Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 56789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 61 μέχρι 70 από 100
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σήμερα θα γράψουμε αναλυτικά μόνο τα ευχάριστα (στα δυσάρεστα έχουμε ακόμα αυγά στον πάτο και φωλιές αχούρι)

Σήκω μαρή να δω τα καρδερινάκια

Πάντα καλοταϊσμένα και με τα δακτυλίδια όλα μια χαρά

Η μάνα τους γέννησε το 3ο αυγό σήμερα και παραμένει βιδωμένη από την πρώτη μέρα

και βγήκε και το πρώτο φανετάκι της χρονιάς στην παραμάνα του αδερφού μου

Να δούμε πως θα διαχειριστούμε τα υπόλοιπα ένσπορα αυγά αυτής της φωλιάς (σιγά μη χαλαρώσουμε καθόλου)
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΥΧΟΣ
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα σας...σημερα ηρθα αντιμετωπος με κατι που δεν μου εχει ξανατυχει ποτε.4η μερα μια πενταδα απο ενα καλο μου ζευγαρι 2η γεννα φετος...η πρωτη ειναι με το θεμα <<αυγο στον πατο>>.4η μερα η μανα παραταει τη φωλια και ταιζει μονο ο αρσενικος και κραζει συνεχως την θηλυκια.Το πρωι και ενω δεν ηταν στη φωλια η θηλυκια εβγαλα τον πατο και εβαλα φρεσκια αμμο πετωντας την παλια.Δεν γνωριζω αν εφταιξε αυτο.Παρατηρουσα και περιμενα..τελικα τα εβαλα σε μια και μοναδικη καναρα που εχω και κλωσσουσε σχεδον 10η μερα.Τελικα ολα καλα.Τα ταιζει.Δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει καναρα και δεν ημουν σιγουρος για το αποτελεσμα.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3. Likes sotos2908 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Αφού τα ανέλαβε η καναρα μην σε ανχωνει κάτι

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MacGyver Εμφάνιση Μηνύματος

Η μάνα τους γέννησε το 3ο αυγό σήμερα και παραμένει βιδωμένη από την πρώτη μέρα

και βγήκε και το πρώτο φανετάκι της χρονιάς στην παραμάνα του αδερφού μου

Να δούμε πως θα διαχειριστούμε τα υπόλοιπα ένσπορα αυγά αυτής της φωλιάς (σιγά μη χαλαρώσουμε καθόλου)

Δε χαλαρώνουμε, δεν προλαβαίνουμε, αλλά όσο είναι ευχάριστα τα νέα προχωράμε....

Το φανετάκι 5 ημερών μεγαλώνει με τα 3 καρδερινάκια που είναι 11 ημερών...

Το πως τα κατάφερα και δεν το τάισα στο χέρι γιατί το αποδέχτηκε η κανάρα και έχει ζήσει μαζί με τα 3 γαρδελάκια είναι μεγάλη ιστορία και σίγουρα όχι τυχαίο (άλλη φορά που θα έχω χρόνο θα τα πούμε αναλυτικά)

Η πάνω καρδερίνα έχει 5 αυγά και δεν σηκώνεται καθόλου. Δε θα δω αν είναι ένσπορα, λογικά θα είναι αφού έχει ξανά δώσει ένσπορα αυγά φέτος, θα περιμένω να κάνει τον κύκλο της

Η τρελή που ήταν με τον καρδερίνο που βάτεψε την από πάνω έκανε ωραία φωλιά και πρώτο αυγό σήμερα. Στο τσακ πρόλαβα και χώρισα τον αρσενικό το πρωί πριν το σπάσει και η κυρία βίδωσε από το πρώτο αυγό, όπως πέρυσι

Το νέο μου ζευγαράκι, πουλιά του 2018 και τα δυο, έκαναν και αυτά 3 αυγά και επειδή δεν την είδα να κάθεται μέσα καθόλου τα έβαλα σήμερα στη 2η παραμάνα που έχει και αυτή 3 αυγά. Λογικά θα έπρεπε να είχαν 4 σήμερα, άρα μάλλον είναι άσπορη γέννα, αλλά δεν έχω να χάσω τίποτα... Αν είναι άσπορα, περιμένει ο καρδερίνος να μπει και με αυτό το θηλυκό... Η παραμάνα ήταν λίγες μέρες με το αρσενικό φανέτο, αλλά θα τα αυγά τα έβαλα στην καρδερίνα για να δω αν θα κλωσήσει ή αν θα κάνει 4ο αύριο

Τα φανέτα έχουν φτιάξει φωλιά, έκαναν άλλη μια γέννα με σπασμένα, πέρα από τα δύο αυγά που είχα σώσει και έχουν βγει πουλάκια. Α! βγήκε σήμερα και το 2ο φανετάκι στον αδερφό μου και περιμένω μεθαύριο και 2 καρδερινάκια - λογικά είναι ένσπορα (τώρα δε το γλιτώνω το τάισμα στο χέρι)...

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2019
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Post Thanks / Like
    Χιχιχι Μπράβο Νώντα!!
    Να πάνε όλα κατ´ευχήν!!!

7. Likes MacGyver liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΥΧΟΣ
    Post Thanks / Like
    θαυμασια Νωντα!

9. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    κωστας
    Κατοικίδιο
    καρδερινες,πεθερα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τραίνο πάει ο νωντας
    Μπράβο φίλε

και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...........

https://youtu.be/0_MZ9yOf7Z4

11. Likes MacGyver, adreas liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

Ο Ιούνιος μας βρίσκει:

Πάνω δεξιά: Κλωσά 5 αυγά που τα περιμένω την επόμενη βδομάδα. Ο αρσενικός είναι με χώρισμα

Από κάτω της, στη μέση: Η τρελή που έκανε σήμερα 4ο αυγό και έχει βιδωθεί από το πρώτο. Είχε μπει ο αρσενικός από πάνω που έχει δώσει ένσπορα και φέτος και είναι με χώρισμα.

Από κάτω είναι η παραμάνα με τα 3 καρδερινάκια που κλαρώσανε (του 1ου θηλυκού) με ένα φανετάκι που είναι 8-9 ημερών.

Πάνω και αριστερά είναι το αρσενικό φανέτο που είχε χτυπήσει το θηλυκό του αν θυμάστε με χώρισμα με την 2η παραμάνα. Το θηλυκό φανέτο είναι στην ταράτσα και είναι πολύ καλύτερα

Φωτογραφία μετά το χτύπημα και χθεσινή:

Η παραμάνα είχε μπει λίγες μέρες με το αρσενικό φανέτο αλλά λόγω bulling δε νομίζω να ζευγάρωσαν... Έχει 2 αυγά από το τελευταίο ζευγάρι καρδερίνες που θα δούμε παρακάτω και 2-3 δικά της (τα πρώτα 3 δικά της τα πέταξα χωρίς να κάνω οωσκόπηση για να χωρέσουν τα καρδερινίσια)

Από κάτω τους (στη μέση αριστερά) είναι το άλλο ζευγάρι φανέτα που έχει λογικά 3ο αυγό σήμερα και δε σηκώνεται με τίποτα από τη φωλιά. Εκεί που χτυπιόταν όταν έβγαινα στην βεράντα, τώρα βάζω χέρι μέσα στο κλουβί για να της βάλω αυγό και κάθεται ατάραχη! Είναι μαζί με το αρσενικό, όπως και πέρυσι και ζητά συνέχεια ταϊσματα

Και last but not least είναι το 3ο μου ζευγάρι καρδερίνες, πουλιά του 2018, που ξεκίνησαν πρώτα να παίζουν με νήματα, αλλά την προηγούμενη βδομάδα έκαναν μόνο 3 αυγά, το ένα είναι σίγουρα άσπορο (φαινόταν το υγρό μέσα του) και τα άλλα δύο είναι στην παραμάνα που είπαμε και παραπάνω. Αν είναι όλα άσπορα, θα μπει ο καλός αρσενικός και εδώ να κάνει τη δουλειά του

Μας περιμένει βαρβάτος Ιούνιος....

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μόλις μου ήρθε και η παρακάτω φωτογραφία από τον αδερφό μου

Τελικά βγήκανε και τα 2 καρδερινάκια και το άλλο φανετάκι

Αυτά τα 4 μικρά (μαζί με το άλλο φανετάκι) όταν η παραμάνα παράτησε τα αυγά γιατί καθόταν ήδη αρκετές μέρες στα δικά της άσπορα πριν της τα βάλω, πήρα μια ώρα άδεια από τη δουλειά και πήγα σπίτι για να τα μεταφέρω με το μηχανάκι!!! στον αδερφό μου. Όταν γράφω δεν ηρεμούμε και θα μας τρελάνουν τα πουλιά το εννοώ...

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΥΧΟΣ
    Post Thanks / Like
    Καλο μηνα Νωντα!!Οι μηχανες στο φουλ!

15. Likes escape_a3, MacGyver liked this post

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 56789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης