Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 12
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    Χαρης
    Post Thanks / Like

Πάτος κλουβιού με αλουμινόχαρτο ?

Γεια και παλι στην παρέα! Καλη χρονιά σε ολους! Επανερχομε.. αρχίζω να κάνω σιγά σιγά να κάνω την πολυκατοικία μου και με βολεψε πολύ να βάζω αλουμινόχαρτο στον πάτο ειναι πολύ ευκολο και στο καθαρισμό.. επιτρέπεται ?? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Ευχαριστω!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Έχω την εντύπωση ότι θα κρατάει όλη την υγρασία αυτούσια αλλά και πάλι είναι ακριβό δεν υπάρχει λόγος.Εγώ τελευταία βάζω άμμο της sanibird και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος.
    Αν είναι να βάλεις αλουμινόχαρτο καλύτερα να πάρεις κόλλες Α 3 ή Α 4 αναλόγως το κλουβί.

3. Likes koukoulis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    Χαρης
    Post Thanks / Like
    Αυτό για την υγρασία δεν το σκέφτηκα ... και με Α4 δεν ειναι.άσχημη ιδέα?.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Τόσο καιρό κόλλες Α4 χρησιμοποιούσα δεν είχα θέμα απλά είπα να δοκιμάσω την άμμο και φαίνεται καλύτερη.Οι κόλλες Α 4 είναι φτηνές.Τα 500 φύλλα γύρω στα 7 με 8 ευρώ.Πόσα πουλιά και πόσα κλουβιά έχεις?
    Και με τις κόλλες Α 4 θα υπάρχει υγρασία αλλά όχι όσο το αλουμινόχαρτο.Εγώ σε 60 κινέζικη ζευγαρώστρα με ένα πουλί έβαζα και βάζω 4 φύλλα.Ακόμα και τώρα με την άμμο βάζω Α 4 και απκ πάνω άμμο.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Θα έλεγα ότι το αλουμινόχαρτο πέραν της υγρασίας, ενδεχομένως να εγκυμονεί και άλλους κινδύνους για τα πουλάκια. Ενίοτε έχει "κοφτερές" άκρες που ίσως θα μπορούσαν να πληγώσουν ένα πουλάκι, όχι βεβαίως με τόσο μεγάλη πιθανότητα, αλλά όπως και νά 'χει το ζήτημα, η καθημερινή επαφή τους με αυτό μπορεί και να αυξήσει το ρίσκο, αλλά το κυριότερο που θεωρώ ότι μπορεί και να είναι επικίνδυνο, είναι το να "παίζουν" με το αλουμινόχαρτο, με αποτέλεσμα να εκτίθενται σε Αργίλιο. Το λέω αυτό, διότι κατά καιρούς έχει ακουστεί (δεν γνωρίζω το κατά πόσο είναι και αποδεδειγμένο) ότι η αυξημένη χρήση αλουμινόχαρτου μπορεί και να είναι ένας παράγοντας λόγω του οποίου αυξάνεται η συχνότητα κάποιων αυτοάνοσων νοσημάτων όπως η σκλήρυνση κατά πλάκας στους ανθρώπους φυσικά. Οπότε θα πρότεινα είτε να δοκιμάσεις την άμμο που αναφέρεται από τον Λάμπρο πιο πάνω είτε να σκεφτείς και τον ζεόλιθο υψηλής κοκκομετρίας που είναι επίσης ένα αρκετά αποτελεσματικό υλικό επίστρωσης του πάτου των κλουβιών.
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    Χαρης
    Post Thanks / Like
    Έχω 5 ζευγαροστρες πλεον και εγώ.. θα.έλεγα οτι όλα αυτά δεν τα σκευτικα.. το αφαιρω άμεσα, και πάω και εγώ σε κολλες Α4 απο οτι είδα με συνφερει και περισσότερο 500φύλλα βρήκα με 3,99€. Πέρνει 2 στις 60αρες.. Σας Ευχαριστω πολυυυ!!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Καλύτερα βάζε 4 φύλλα 2 δεξιά και 2 αριστερά κάπως για καλύτερη απορροφητικότητα.
    Ο ζεόλιθος αν και χρησιμοποιούσα που και που τον χοντρό κάπου σήκωνε σκόνη οπότε τον άλλαξα με την άμμο...

9. Likes koukoulis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    Χαρης
    Post Thanks / Like
    Αυτό θα κάνω!

11. Likes Labirikos liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Χαρτί κουζίνας που είναι πιο απορροφητικό από Α4 μαζι με λίγη άμμο... Οικονομικό και αποτελεσματικο
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

13. Likes koukoulis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    Χαρης
    Post Thanks / Like
    Δεν εκανα αυτην την διαδικασία γιατί παλιότερα το τσιμπουσαν το τραβούσαν κτλ κτλ.. όπως επίσεις δεν θα ήθελα να (μπλεξω) με άμμο κτλ..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας