Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 20
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    Zebra Finch
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εδω ειναι ο κουκλος στην ζευγαρωστρα περιμενει το γκομενακι να του φερω σε κανα μηνα

Και του πηρα αυτη την τροφη πειτε μου αν ειναι καλη

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Likes MacGyver, koukoulis liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Χρήστο νομίζω πως θα μπορούσες να του παρέχεις ποιοτικότερο μείγμα σπόρων.

Μείγματα Σπόρων για Καναρίνια

Ποιο μίγμα σπόρων δίνουμε στα καναρίνια μας

Οι σπόροι και η διατροφική τους αξία

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    Zebra Finch
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από amastro Εμφάνιση Μηνύματος
    Χρήστο νομίζω πως θα μπορούσες να του παρέχεις ποιοτικότερο μείγμα σπόρων.

Μείγματα Σπόρων για Καναρίνια

Ποιο μίγμα σπόρων δίνουμε στα καναρίνια μας

Οι σπόροι και η διατροφική τους αξία
    Σ ευχαριστω θα κοιταξω να το αλλαξω αν και αυτο που πηρα ηταν πολυ ακριβοτερο απο τα αλλα και ειχε περισσοτερους σπορους

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    Zebra Finch
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Του βαζω και αυγοτροφη που την φτιαχνω μονος μου αυγο τσοφλι νιφαδες βρωμης ριγανη και λιγη τριμμενη φρυγανια

6. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Οταν θα πας να παρεις τροφη,πες τους να σου δωσουν χωρις ρουπσεν,γιατι αυτη που εχεις πρεπει να ειναι φουλ αμα βλεπω καλα απο την φωτογραφια στην συσκευασια

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

8. Likes koukoulis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    Zebra Finch
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από IscarioTis Εμφάνιση Μηνύματος
    Οταν θα πας να παρεις τροφη,πες τους να σου δωσουν χωρις ρουπσεν,γιατι αυτη που εχεις πρεπει να ειναι φουλ αμα βλεπω καλα απο την φωτογραφια στην συσκευασια

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ρουσπεν ειναι το μαυρο μπιλακι;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Ναι ναι το μαυρο σπορακι ειναι το ρουπσεν
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Αυτό που σου είπε ο φίλος του αδερφού σου περί ράτσας 40 ετών, είναι ότι προφανώς το πουλάκι είναι απόγονος διαδοχικών ζευγαρωμάτων εκτροφής που μετρά 40 χρόνια, αλλά καλώς ή κακώς όλα τα πουλάκια είναι απόγονοι κάποιων άλλων. Με άλλα λόγια δεν ξέρει ο άνθρωπος αν το συγκεκριμένο ανήκει σε κάποια ράτσα.
    Εσύ θα μπορούσες να μας πεις...
    1. Αν βλέπεις να έχει κάποιο άλλου χρώματος πούπουλο (εκτός από άσπρο)
    2. Κίτρινα (ή αχνοκίτρινα) φτερά στα ακρινά της κάθε του φτερούγας.
    Στην πρώτη περίπτωση, αν δλδ το πουλάκι είναι εντελώς λευκό, θα μπορούσες να ψάξεις να βρεις θηλυκό ομοίως εντελώς λευκό, χωρίς κανένα έγχρωμο φτερό ή πούπουλο, ενώ στη δεύτερη περίπτωση θα μπορούσες να το ζευγαρώσεις με κίτρινο θηλυκό του οποίου όμως τα φτερά στις άκρες των φτερούγων του να είναι λευκά. Όμως:
    προκειμένου να ζευγαρώσεις το καναρίνι σου χρειάζεσαι πέρα από θυλυκό, άλλη μία ζευγαρώστρα, ιδανικά ένα κλουβί πτήσης για τους νεοσσούς, και να έχει προηγηθεί κατάλληλη διατροφική προετοιμασία του ζευγαριού των γονέων για περίπου ένα δίμηνο, τα πουλιά να βρίσκονται σε κατάλληλο χώρο, να ακολουθούν το φυσικό φως δλδ, να κοιμούνται τη νύχτα και να ξυπνούν το ξημέρωμα και φυσικά αν τα έχεις σε εσωτερικό χώρο, να μην βρίσκονται σε ρεύματα αέρα, σε μυρωδιές (π.χ. η κουζίνα και τα μπάνια απαγορεύονται) να μην διακόπτεται ο ύπνος τους. Επίσης ένα θέμα που θα πρέπει να σκεφτείς πριν φέρεις στο σπίτι θηλυκό πουλάκι, είναι το τι θα γίνει με τους απογόνους του ζευγαριού σου...έχεις κάπου να τους δώσεις και να τους φροντίζουν επαρκώς; Το αναφέρω αυτό, διότι πολλοί άνθρωποι θέλουν καναρίνι, κι έπειτα τα χώνουν σε μικρά κλουβάκια, δεν τα καθαρίζουν συχνά, δεν τα τρέφουν επαρκώς και τα πουλάκια ταλαιπωρούνται ή αρρωσταίνουν.
    Τέλος, αν θέλεις και μπορείς, βγάλε μια πανοραμική φωτογραφία του κλουβιού (ολόκληρου) για να μπορούμε να δούμε την εσωτερική του διάταξη και πες μας πόσο είναι το μήκος αυτού και αν πράγματι πρόκειται για ζευγαρώστρα (το αναφέρεις επάνω βεβαίως και δεν σε αμφισβητώ, αλλά όντως έχει χώρισμα το κλουβί
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

12. Likes IscarioTis, christos80 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    Zebra Finch
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από koukoulis Εμφάνιση Μηνύματος
    Αυτό που σου είπε ο φίλος του αδερφού σου περί ράτσας 40 ετών, είναι ότι προφανώς το πουλάκι είναι απόγονος διαδοχικών ζευγαρωμάτων εκτροφής που μετρά 40 χρόνια, αλλά καλώς ή κακώς όλα τα πουλάκια είναι απόγονοι κάποιων άλλων. Με άλλα λόγια δεν ξέρει ο άνθρωπος αν το συγκεκριμένο ανήκει σε κάποια ράτσα.
    Εσύ θα μπορούσες να μας πεις...
    1. Αν βλέπεις να έχει κάποιο άλλου χρώματος πούπουλο (εκτός από άσπρο)
    2. Κίτρινα (ή αχνοκίτρινα) φτερά στα ακρινά της κάθε του φτερούγας.
    Στην πρώτη περίπτωση, αν δλδ το πουλάκι είναι εντελώς λευκό, θα μπορούσες να ψάξεις να βρεις θηλυκό ομοίως εντελώς λευκό, χωρίς κανένα έγχρωμο φτερό ή πούπουλο, ενώ στη δεύτερη περίπτωση θα μπορούσες να το ζευγαρώσεις με κίτρινο θηλυκό του οποίου όμως τα φτερά στις άκρες των φτερούγων του να είναι λευκά. Όμως:
    προκειμένου να ζευγαρώσεις το καναρίνι σου χρειάζεσαι πέρα από θυλυκό, άλλη μία ζευγαρώστρα, ιδανικά ένα κλουβί πτήσης για τους νεοσσούς, και να έχει προηγηθεί κατάλληλη διατροφική προετοιμασία του ζευγαριού των γονέων για περίπου ένα δίμηνο, τα πουλιά να βρίσκονται σε κατάλληλο χώρο, να ακολουθούν το φυσικό φως δλδ, να κοιμούνται τη νύχτα και να ξυπνούν το ξημέρωμα και φυσικά αν τα έχεις σε εσωτερικό χώρο, να μην βρίσκονται σε ρεύματα αέρα, σε μυρωδιές (π.χ. η κουζίνα και τα μπάνια απαγορεύονται) να μην διακόπτεται ο ύπνος τους. Επίσης ένα θέμα που θα πρέπει να σκεφτείς πριν φέρεις στο σπίτι θηλυκό πουλάκι, είναι το τι θα γίνει με τους απογόνους του ζευγαριού σου...έχεις κάπου να τους δώσεις και να τους φροντίζουν επαρκώς; Το αναφέρω αυτό, διότι πολλοί άνθρωποι θέλουν καναρίνι, κι έπειτα τα χώνουν σε μικρά κλουβάκια, δεν τα καθαρίζουν συχνά, δεν τα τρέφουν επαρκώς και τα πουλάκια ταλαιπωρούνται ή αρρωσταίνουν.
    Τέλος, αν θέλεις και μπορείς, βγάλε μια πανοραμική φωτογραφία του κλουβιού (ολόκληρου) για να μπορούμε να δούμε την εσωτερική του διάταξη και πες μας πόσο είναι το μήκος αυτού και αν πράγματι πρόκειται για ζευγαρώστρα (το αναφέρεις επάνω βεβαίως και δεν σε αμφισβητώ, αλλά όντως έχει χώρισμα το κλουβί

Καλησπερα και σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου τον καναρο τον εχω σε ζευγαρωστα 60/34/26 (την κινεζικη με το χωρισμα) ειναι σε εσωτερικο χωρο μπροστα σε μπαλκονοπορτα και τηρειται το ωραριο ημερας και νυχτας ειναι ολολευκο το καναρινι χωρις κανενα ιχνος κιτρινου χρωματος δεν ειναι το πρωτο πτερωτο φιλαρακο που εχω εχω και 4 ζευγαρια zebra finch και ενα καρδερινοκαναρο και ειπα να ασχοληθω με τα καναρινια μιας και μου δοθηκε η ευκαιρια με τον καναρο που φερανε....εχω διαβασει αρκετα αυτες τις μερες και αποφασισα να αγορασω μια καναρα θηλυκια την εχω βαλει σε καραντινα σε ξεχωριστα δωματια με τον καναρο και περιμενω να περασουν οι μερες για να τους βαλω μαζι.... και αυτη την εχω σε ιδια παρομοια ζευγαρωστρα...απο οσα διαβασα πηρα μια καραρα κιτρινη με λευκα στα φτερα ρατσα μου ειπαν μαλινουα και ειναι φωνης...φυσικα ακομα δεν ξερω ο κευκος αν θεωρειται καποια ρατσα δεν εχω παρει ακομα απαντηση σε αυτο αλλα μου ειπαν οτι μαλλον ειναι κοινο και οτι αν την ζευγαρωσω με θηλυκια μαλινου θα σου βγαλουν ασπρα και κιτρινα που αν τα εκπαιδευσεις θα τραγουδανε πολυ ομορφα
    Αυτο που με ενδιαφερει τωρα ειναι η καλη διατροφικη προετοιμασια ωστε τον φεβρουαριο να μπουν στο ιδιο κλουβι στελνω φωτο απο την καναρα που πηρα και περιμενω τις παρατηρησεις σας

14. Likes koukoulis, IscarioTis liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Δυστυχώς αν το πουλάκι είναι ολόλευκο δεν πήρες την κατάλληλη κανάρα. Μάλλον έπρεπε να πάρεις μια επίσης ολόλευκη, μια και προφανώς η ράτσα του φαίνεται να είναι λευκό υπολειπόμενο, με άλλα λόγια πιθανά να πρόκειται για ομόζυγο υποχωρητικού παράγοντα καναρίνι, με άλλα λόγια όχι για τη ράτσα με τα λευκά και τα κίτρινα λιποχρωμικά που έχουν αντίστοιχα κίτρινα και λευκά ακρινά φτερά. Φυσικά σε αυτό που ισχυρίζομαι πιο πάνω θα συνηγορούσε και η γνώση ότι οι γονείς του εν' λόγω αρσενικού καναρινιού είναι ομοίως ολόλευκοι.

Να τη χαίρεσαι την κανάρα σου λοιπόν και έχεις δύο επιλογές στο σημείο που βρίσκεσαι....
    1. Αν πράγματι οι γονείς του αρσενικού είναι ολόλευκοι προμηθεύεσαι ένα επίσης λευκό εντελώς θηλυκό και φυσικά για την κυρία που ήδη φιλοξενείς ένα αρσενικό μαλινουά
    2 Η προφανής....δλδ ζευγαρώνεις αυτά τα δύο, διότι ούτως ή άλλως η πρώτη επιλογή, πέραν των άλλων, έχει και το μειονέκτημα ότι λέγεται ότι στα μαλινουά χαλάει η φωνή τους, οι τόνοι τους και το κελάηδημά τους ως χαμηλότονο "σκεπάζεται" από τις φωνές των καναρινιών οποιασδήποτε άλλης ράτσας.
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

16. Likes IscarioTis liked this post

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία