Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 32
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    φλωρια μεταλλαγμενα
    Post Thanks / Like

Αναπαραγωγη Φλωρια 2019

Καλημερα

εχω ξεκινησει την προετοιμασια σε εσωτερικο χωρο σε ενα ζευγαρι μεταλλαγμενα...

παρατηρω 1-2 μερες εντονους τσακωμους ,οποτε και τα χωρισα!

το θυληκο εξ αρχης ηταν πιο κυριαρχο σαν χαραχτηρας,το αρσενικο πιο ηπιων τονων.

υπαρχει περιπτωση να μην ταιριαζουν καθολου μεταξυ τους;

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλημέρα Γιάννη!!! από την στιγμή που δεν τους δίνεις άλλες επιλογές πιθανότατα θα ταιριάξουν!
    Υπάρχουν 3 τρόποι να δουλεύεις τα ζευγάρια σου εγώ προτιμώ τον δεύτερο και πιο πολύ τον τρίτο!
    Ο πρώτος είναι να είναι συνέχεια μαζί, ο δεύτερος να τα έχεις με χώρισμα να βλέπονται μόνο και μόλις αντιληφθείς ότι ήρθε η ώρα να το αφαιρέσεις και ο τρίτος να τα έχεις τελείως χωριστά χωρις να βλέπονται και μολις είναι φουλ πυρωμενα να ενωσεις!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    φλωρια μεταλλαγμενα
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mitsman Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλημέρα Γιάννη!!! από την στιγμή που δεν τους δίνεις άλλες επιλογές πιθανότατα θα ταιριάξουν!
    Υπάρχουν 3 τρόποι να δουλεύεις τα ζευγάρια σου εγώ προτιμώ τον δεύτερο και πιο πολύ τον τρίτο!
    Ο πρώτος είναι να είναι συνέχεια μαζί, ο δεύτερος να τα έχεις με χώρισμα να βλέπονται μόνο και μόλις αντιληφθείς ότι ήρθε η ώρα να το αφαιρέσεις και ο τρίτος να τα έχεις τελείως χωριστά χωρις να βλέπονται και μολις είναι φουλ πυρωμενα να ενωσεις!
    ευχαριστω για την απαντηση!

το συνεχεια μαζι δεν γινεται λογω τσακωμων απο την αρχη της ''γνωριμιας'' οποτε επραξα τον δευτερο τροπο απο τοτε που τα πηρα.στην ιδια ζευγαρωστρα με χωρισμα.

προφανως και το αρσενικο ειναι ενα ''τσικ'' πιο πυρωμενο σε σχεση με το θυληκο,γιατι ειδα κελαηδημα(οχι πολυ εντονο)με ελαφρως κατεβασμενα φτερα και πεταγμα προς την μερια του θυληκου(οχι επιθετικα),αλλα η απαντηση του θυληκου ηταν ανοιγμα του ραμφους για πιθανο εκφοβισμο(μιας και δεν ειναι πυρωμενο)οποτε και το αρσενικο αλλαξε κατευθυνση...

λεω οκ,θα πυρωσει και το θυληκο,αλλα τελικα μαλλον εξαγριωθηκε παραπανω γιατι ειδα μαχη στον αερα κτλ τις επομενες μερες.

τωρα με το χωρισμα,καθονται σαν να μην τρεχει τιποτα,τρωνε διπλα-διπλα(εχω κουπακια και ενδιαμεσα το χωρισμα,για να ερχονται κοντα...)

υπομονη λοιπον και βλεπουμε,ειμαι σιγουρος θα στρωσει το θυληκο οταν ερθει η ωρα του.

διατροφικα ειναι πολυ ενισχυμενη η διατροφη τους,σχεδον ολο τον χρονο,οποτε στην προετοιμασια μονο αυγο βραστο προσθεσα,λαχανικα,εξτρα σποροι,φρουτα,πολυβιταμινε ς κτλ εχουν συνεχεια στην διαθεση τους.

υ.γ. και τα δυο ειναι του '18!ειναι απειρα και σιγουρα θα παιξει και αυτο τον ρολο του.
    Τελευταία επεξεργασία από yannis; 16-02-2019 στις 17:11

4. Likes mitsman, sotos2908, IscarioTis liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Από την στιγμή που η διατροφή τους είναι συνεχώς τούμπανο το μόνο που μένει για να έρθουν σε φάση αναπαραγωγής είναι η θερμοκρασία και ακόμη πιο σημαντικό η αύξηση των ωρών ημέρας..... οπότε αρκετή υπομονή ένωση μόνο όταν και τα 2 πουλιά είναι απολύτως έτοιμα..
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

6. Likes sotos2908, kostaskirki liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    φλωρια μεταλλαγμενα
    Post Thanks / Like
    Από την στιγμή που η διατροφή τους είναι συνεχώς τούμπανο το μόνο που μένει για να έρθουν σε φάση αναπαραγωγής είναι η θερμοκρασία και ακόμη πιο σημαντικό η αύξηση των ωρών ημέρας..... οπότε αρκετή υπομονή ένωση μόνο όταν και τα 2 πουλιά είναι απολύτως έτοιμα..

αυτο σκεφτομαι και εγω,οτι το φως και η θερμοκρασια θα κανουν ολη την δουλεια!

επειδη ειναι ενα χομπι,ευτυχως στο συγκεκριμενο εχω αρκετη υπομονη και οχι μεγαλες προσδοκιες,οποτε οτι ειναι να γινει θα γινει.

απλα επειδη ειχα να ξαναζευγαρωσω φλωρια αρκετα χρονια(5-6 αν θυμαμαι καλα)και τα προηγουμενα ηταν αρχεγονα,δεν θυμομουν τι και πως ακριβως,αλλα δεν ηξερα αν τα μεταλλαγμενα παρουσιαζουν διαφορετικη συμπεριφορα κτλ

και εκεινα τα φλωρια σαν πρωταρικα,μου ειχαν δωσει 1 μικρο την πρωτη χρονια απο μια γεννα(δεν εβαλα δευτερη) και την επομενη χρονια ειχα 5/5 με μια γεννα,την μεθεπομενη χωρις να ειχα ασχοληθει πολυ,ειχα 3 μικρα απο μια γεννα.

8. Likes IscarioTis, mitsman liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιάννη διάφορα λόγω μετάλλαξης δεν υπάρχει καμία, απλά κάθε πουλί όπως κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και θέλει καλή παρατήρηση....
    Επειδή το βλέπεις σαν χόμπι πίστεψε με θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα.... Όπως και να έχει θα το ευχαριστηθείς ομως!

τκ μόνο που έχω σαν συμβουλή είναι να τα αργήσεις όσο εσύ μπορείς.... φτασετα στο αμήν.... να ζευγαρώνουν που λέει ο λόγος από τα κάγκελα...
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

10. Likes Μανώλης 2 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    φλωρια μεταλλαγμενα
    Post Thanks / Like

Talking

Γιάννη διάφορα λόγω μετάλλαξης δεν υπάρχει καμία, απλά κάθε πουλί όπως κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και θέλει καλή παρατήρηση....
    Επειδή το βλέπεις σαν χόμπι πίστεψε με θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα.... Όπως και να έχει θα το ευχαριστηθείς ομως!

τκ μόνο που έχω σαν συμβουλή είναι να τα αργήσεις όσο εσύ μπορείς.... φτασετα στο αμήν.... να ζευγαρώνουν που λέει ο λόγος από τα κάγκελα...
    ναι γνωριζω αυτο που περιγραφεις για τον χαραχτηρα,ειναι οντως ξεχωριστος στο καθε πουλι και το βλεπεις συνηθως ΜΟΝΟ οταν ειναι εξοικειωμενα μαζι σου και δεν φοβουνται.

εγω περναω αρκετο χρονο μαζι τους,καθημερινα εκτος εξαιρεσεων!

κατι τετοιο θα κανω μαλλον θα τα αφησω να τρελαθουν πρωτα χαχα!

https://youtu.be/-n1s61rG1jg

12. Likes mitsman, koukoulis, DScythe liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Οχι ρε φιλε!

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από IscarioTis Εμφάνιση Μηνύματος
    Οχι ρε φιλε!

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ηντααα??
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    φλωρια μεταλλαγμενα
    Post Thanks / Like
    ηντααα??
    Μαλλον ανοιξε το λινκ και ειδε το βιντεο.απο εναν εκτροφεα στην Μαλτα!
    εχει ενα αρσενικο που τρωει τα σιδερα!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία