Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 4 από 4
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2019
    'Ονομα
    Αργυρώ
    Post Thanks / Like

Συνθήκες διαβίωσης, βοηθεια

Γεια σας, ήρθα στο φόρουμ σας να σας συμβουλευτώ. Δεν γνωρίζω τίποτα απολύτως για τους παπαγάλους. Μία γιαγιά στην πολυκατοικία μου πέθανε και μείναν οι παπαγάλοι της. Είχε 2 μικρά παπαγαλάκια, τα πιο συνηθισμένα που είναι γαλανόλευκα ή κιτρινοπράσινα. Τα έχουν αναλάβει κάποιοι γείτονες αλλά τα έχουν έξω από το σπίτι τους στο διάδρομο της πολυκατοικίας. Φοβάμαι ότι καθώς μπαινοβγαίνουμε τα τρομάζουμε με το θόρυβο, τον αντίλαλο και τα φώτα το βράδυ. Δεν ξέρω αν τρέμουν από το άγχος ή το κρύο. Το ένα νομίζω μαδιέται μόνο του σιγά σιγά. Δεν έχει λεία εμφάνιση, πετάνε κάτι χνούδια. Επίσης δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό το ότι οταν σήκωνουν τα φτερά τους φαίνονται μικρές περιοχές με δέρμα σαν πληγές. Εγώ έχω γάτα και μου είναι αδύνατο να τα κρατήσω. Ξέρετε με ποιο τρόπο νιώθουν άνετα οι παπαγάλοι; Αντέχουν στο κρύο; θέλουν σκέπασμα το βράδυ για το φως κτλ; Να τους βάλουμε κάπου πιο ψηλά; Οι συγκεκριμένοι δεν ξέρουν να πετάνε. Είναι ζώα που καταλαβαίνουν ή τσάμπα τους μιλάω γλυκά και τα τρομάζω παραπάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Εννοείται αν προσφέρεται κάποιος να τα κρατήσει θα ήταν μεγάλη μας ανακούφιση.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Αργυρώ καλημέρα.
    Η αλήθεια είναι ότι τα παπαγαλάκια στα οποία αναφέρεσαι μάλλον δεν περνούν καθόλου καλά. Πιθανά να μην έχουν ούτε καν την τροφή την οποία χρειάζονται (το κατάλληλο μείγμα σπόρων και τα αντίστοιχα συμπληρώματα) για αυτό θα σε παρακαλούσα αν γίνεται να βάλεις μια φωτό από τη συσκευασία των σπόρων τους ή έστω, αν αυτοί είνα χύμα από τους ίδους τους σπόρους.
    Σαφέστατα η διαβίωση σε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας με πιθανά χαμηλές θερμοκρασίες (δεν αντέχουν) και με διακοπτόμενο ύπνο δεν είναι η κατάλληλη, επομένως, καλό θα ήταν κάποιος να τα πάρει στο σπίτι του. Εντωμεταξύ, σκεφτείτε να τα σκεπάζετε τη νύχτα.
    Όσον αφορά στις πληγές που λες, επίσης αν γίνεται ανέβασε μια φωτογραφία ή εναλλακτικά περιέγραψέ μας σε ποια σημεία τα σύματά τους είναι κενά πτερώματος.
    Είναι πουλιά που καταλαβαίνουν, με σχετικά μεγάλη εφυΐα και καλά κάνεις και τους μιλάς.
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Στον κοινόχρηστο χώρο σίγουρα δεν παιρνάνε καθόλου καλά καθώς τέτοιες μέρες θα έχει κρύο πολύ αλλά θα τρομάζουν κιόλας.Αν μπορείτε πάρτε τα σπίτι λίγα σποράκια για παπαγαλάκια θέλουνε καθαρό νερό και καθάρισμα το κλουβάκι τίποτε άλλο.Απλά με τη γάτα θέλει προσοχή.

4. Likes xrisam , koukoulis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2019
    'Ονομα
    Αργυρώ
    Post Thanks / Like
    νταξει απ ότι βλέπω ανησυχησα χωρις λογο. μια χαρα ειναι τα πουλακια.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας