τη δουλειά την είδα να ταΐζει από το κάγκελο και τα μικρά να ζητάνε αρκετά έντονα για τάισμα. Δεν το ρισκάρω άλλο και έβγαλα το χώρισμα.
    Η κυρία έχει τρελαθεί να ταΐζει από τη μία και να φτιάχνει φωλιά από την άλλη... Ο αρσενικός δεν ταΐζει, αλλά δεν ενοχλεί και τα μικρά, ευτυχώς. Περισσότερο ενδιαφέρεται για τη φωλιά και το χτίσιμό της...

Η τρελή είναι ...τρελή. Αν δεν κράταγα και ημερολόγιο θα με είχε τρελάνει και εμένα:
    Σάββατο 15/6 κάνει αυγό και της το παίρνω
    Κυριακή 16/6 κάνει αυγό και το παίρνω. Τα ψεύτικα τα πετούσε στον πάτο
    Δευτέρα 17/6 κάνει αυγό στον πάτο και το απόγευμα της βάζω τα δύο δικά της για να βιδωθεί από το επόμενο πρωί
    Τρίτη 18/6 κάνει αυγό μέσα στη φωλιά και κλωσά κανονικά
    Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή δεν κάνει άλλο αυγό και θεωρώ ότι σταμάτησε στα 4 (τα 3 στη φωλιά)
    Σήμερα, Δευτέρα 24/6, τη βλέπω να έχει 5 αυγά στη φωλιά!!!!

Αυτό τώρα πώς εξηγείται? Έκανα ωοσκόπηση και είναι 2 ένσπορα (από τα πρώτα φυσικά)

Και η μικρή του 2018 έχει 2 τουλάχιστον ένσπορα από τα 5 της (γέννησε 17 - 21/6 και έκατσε μετά το 3ο)

Το φανέτο γέννησε στον πάτο σήμερα (σπασμένο) και ελπίζω αύριο να βρει στόχο

Χρωστάω φωτογραφίες γιατί το igmur δε μπορούσε να τις ανεβάσει και να τις κάνω copy paste

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

H τρελή

και η λογική (του 2018)