Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 60 από 100
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Μανώλης
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Εντάξει σε καλό δρόμο είσαι Νώντα όπως όλοι μας λίγο πολύ.Η τρελή τελικά ήθελε μπαλκόνι με θέα μου φαίνεται.Οσο για τις αφιερώσεις ... την Παρασκευή

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ΜΑΝΩΛΙΟΣ Εμφάνιση Μηνύματος
    Εντάξει σε καλό δρόμο είσαι Νώντα όπως όλοι μας λίγο πολύ.Η τρελή τελικά ήθελε μπαλκόνι με θέα μου φαίνεται.Οσο για τις αφιερώσεις ... την Παρασκευή

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εννοείται για το κέρασμα... Αντε να βγάλουμε πουλάκια να συμπεθεριασουμε
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

4. Likes ΜΑΝΩΛΙΟΣ liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΥΧΟΣ
    Post Thanks / Like
    τι γινεται με σενα Νωντα;;;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    Νωντα δεν ειναι μια η τρελη. Χιλιαδες..... Πανε συμφωνα με τον καιρό..... Οπως ναναι δλδ.... Και με ολα αυτα θυμήθηκα το ανεκδοτο που ο διευθυντης της ψυχιατρικης εφτιαξε πισινα στους τρελους, οι τρελοι πηδουσαν απο τον βατιρα μπαιναν μεσα κολυμπουσαν..... Το απογευματακι βγαινει ο διευθυντης και τους λεει: Τρελοιιιιιιιι αυριο θα σας βαλω και νερο στην πισίνα....!!!!!!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σήμερα το βράδυ κοιμούνται και οι δύο μέσα στις φωλιές. Η τρελή δεν έκανε 2ο αυγό, αλλά έχει στρωθεί για τα καλά, όπως πέρυσι, και το αρσενικό της κάθεται σε μια γωνίτσα. Την πάνω δεν την κοίταξα να πω την αλήθεια, αλλά και μόνο που κοιμάται μέσα που δεν το έκανε στην προηγούμενη γέννα πιστεύω ότι στρώνει σιγά σιγά. Απλά έχω χωρισμένο το αρσενικό εδώ, γιατί αποδεδειγμένα έκανε τις ζημιές.

Στα φανέτα βρήκα ένα αυγό κάτω και ένα μέσα από το ίδιο ζευγάρι που είχε και τα προηγούμενα. Το έβαλα στην 2η παραμάνα και τους έδωσα νέα φωλιά, την οποία έστρωνε το θηλυκό με ζήλο. Πιστεύω και αυτά ήθελαν το χρόνο τους και φορτσάρουν σιγά σιγά.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΥΧΟΣ
    Post Thanks / Like
    ολα στρωνουν σιγα σιγα

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

9. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παρασκευή απόγευμα είχαμε καθάρισμα πριν από τη συνάντηση και πριν την αναχώρηση μου το Σάββατο το πρωί για το χωριό. Βλέπω το παρακάτω και λέω στα πιτσιρίκια "βγήκε το πρώτο πουλάκι" και μου απαντούν "μπαμπά, είναι δύο πουλάκια..."

Το ΣΚ έπιασαν δουλειά: έβρασαν αυγό και τους έβαζαν και έβγαζαν φωτογραφίες

Σήμερα γύρισα αργά και είδα την παραμάνα να ταΐζει μόνο ασπράδι (δεν είχα φάει καθόλου κρόκο). Δεν την ενόχλησα, θα τα δω αύριο για περισσότερες φωτογραφίες.

Να θυμίζω ότι τα αυγά ήταν αυτά που είχα περιγράψει παραπάνω σε άλλο ποστ. Τελικά δε μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα αν τα είχε παρατήσει τα αυγά (θα έβγαιναν μόνο τα 2) ή αν απλά τα πρόσεχε για να τα κλωσήσει με το τελευταίο αυγό (θα είχαν βγει και τα 4 - δεν ξέρω αν το αυγό που δεν εκκολάφτηκε ήταν άσπορο ή δεν το κλώσησε καλά η καρδερίνα πριν το βάλω στην παραμάνα). Το ζευγάρι να σημειώσω ότι είναι περσινό (το θηλυκό το έχω 4 χρόνια, το αρσενικό 2) και τα έχω όλο το χρόνο μαζί, χωρίς φάρμακα, χωρίς "πυρωτικά", συμπληρώματα κλπ (ούτε βιταμίνη Ε δεν δίνω).

Το αυγό από τα φανέτα που είχα βάλει στην άλλη παραμάνα είναι ένσπορο. Το κακό είναι ότι έχω βάλει και αυγά από καρδερίνες στην ίδια παραμάνα με διαφορετικές ημερομηνίες από τη στιγμή που είδα ότι τα είχαν παρατήσει και περισσότερο ενδιαφερόταν για να φτιάξουν φωλιά παρά να κλωσήσουν (μάλλον άσπορα, θα τα δω τις επόμενες ημέρες).

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οι Χίουι, Λίουι, Ντιούι απέκτησαν (με πάρα πολύ κόπο) δακτυλίδια

Στα δύο που είναι 5 ημερών πέρασα 2,7 δακτυλίδια και αυτά με δυσκολία (νούμερα 100, 101) και το τελευταίο που βγήκε το Σάββατο έχει 2,5 mm δακτυλίδι (νούμερο 100). Τα μεγάλα έχουν ανοίξει και τα μάτια τους!!!

Στην άλλη παραμάνα είχα βάλει ότι αυγό είχε μείνει στη φωλιά από τα υπόλοιπα. Η "κυρία" τη Δευτέρα βαρέθηκε να κλωσά και σηκώθηκε... Ευτυχώς τα πήγα σε άλλη παραμάνα στον αδερφό μου και μάλλον θα έχουμε σήμερα - αύριο το πρώτο φανετάκι.... Το κακό είναι ότι πρέπει να είναι ένσπορα και 2 αυγά από καρδερίνες και πρέπει όταν βγουν να πάρω το φανετάκι να το μεγαλώσω στο χέρι (ή να τα βάλω σε άλλη παραμάνα), γιατί διαφορετικά δεν έχουν ελπίδα τα καρδερινάκια.... Πολύ άγχος φέτος...

Επίσης, έκανα τράμπα 2 αρσενικά σε δύο ζευγάρια καρδερίνες. Το ένα βάτευε και έσπαγε (μάλλον) αυγά και το άλλο ζευγάρι είχε κάνει άσπορα... Το τι έγινε από κυνηγητά και κελάηδημα δεν περιγράφεται... Η μια ξανά γέννησε την επόμενη μέρα (σήμερα) και κλωσά...

Και επειδή δε βγάζουν νόημα τα παραπάνω (και βιάζομαι να πάρω τη μικρή από τα αγγλικά) θα τα ξαναπούμε...

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Σκάτζα τα αρσενικά τέτοια εποχή;
    Η μάχη του Σκρα θα γίνει.

13. Likes sarpijk, MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από amastro Εμφάνιση Μηνύματος
    Σκάτζα τα αρσενικά τέτοια εποχή;
    Η μάχη του Σκρα θα γίνει.
    Πράγματι έγιναν ομηρικές μάχες... Τράβηξα πρώτα ένα πεντάλεπτο βίντεο, όπου κελαηδούσαν ασταμάτητα (θέλει πολύ χρόνο για να ανέβει και το παράτησα) και μετά τράβηξα αυτό από το σαλόνι μου

Αντρέα, τα έκανα τράμπα γιατί καθόταν αποβλακωμένα και τα 4 πουλιά και ήθελα λίγο να "ζωηρέψουν"... Τελικά το παράκαναν

Το πάνω θηλυκό γέννησε, άρα αν είναι ένσπορα (είναι αυτό που μου έδωσε τα μικρά, άρα λογικά θα είναι, αρκεί να τα κλωσήσει) είναι από τον ίδιο πατέρα. Το κάτω που είχε κάνει άσπορα, αν κάνει στη συνέχεια ένσπορα θα είναι αγνώστου πατρός...
    Τελευταία επεξεργασία από amastro; 23-05-2019 στις 11:04

15. Likes sotos2908 liked this post

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία