Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 21 μέχρι 28 από 28
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Μανώλης
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Μια χαρά είσαι μπράβο και 10 λεπτακια δεν είναι και τίποτα.

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Γιάννη, η κατασκευή σου είναι πράγματι πολύ όμορφη και χρηστική, το μέρος δε που την έχεις τα ...σπάει! Αναρωτιέμαι όμως τι θα έπρεπε να γίνει όταν θα αφαιρεθεί το κάλυμα του θερμοκηπίου...μήπως στην πορεία θα ήταν καλό να προβλέψεις κουνελόσυρμα για αποφυγή αρπακτικών, σήτα για τα κουνούπια ή έστω κουνουπιέρα και κάτι επικλινές να σκεπάζει την οροφή ώστε να πλένεται εύκολα και να αποφύγεις κουτσουλιές και πούπουλα από άγρια πουλιά να έρθουν σε επαφή με τα πτηνά σου, μια και ίσως θα μπορούσαν να τα μολύνουν;
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από koukoulis Εμφάνιση Μηνύματος
    Γιάννη, η κατασκευή σου είναι πράγματι πολύ όμορφη και χρηστική, το μέρος δε που την έχεις τα ...σπάει! Αναρωτιέμαι όμως τι θα έπρεπε να γίνει όταν θα αφαιρεθεί το κάλυμα του θερμοκηπίου...μήπως στην πορεία θα ήταν καλό να προβλέψεις κουνελόσυρμα για αποφυγή αρπακτικών, σήτα για τα κουνούπια ή έστω κουνουπιέρα και κάτι επικλινές να σκεπάζει την οροφή ώστε να πλένεται εύκολα και να αποφύγεις κουτσουλιές και πούπουλα από άγρια πουλιά να έρθουν σε επαφή με τα πτηνά σου, μια και ίσως θα μπορούσαν να τα μολύνουν;
    Είμαι ακόμα σε σκέψεις σχετικά με αυτό το θέμα.. μάλλον όταν πιάσει η πολύ ζέστη θα τα μεταφέρω αλλού με τα κλουβακια τους ή θα μπούνε ολα μαζί μετά την αναπαραγωγή δίπλα στην κλούβα πτήσης. Και θα το έχω με αυτήν την μορφή για το φθινόπωρο και τον χειμώνα. Αν έχεις κάποια ιδέα πες μου. Σκέφτηκα να το ντύσω με πολυκαρμπονικό στην σκεπή και με κουνελοσυρμα τριγύρω+ σιτα για κουνούπια αλλά δεν θα μπορούσε να μπει το ναύλο μετά για την προστασία από το κρύο.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ΜΑΝΩΛΙΟΣ Εμφάνιση Μηνύματος
    Μια χαρά είσαι μπράβο και 10 λεπτακια δεν είναι και τίποτα.

Ναι εξάλλου η ίδια απόσταση είναι σχεδόν για να πάω στην δουλειά μου.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Αν και δεν είμαι καθόλου σχετικός με τέτοια τεχνικά ζητήματα, θα έλεγα ότι ενδεχομένως να έχεις δύο επιλογές:
    1. Βρίσκεις ατσαλόσητα η οποία να είναι σχετικά μεγάλου πάχους (δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει κάτι τέτοιο στην αγορά) και την προσαρμόζεις από μέσα εσωτερικά δλδ των στύλων, ώστε να μπαίνει αργότερα το νάυλον
    2. Προσαρμόζεις επίσης εσωτερικα κουνελόσυρμα βρόγχου 1x1 ή 1x2 και το καλοκαίρι βάζεις από πάνω τούλι ενώ τον χειμώνα το πλαστικό.
    Το πολυκαρβονικό νομίζω ότι είναι ακριβότερο, πιο δύσχρηστο στο να κοπεί ή να προσαρμοστεί, αλλά και συγκεντρώνει τη ζέστη και δεν μου φαίνεται καθόλου καλή ιδέα για το καλοκαίρι τουλάχιστον.
    Πιστεύω ότι θα μας πουν και τα υπόλοιπα μέλη που στα σίγουρα θα είναι καλύτεροι γνώστες (από εμένα τουλάχιστον) σε τέτοιου είδους υλικά.
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από DScythe Εμφάνιση Μηνύματος
    Είμαι ακόμα σε σκέψεις σχετικά με αυτό το θέμα.. μάλλον όταν πιάσει η πολύ ζέστη θα τα μεταφέρω αλλού με τα κλουβακια τους ή θα μπούνε ολα μαζί μετά την αναπαραγωγή δίπλα στην κλούβα πτήσης. Και θα το έχω με αυτήν την μορφή για το φθινόπωρο και τον χειμώνα. Αν έχεις κάποια ιδέα πες μου. Σκέφτηκα να το ντύσω με πολυκαρμπονικό στην σκεπή και με κουνελοσυρμα τριγύρω+ σιτα για κουνούπια αλλά δεν θα μπορούσε να μπει το ναύλο μετά για την προστασία από το κρύο.

Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Μανώλης
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Γιάννη και εγώ μάλλον κάτι τέτοιο που λέει ο Γιάννης (koukoulis) θα έκανα.Μονιμα εσωτερικά μια σίτα ή κουνελοσυρμα τέλος πάντων ώστε να αποφεύγεις και τα ποντίκια/φίδια που φαντάζομαι έχει η περιοχή τα οποία δεν τα εμποδίζει το νάυλον που μπαίνει εξωτερικά.Απο πάνω σίγουρα θα μπορούσες να βάλεις κάποιο μονωτικό και σε κάποια πλευρά ίσως.Φροντισε να κάνεις κάτι από τώρα ώστε να μην τα ενοχλήσεις/μετακινήσεις στην περίοδο αναπαραγωγής.

7. Likes koukoulis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Φίδια δεν έχω δει ποτέ εδώ γύρω. Επίσης ποτέ δεν είχαμε ποντίκια, φέτος είχα ένα κρούσμα με ποντικι, δεν δάγκωσε κάποιο πουλί απλά απτήν τρομάρα του και το χτύπημα το πουλί πέθανε (θηλυκή καρδερίνα), από τότε μέχρι τώρα πάλι τίποτα. Προς το παρών δεν μπορώ να κάνω κάτι λόγο οικονομικών περισσότερο, γι'αυτό και είπα να κάνω κάτι αργότερα..

Να και μια φωτογραφία από σήμερα.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Αυτό που σκέφτηκα και μπορεί να εφαρμοστεί εύκολα είναι το πράσινο δίχτυ σκίασης. Είναι σχετικά οικονομικο, τα πουλιά θα έχουν σκιά + ότι ο χώρος θα αερίζεται. Αρπακτικά δεν θα μπορούν να τα δουν οπότε νομίζω πως είναι μια πολύ καλή λύση. Σήμερα πήγα σε έναν φίλο που έχει υλικά οικοδομών και είδα ότι έχει 3 διαφορετικούς τύπους. Ο 1ος είναι μόνο πράσινο δίχτυ. Ο 2ος πράσινο δίχτυ + μια μαύρη επένδυση λεπτή και ο 3ος είναι το ίδιο με το 2ο απλά είναι ποιο χοντρό. Η λύση νομίζω είναι μονόδρομος για το 1ο γιατί θα αερίζεται πολύ καλύτερα από τα υπόλοιπα και δε θα τραβάει τόση ζέστη.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία