Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 20
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2019
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    Kαναρίνια
    Post Thanks / Like

Καναρίνι με ακάρεα?

Καλησπέρα στην αγαπητή παρέα.
    Είμαιο Κώστας, νέος στο φόρουμ & καταφεύγω στη βοήθειά σας για συμβουλή / κατεύθυνση γιατί πραγματικά τελμάτωσα... Ξεκινώ λοιπόν.

Τον Ιαν 2018 αγόρασα ένα καναρίνι αρσενικό (από Pet Shop, 1 περίπου έτους,δεν είχε δακτυλίδι). Ξετρελάθηκα... Κελάηδημα-χαμός. Ξυπνούσα 6 το πρωί και με το που άναβα το φως, αμέσως κελάηδημα. Όλο το πρωί δεν σταματούσε. Με το που άκουγε βρύσες ή οτιδήποτε άλλο, πάλι κελάηδημα. Στην κυριολεξία είχα ξετρελαθεί...

Υγιεινή πουλιού: Αλλαγή νερού 2 φορές ημερησίως, καθημερινό καθάρισμα από γκοτσιλιές, πλύσιμο κλουβιού ανά 1-2 εβδομάδες.
    Τροφή: Σπόρια (σφραγισμένα-όχι χύμα), αυγοτροφή, αυγό βρασμένο, μαρούλι από τον κήπο μου.

Μετά από 3 μήνες (μέσα Μαρτίου) άρχισε να ξεγυμνώνεται η κοιλιά του και να φαίνεται μόνο το δέρμα, το δε κελάηδημα μειώθηκε αισθητά. Ανησύχησα. Το πήγα σε κτηνίατρο και η γνωμάτευση ήταν "ακάρεα της τραχείας". Ξεκινήσαμε θεραπεία με "Tafarm acaricine". Μετά από 1,5 μήνα θεραπείας, είχε βελτίωση. Το φτέρωμα είχε επανέλθει στην κοιλιά του και έκανε ζωηρότερα τσίου-τσίου (όχι όμως κανονικό κελάηδημα). Αρχές Μαΐου, πήγα πάλι στον κτηνίατρο, και μου είπε πως το κελάηδημα θα επανέλθει μέσα σε 1 μήνα (έως τέλος Μαΐου) γιατί το πουλάκι είχε ταλαιπωρηθεί. Έφτασε Ιούνιος και η κατάσταση κελαηδήματος ίδια (μόνο τσίου - τσίου και όχι τη ζωηράδα που είχε όταν το αγόρασα. Πχ το πρωί άνοιγα τα φώτα, και αντί κελαηδήματος, υπήρχε σιωπή ή 1-2 περιστασιακά τσίου-τσίου. Άνοιγα τις βρύσες και δεν γινόταν ο παλιός καλός χαμός). Ξαναπήγα στον κτηνίατρο και μου είπε πως επειδή μπήκε Ιούνιος, δηλ καλοκαίρι, ίσως το επηρέασε η ζέστη και να περιμένω έως τέλος Αυγούστου.
    Να σημειώσω ότι κατά τη διάρκεια θεραπείας με Acaricine (1,5 μήνα), για να βοηθήσω το πουλάκι ακολουθούσα αυστηρότερη υγιεινή, δηλ ανά 2ημερο άλλαζα την τροφή και έπλενα με σαπούνι τις ταΐστρες/ποτίστρες, και ανά εβδομάδα έπλενα τα πάντα με χλωρίνη (εννοείται ότι τα ξέπλενα 2-3 φορές με σαπουνάδα για μην μείνει ίχνος χλωρίνης).

Πέρασε το καλοκαίρι χωρίς πτερρόροια και μέχρι τον Οκτώβριο η κατάσταση του πουλιού δεν επανήλθε στην αρχική. Από κελάηδημα μόνο τσίου-τσίου, και όταν προσπαθούσε να κάνει γυρίσματα, σαν να μην είχε επαρκή δύναμη φωνής, μπούκωνε η φωνή και έσβηνε το κελάηδισμα. Αποφάσισα να πάω σε άλλον κτηνίατρο (που ήταν ειδικός σε ωδικά πτηνά), του είπα το ιστορικό, και μου είπε εξαρχής, και ειλικρινά, πως θα προσπαθήσει για το καλύτερο αλλά μου τόνισε πως η διάγνωση στα ωδικά πτηνά είναι δύσκολη (καθότι δεν είναι μεγάλα ζώα να τους πάρεις αίμα και να διαγνώσεις ασφαλέστερα). Γνωμάτευσε πως κατά πάσα πιθανότητα έχει "ακάρεα της τραχείας". Μου είπε πως μπορεί να μην θεραπεύτηκε πλήρως με το "Tafarm Acaricine" ή να ξαναμολύνθηκε. Ξεκινήσαμε θεραπεία με "Pulmosan" και έδωσε και αντιβίωση. Κάναμε 4 επαναλήψεις Pupmosan ανά 15 ημέρες. Αποτελέσματα αρνητικά. Το πουλάκι δεν θεραπεύτηκε.

Κάποια στιγμή γνώρισα έναν άνθρωπο, που τα καναρίνια ήταν η τρέλα του, και μου είπε ότι για όλα φταίει η διατροφή και να μην ακούω κτηνιάτρους. Μου είπε να αραιώσω την αυγοτροφή (1 φορά την εβδομάδα) και να προσθέσω μπόλικο κεχρί στα σπόρια, ώστε να μειωθεί η πρόσληψη λιπαρών. Αφού είχα απελπιστεί με τα αποτελέσματα των 2 θεραπειών, δοκίμασα και τη συμβουλή του φίλου μου. Αποτελέσματα αρνητικά.

Σημερινή κατάσταση: Δεν έχει επανέλθει στην αρχική κατάσταση. Η διαφορά από όταν το αγόρασα είναι:
    - Κελάηδημα: Μόνο τσίου-τσίου και τις λίγες φορές που πάει να κάνει γυρίσματα, δεν έχει δύναμη, με αποτέλεσμα να πέφτει η ένταση της φωνής του, μέχρι που σβήνει εντελώς, σαν να μπουκώνει. Φυσικά, δεν υπάρχει ο χαμός που υπήρχε παλιά όταν άναβα φώτα το πρωί ή όταν ακούει θορύβους περιβάλλοντος (μπορεί να κάνει τσίου-τσίου αλλά όχι τον χαμό).
    - Ζωηράδα: Είναι ζωηρό στις κινήσεις του, πχ δυσκολεύομαι όταν προσπαθώ να το πιάσω. Όμως έχει περισσότερους νεκρούς χρόνους, που ξεκουράζεται/κοιμάται, σε σχέση με παλιά.

Επίσης έχω παρατηρήσει πως χωρίς να έχει φαγητό στο στόμα, κάνει ένα θόρυβο σα να σπάζει σπόρια, ειδικά το πρωί και το βράδυ. Με το που ξυπνήσει, βάζει το ράμφος στα φτερά και μετά ακούγεται σαν σπάσιμο σπόρια. Το ίδιο κάνει και σε άλλες περιόδους της ημέρας αλλά κυρίως το πρωί που ξυπνά, και το βράδυ που κάθεται ήρεμο στις πατίστρες. Αυτό το έκανε και πιο παλιά, σίγουρα πριν την 2η θεραπεία (με Pulmosan), αλλά δεν θυμάμαι πότε το πρωτοπαρατήρησα. Το είχα πεί στον 2ο κτηνίατρο που συνέστησε Pulmosan, και μου είχε πει πως αυτό αποτελεί μια ένδειξη για "ακάρεα τραχείας".
    Ψείρες δεν έχει. Χτυπάω τακτικά τις πατίστρες σε λευκό χαρτί, παρατηρώ στις γωνίες κλουβιού αλλά δεν έχω δει κάτι.

Φωτό δεν επισυνάπτω γιατί δεν υπάρχει κάποια ορατό σημάδι στο καναρίνι. Εάν βέβαια κάποιος επιθυμεί φωτό, είμαι διαθέσιμος.

Θα εκτιμούσα πολύ όποια σκέψη, όποια παρατήρηση, όποιο σχόλιο έχετε που θα μπορούσε να βοηθήσει.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Μπορείς να τραβήξεις ςνα βιντεάκι με το τσικ τσικ που λες?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ακάρεα πάντως με τόσα φάρμακα δεν παίζει να έχει. Ίσα ίσα που με τόσα δηλητήρια, τέτοια είναι τα φάρμακα που έδωσες, μπορεί να του έκανες και κακό. Μπορείς να μας βάλεις μια φωτογραφία από τους σπόρους που ταΐζεις;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2019
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    Kαναρίνια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ndlns Εμφάνιση Μηνύματος
    Ακάρεα πάντως με τόσα φάρμακα δεν παίζει να έχει. Ίσα ίσα που με τόσα δηλητήρια, τέτοια είναι τα φάρμακα που έδωσες, μπορεί να του έκανες και κακό. Μπορείς να μας βάλεις μια φωτογραφία από τους σπόρους που ταΐζεις;

Οι σπόροι στη φωτό. Δεξιά κεχρί χύμα, μέση κελαηδίνη, αριστερά βιταμίνη κίτρινη.

Τελευταία επεξεργασία από kelef03; 10-02-2019 στις 19:37

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κώστα σε ένα σεμινάριο που είχα παρακολουθήσει ενός κορυφαίου κτηνιάτρου στην Ευρώπη είχε αναφέρει ότι στις 10000 βιοψίες μόνο 2 περιπτώσεις πιστοποιηθηκαν με ακαραια!
    Θα πιθανολογουσα σε μύκητες χωρίς να είμαι γιατρός ωστόσο!
    τα καναρίνια στα περισσότερα petshop
    έχουν τα πουλιά σε συνθήκες με πολλές ώρες φωτισμού για αυτό στην αρχή πάντα όταν έρχονται στα χέρια μας κελάηδανε πολύ... Μετά όμως αλλάζουν συνθήκες κάτι που σε λίγο καιρό τα κάνει να σταματήσουν να κελάηδανε...

τη θα έκανα εγώ??? Σταθερή διατροφή Όχι υποχονδριος και ύπνο βάση Ανατολής δύσης ήλιου.
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

6. Likes MacGyver, IscarioTis, koukoulis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Φίλε μου, δεν μπορώ να βρω τι σπόρους περιέχει η συγκεκριμένη. Αν μπορείς βάλε λίγη σε ένα πιατάκι να δω τους σπόρους. Φαίνεται όμως να είναι πλούσια σε ρούψεν, που ενδέχεται να επηρεάζει τον θυρεοειδή των πουλιών, και μπισκοτάκια, που δημιουργούν εύκολα λίπος. Αν είναι έτσι, θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις μια τροφή μόνο με σπόρους, χωρίς ρούψεν, για λίγο καιρό.

8. Likes mitsman, IscarioTis, koukoulis liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Νίκο σίγουρα η τροφή έχει ρουψεν και μπισκότα που σίγουρα επηρεάζουν σε βάθος χρόνου αρνητικά, αλλά προσωπικά πιστεύω το τελευταίο πρόβλημα είναι η διατροφή!!!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2019
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    Kαναρίνια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Labirikos Εμφάνιση Μηνύματος
    Μπορείς να τραβήξεις ςνα βιντεάκι με το τσικ τσικ που λες?
    Λάμπρο, στην παρακάτω διεύθυνση ακούγεται το τσίου-τσίου που κάνει (κάτι σαν κελάηδημα, είναι το καλύτερο που μπορεί εδώ και 10 μήνες)
    https://youtu.be/ebM1w_uQp7Y

Εδώ φαίνεται η προσπάθεια να κελαηδήσει, και η αδυναμία του, πέφτει η ένταση, κάνει σα να μπουκώνει.
    https://youtu.be/f7gTdaGfUTU

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2019
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    Kαναρίνια
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη, έχω αμφιβολία για το κατά πόσο το πρόβλημα σχετίζεται άμεσα με την τροφή.
    Ξαφνικά παρουσιάστηκε ξεγύμνωμα της κοιλιάς του πουλιού-εμφάνιση της καρίνας- και απώλεια κελαηδίσματος. Αυτή η ξαφνική μεταβολή να οφείλεται στη διατροφή???
    Πάντως στην πορεία του άλλαξα διατροφή, πρόσθεσα κεχρί-ελάττωσα αυγό, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κώστα όπως ανέφερα παραπάνω το τελευταίο που πιστεύω ότι μπορεί να το επηρέασε είναι η διατροφή....
    Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι ακαρεα..!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία