Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 44
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2019
    'Ονομα
    Σάκης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Χρώματος
    Post Thanks / Like

Πρόβλημα με Καναρινι

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, νέο μέλος βρήκα την σελίδα ψάχνοντας γιατί έχω πρόβλημα με το καναρινι μου.

Το απέκτησα πριν 10 μέρες, αρσενικό κόκκινο λιποχρωμικο, το πουλάκι είναι του 18 με δαχτυλίδι κλειστού τύπου.
    Παρατήρησα μετά από μια δυο μέρες σαν να έβγαλε ένα σαν αιματωμα στο μεσαίο δάχτυλο και άρχισε να είναι νωχελικο και ελαφρώς φουσκωμένο, του βάζω βαζελίνη μαζί με μπεταντιν κάθε βράδυ πριν κουρνιασει. Θεώρησα ότι θα έπιασε κάπου το δάχτυλο. Οι μέρες περνούσαν και πάρα την βαζελίνη που του έβαζα αρχισε να μαζεύει το πόδι και να μένει στην πατηθρα με το ένα πόδι σηκωμένο. Το κοίταξα και στην κοιλιά και παρατήρησα ότι στο δεξί μέρος υπήρχε κάτι πρησμένο ελαφρύ μωβ να αχνοφαίνεται, το ίδιο και στην μέση της κοιλιας σαν φλέβα.
    Θεώρησα στην αρχή ότι ήταν κοκκιδια και το πήγα σε κτηνιατρο, εκείνος μου είπε ότι μάλλον έχει παράσιτα στην κοιλιά και μου έδωσε ένα χάπι levoplix και ένα φακελάκι με σκόνη για 4 μέρες θεραπεία, για το πόδι τον ρώτησα για ακαρεα και μου είπε ότι κάπου το τραυμάτισε. Σήμερα τελείωσε η θεραπεία και η εικόνα δεν βελτιώθηκε καθόλου, πάλι έχει σαν πρησμένα έντερα έτσι μου φαίνεται. Μπορεί να είναι κοκκιδια και θα χρειαστεί θεραπεία με baycox? Οι κουτσουλιες φαίνονται κανονικές, απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν πατάει το πόδι και το μαζεύει, σχετίζεται το σήκωμα στο πόδι με εντερικα? Ή το σηκώνει επειδή πονάει και θα χρειαστεί θεραπεία και το πόδι με epithol?

Ευχαριστώ

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Καλώς μας ήρθες Σάκη.
    Προσπάθησε να μας δείξεις καθαρές φωτογραφίες από το πόδι του πουλιού
    και από την κοιλιά του, αφού έχεις βρέξει και παραμερίσει τα πούπουλα.
    Για την κοιλιά θα έλεγα και βιντεάκι αν γίνεται.
    Στο γιατρό είπες ότι η θεραπεία δεν...;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2019
    'Ονομα
    Σάκης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Χρώματος
    Post Thanks / Like
    Πάω να βγάλω φωτογραφίες και επιστρέφω. Αύριο το πρωί θα πάω από εκεί. Είπα να κλείσουν οι 4 μέρες πρώτα μήπως συνέλθει

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2019
    'Ονομα
    Σάκης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Χρώματος
    Post Thanks / Like

Τελευταία επεξεργασία από amastro; 18-02-2019 στις 19:47 Αιτιολογία: Εμφάνιση εικόνων

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Στην πρωτη φωτο φαινεται οτι ειναι πρησμενο στην δευτερη αμα δεν κανω λαθος σαν να εχει φυγει και στην τριτη επανερχεται?για βγαλε βιντεακι αυριο να δουμεν τι γινεται

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2019
    'Ονομα
    Σάκης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Χρώματος
    Post Thanks / Like
    Θα βγάλω αύριο πρωί βίντεο με την κοιλια,εχουν κουρνιασει. οι φώτο είναι από σήμερα όλες. Οι κουτσουλιες και το πόδι πως σας φαίνονται? Να είναι είναι έτσι λόγο ποδιου εκεί στο νύχι και να πονάει?? Να προσθέσω ότι τρώει και πίνει κανονικά απλά είναι νωχελικο και δεν κελαηδάει

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Japan-άκι είναι το καναρινάκι; Χάνεται μέσα στο χέρι σου.
    Αυτό το πρήξιμο στην κοιλιά, είναι σαν να φεύγει και να έρχεται; Αυτός είναι ο λόγος που σου είπα για βίντεο.
    Όχι τώρα που έχει κουρνιάσει το πουλί. Πιθανότατα να είναι megabacteria.
    Η άκρη του δαχτύλου του έχει κακοφορμίσει. Εγώ θα έβαζα μια αντιβιοτική κρέμα, αλλά θα σου πει και ο γιατρός.

8. Likes mitsman liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2019
    'Ονομα
    Σάκης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Χρώματος
    Post Thanks / Like
    Japan hoso? Όχι όχι δεν είναι. Κόκκινο λιποχρωμικο το κλασσικο, μεγάλο είναι απλά η φωτο μπερδεύει.Μπορεί να είναι και μεγαβακτηριο,κάποιο εντερικο πρόβλημα.Για το πόδι την πρώτη φορά που το είδε είχε πει ότι κάπου το τραυμάτισε και να το έβαζα μπεταντιν για αρχη.Μεχρι στιγμής βάζω βαζελίνη με χαμομήλι και μπεταντιν πριν κουρνιασουν, κάτι το ενοχλεί όμως γιατί δεν το πατάει συνέχεια και το μαζεύει πάνω. Να βάλω προληπτικα την epithol?

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2019
    'Ονομα
    Σάκης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Χρώματος
    Post Thanks / Like
    Παιδιά καλησπέρα, πριν λίγο γύρισα από την δουλειά και έβγαλα βίντεο. Στο βίντεο δεν φαίνεται αλλά μετά από δύο λεπτά που το ξαναπροσεξα μέχρι να το πάω στο κλουβι παρατήρησα ότι το έντερο δεξιά έκανε πάνω κάνω και ήταν πρησμένο. Βεβαιώθηκα ότι έχει 1000% megabacteria, ίσως και εντερίτιδα μαζί από κοκκιδια. Τι θεραπεία του κάνω? Fungustatin καψουλα 150mg από φαρμακείο + 2gr/L esb3 ή baycox?

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2019
    'Ονομα
    Σάκης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Χρώματος
    Post Thanks / Like

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις