Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 24
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Τοτε,μακαρι να βρεθει καποιος που το περασε,και να σου πει τι ακριβως να κανεις

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mariann@ Εμφάνιση Μηνύματος
    Πέρυσι που αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα μου είπε η πτηνιατρος που τα πήγα, ότι είναι σύνηθες στα πουλιά που είναι χειμώνα καλοκαίρι μεσα λόγω της σχετικά σταθερής θερμοκρασίας. Πάντως αν συνεχιστεί ή είναι έντονη η πτεροροια καλό είναι να επισκεφτείς κάποιο πτηνιατρο μήπως συμβαίνει κάτι άλλο στο πουλάκι.
    Ναι κι εμένα η Κόκο είναι χειμώνα καλοκαίρι μέσα. Αυτό φοβάμαι κι εγώ πως μπορεί να την επηρεάζει. Αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Τα φτερά της είναι κανονικά βγαλμένα όχι σπασμένα ούτε με αίμα. Μένω σε νησί και δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας γιατρός εδώ που να ασχολείται με πουλάκια και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Προς το παρόν της δίνω στο νερό το feather up της Landmark και ελπίζω να το ξεπεράσει. Αφαίρεσα και τον αφυγραντηρα που της είχα στο δωμάτιο του ύπνου μήπως τυχόν της ξέρανε πολύ την ατμόσφαιρα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Φιλιω
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από IscarioTis Εμφάνιση Μηνύματος
    Τοτε,μακαρι να βρεθει καποιος που το περασε,και να σου πει τι ακριβως να κανεις

Σ'ευχαριστω πολυ πάντως για τον χρόνο σου.
    Θα δω πως θα παει κ ίσως σταματήσει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4. Likes koukoulis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δεν κανει τιποτα.ναι δες το πως θα παει αλλα αμα δεν δεις να χανει πολλα πιπουλα μην δωσεις φαρμακο

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Φιλιω
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν κανει τιποτα.ναι δες το πως θα παει αλλα αμα δεν δεις να χανει πολλα πιπουλα μην δωσεις φαρμακο

Ναι ναι, φάρμακο θα δώσω μόνο σε τραβηγμένη κατάσταση.
    Οχι τώρα που χάνει λιγα.
    Ξέρετε μηπως ποια λαχανικα ή φρούτα μπορεί να βοηθάνε κάπως την περίοδο της πτεροροιας; Εψαξα στο Ίντερνετ αλλα δε μου βγάζει κατι συγκεκριμένο.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Οτι και να του βαλεις θα το βοηθησεις,θελει πρωτεΐνη-μεταλλικα στοιχεια , βιταμινες,που τα βρισκει σε χορταρικα-αυγα,μπορεις να του βαζεις 1 αυγο καθε 2 μερες για πρωτεΐνη ,δεν ξερω αμα παχαινουν ευκολα τοτε πρεπει να προσεξεις με το αυγο,2 φορεε την βδομαδα

8. Likes Polina, koukoulis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Φιλιω
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οτι και να του βαλεις θα το βοηθησεις,θελει πρωτεΐνη-μεταλλικα στοιχεια , βιταμινες,που τα βρισκει σε χορταρικα-αυγα,μπορεις να του βαζεις 1 αυγο καθε 2 μερες για πρωτεΐνη ,δεν ξερω αμα παχαινουν ευκολα τοτε πρεπει να προσεξεις με το αυγο,2 φορεε την βδομαδα

Οκ, τελεια, κατάλαβα.. Ευχαριστώ πολυ..

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Φιλιώ, Πωλίνα,
    η έκθεσή τους στο φως τι διάρκεια έχει; Ακολουθούν με άλλα λόγια τον φυσικό φωτισμό στον ύπνο ή είναι για μεγαλύτερο χρόνο σε τεχνητή μέρα;
    Νομίζω ότι και αυτό είναι ένα σημαντικό στοιχείο το οποίο θα πρέπει να ελεγχθεί, πέραν της θερμοκρασίας.
    Πάντως όπως τα περιγράφετε, δεν φαίνεται τα πουλάκια να πάσχουν από κάτι το παθολογικό. Οπότε η κατάλληλη ενισχυτική διατροφή όπως σας γράφει ο Δημήτρης πιο πάνω φαίνεται να είναι αρκετή προς το παρόν.
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

11. Likes Polina liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από koukoulis Εμφάνιση Μηνύματος
    Φιλιώ, Πωλίνα,
    η έκθεσή τους στο φως τι διάρκεια έχει; Ακολουθούν με άλλα λόγια τον φυσικό φωτισμό στον ύπνο ή είναι για μεγαλύτερο χρόνο σε τεχνητή μέρα;
    Νομίζω ότι και αυτό είναι ένα σημαντικό στοιχείο το οποίο θα πρέπει να ελεγχθεί, πέραν της θερμοκρασίας.
    Πάντως όπως τα περιγράφετε, δεν φαίνεται τα πουλάκια να πάσχουν από κάτι το παθολογικό. Οπότε η κατάλληλη ενισχυτική διατροφή όπως σας γράφει ο Δημήτρης πιο πάνω φαίνεται να είναι αρκετή προς το παρόν.
    Καλησπέρα! Η Κόκο μπαίνει σε ήσυχο δωμάτιο με μικρό φωτάκι από τις 21.00 κάθε βράδυ και βγαίνει μετά στις 08.30 κάθε πρωί! Η αλήθεια το σπίτι μου είναι βορινο οπότε δεν έχω τρομερή ηλιοφάνεια, όμως βάζω το κλουβάκι της ακριβώς στην τζαμαρία. Γενικώς το φως στο σπίτι το αν; βω μετά τις 16.00. Θεωρώ πως καλύπτεται αρκετά. Τώρα 3 μέρες της ξανά ξεκίνησα το feather up της Landmark που είχα και είναι κάπως καλύτερα. Είναι γεμάτη καρφάκια η καημένη ιδίως στο λαιμό και το κεφαλάκι της. Υπάρχει περίπτωση να είναι φυσιολογικό; δλδ εννοώ να είναι αργή η πρώτη της πτερορια και να την πέρασε τμηματικά;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Φιλιω
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από koukoulis Εμφάνιση Μηνύματος
    Φιλιώ, Πωλίνα,
    Καλησπερα.. Η δικιά μου ακολουθεί κάτι ενδιάμεσο.. Δηλαδή στο σαλόνι που ειναι εχει κ το τεχνητό φως , εχει κ το φως απ το παράθυρο μαζι αλλα δεν έχουμε πολυ φωτεινό σαλόνι ειναι η αλήθεια (με φυσικο φως εννοώ) οποτε τις τελευταίες μερες προσπαθώ να την εχω περισσότερες ωρες στο δωμάτιο που βλέπει σε μπαλκόνι και φωτίζεται φυσικα πολυ για να καταλαβαίνει κ τη διάρκεια της μέρας κλπ... Γιατι τωρα τον χειμωνα που δε βγαίνει έξω ειναι αρκέτα ζορικό θεωρώ γι αυτην.
    Τουλάχιστον αρχισε να ψιλοσταματαει η πτεροροια κ ανεβηκε κ σε διάθεση μαζι.
    Μπορείτε να μου πείτε πανω κάτω τι ωρες πρεπει να ησυχάζει απαραίτητα για ύπνο κ η ωρα που πρεπει περίπου να ξυπνάει ;
    Πάντως έχω διαβάσει οτι τα μπατζι έχουνε κ μεσημεριανό ύπνο κ η αλήθεια ειναι πως το ζητάει και μονη της το μεσημέρι να της σκεπαζουμε το κλουβακι.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία