Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    'Ονομα
    γιωργος ρεθυμνο
    Κατοικίδιο
    2 lovebird και 2 ενυδρεια. το ενα με severum και το αλλο red parrot και blueacara
    Post Thanks / Like

Αγορά κοκατιλ

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Αγοράσαμε χθες ένα κοκατιλ.Μας είπαν ότι μάλλον είναι αγόρι. Από εχθές δεν έχει πιεί ούτε νερό ούτε έχει φάει κάτι.Στην αρχή ήταν πολύ φοβισμένο και περπατούσε στο κάτω μέρος του κλουβιου. Σήμερα κελαιδησε λίγο και ανέβηκε και στα κλαδάκια. Τα παιδιά μου θέλουν να το εκπαιδεύσουμε να μιλάει και να μπορούμε να το βγάζουμε από το κλουβί. Πείτε μου αν μπορείτε τα βήματα που πρέπει να κάνουμε για την εκπαίδευση. Μου είπαν από το pet shop να του πάρω και καθρέφτη. Του κάνει καλό? Από τροφή πήρα μια συσκευασμένη και ανά άσπρο που το κρέμασα στο κλουβί είναι βιταμίνη. Χρειάζεται κάτι άλλο? Σας στέλνω και φώτο να μου πείτε αν είναι αγόρι. Ευχαριστώ πολύ.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Δεν μπορω να σου πω ακριβως τι θελει το κοκατιλ,αν δεν σου απαντησουν λογο αδειων ,ψαξε λιγο στο φορουμ και θα βρεις παρα πολλα θρματα να διαβασεις,χρονο να εχεις. δωστε του χρονο,να σας συνηθισει φωνες-ηχους αλλαγη περιβαλλοντος κινησεις.ειναι που ειναι αγχωμενο μην το αγχωσετ παραπανω

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Χρόνια Πολλά! Ηλικία σου είπαν; Πάντως τα κοκατιλ δεν μιλάνε αλλά μπορούν να μιμηθούν μελωδίες. Το άσπρο που λες πρέπει να είναι σουπιοκοκκαλο που πρέπει να έχει πάντα μέσα. Καλό είναι να το μάθεις να τρώει κάνα φρουτακι - λαχανικακι. Σίγουρα στρεσαρισμενο είναι από την αλλαγή περιβάλλοντος, σιγά σιγά θα συνηθίσει απλά να προσέχετε να μην το τρομάζετε. Όχι, ο καθρέφτης δεν θα του κάνει καλό.

4. Likes koukoulis liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    http://www.greekbirdclub.com/showthr...s-hollandicus)εδώ έχει διάφορες πληροφορίες κ όπως είπε ο Δημήτρης θα βρεις κ άλλες.

6. Likes koukoulis liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Όσο πιο νεαρό είναι ένα πουλάκι όταν το αποκτάμε, τόσο πιο εύκολο είναι να μιμηθεί κάποιους ήχους. Είναι αρκετά δύσκολο να μιλήσουν τα κοκατίλ και σίγουρα δεν θα είναι καθαρή η επανάληψη του ήχου. Πιο εύκολο είναι να μιμηθούν μελωδίες κλπ!

Τώρα όσον αφορά την εκπαίδευση για να το βγάζετε εκτός κλουβιού, είναι κάτι που σίγουρα μπορείτε να καταφέρετε αν ακολουθήσετε τα σωστά βήματα. Αρχικά δώστε του αρκετό χρόνο να ηρεμήσει και να συνηθίσει το νέο του περιβάλλον. Ξέρω ότι μπορεί να σας φανεί δύσκολο γιατί είναι ένα νέο ζωάκι και σίγουρα ανυπομονείτε να ασχοληθείτε μαζί του, αλλά αυτό είναι το πιο σημαντικό βήμα. Να του μιλάτε συχνά, ήρεμες κινήσεις γύρω του και δώστε όσο χρόνο χρειάζεται. Θα σας δείξει και το ίδιο πότε έχει νιώσει άνετα, θα αρχίσει να τρώει κλπ μπροστά σας. Αγοράστε τσαμπί κεχρί που τους αρέσει πολύ και να το δίνετε σταδιακά ως λιχουδιά όταν αλληλεπιδράτε μαζί του. Τα υπόλοιπα θα τα πούμε στη πορεία για να μην σας γεμίσουμε με πληροφορίες!

8. Likes Flifliki, IscarioTis, koukoulis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    2 κοκατιλ μανου και λιλου
    Post Thanks / Like
    τρώνε μετά από 20 ωρες εκτος εαν το έβαζες με άλλο μαζί

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα