Γεια σας, ήρθα στο φόρουμ σας να σας συμβουλευτώ. Δεν γνωρίζω τίποτα απολύτως για τους παπαγάλους. Μία γιαγιά στην πολυκατοικία μου πέθανε και μείναν οι παπαγάλοι της. Είχε 2 μικρά παπαγαλάκια, τα πιο συνηθισμένα που είναι γαλανόλευκα ή κιτρινοπράσινα. Τα έχουν αναλάβει κάποιοι γείτονες αλλά τα έχουν έξω από το σπίτι τους στο διάδρομο της πολυκατοικίας. Φοβάμαι ότι καθώς μπαινοβγαίνουμε τα τρομάζουμε με το θόρυβο, τον αντίλαλο και τα φώτα το βράδυ. Δεν ξέρω αν τρέμουν από το άγχος ή το κρύο. Το ένα νομίζω μαδιέται μόνο του σιγά σιγά. Δεν έχει λεία εμφάνιση, πετάνε κάτι χνούδια. Επίσης δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό το ότι οταν σήκωνουν τα φτερά τους φαίνονται μικρές περιοχές με δέρμα σαν πληγές. Εγώ έχω γάτα και μου είναι αδύνατο να τα κρατήσω. Ξέρετε με ποιο τρόπο νιώθουν άνετα οι παπαγάλοι; Αντέχουν στο κρύο; θέλουν σκέπασμα το βράδυ για το φως κτλ; Να τους βάλουμε κάπου πιο ψηλά; Οι συγκεκριμένοι δεν ξέρουν να πετάνε. Είναι ζώα που καταλαβαίνουν ή τσάμπα τους μιλάω γλυκά και τα τρομάζω παραπάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Εννοείται αν προσφέρεται κάποιος να τα κρατήσει θα ήταν μεγάλη μας ανακούφιση.