Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 7 από 7
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like

Απώλεια θηλυκιας καρδερίνας.

Κάθε πρωί πριν φύγω για την δουλειά φροντίζω τα πουλια. Νερά, τροφές και γενικά εναν έλεγχο αν είναι όλα καλα. Σήμερα το πρωί ξυπνάω κατεβαίνω στον χώρο που έχω τα πουλιά (σε βεράντα είναι) και βλέπω ότι κάτι χτύπησε την θηλυκή καρδερίνα μου. Δυστυχώς είχε ήδη ψοφήσει. Αυτό το κάτι λοιπόν που την "χτυπησε" ήταν ποντίκι. (Ήταν και αυτό μέσα στο κλουβί την ώρα που πηγα) 1η φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο, ενώ έχω βάλει και τα λεγόμενα "λουκούμια" δεν περίμενα ότι θα έχω τέτοιο προβλημα. Τα συγκεκριμένα πουλιά τα είχα περίπου 1 μήνα και δυστυχώς ο αρσενικός μου έμεινε μόνος του. Για να αποφύγω παρεξηγήσεις τα πουλιά ειναι/ήταν εκτροφής.
    Ειπα και εγώ να πάρω ένα ζευγάρι καρδερίνες για να μου φύγει το μεράκι, αλλά....
    Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από DScythe; 21-12-2018 στις 18:27

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Εχε το νου σου για αρσενικο μην βγαλει τιποτα και αυτος,κριμα για το θηλυκο,λυπαμαι.το ειχε δαγκωσει ή μπηκε βραδυ και επαθε πανικο?

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Δεν είχε κάποια πληγή. Μάλλον από το χτύπημα στο κλουβί ψοφησε. Ευτυχώς τα είχα σε διαφορετικό κλουβί. Σήμερα κιόλας έγινε απολύμανση σε όλα τα κλουβιά που ήταν σε εκείνο το σημείο.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Πολύ κρίμα.. Μάλλον θα πρέπει να βάλεις προστατευτικο πλέγμα για να μην έχεις ξανά τέτοιο θέμα.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Flifliki Εμφάνιση Μηνύματος
    Πολύ κρίμα.. Μάλλον θα πρέπει να βάλεις προστατευτικο πλέγμα για να μην έχεις ξανά τέτοιο θέμα.
    Η κλούβα που ήταν το πουλί είναι χειροποίητη με κουνελοποχα ( την ορθογώνια όχι την στρογγυλή) με το ζόρι χωράει ο δείκτης μου στο κενό της. Απορώ πως πέρασε από εκεί μέσα ... Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ με την απώλεια αυτήν...

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2018
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like
    Αν εμφανίστηκε ένα ποντίκι, είναι πολύ πιθανό ότι θα εμφανισθούν και άλλα τις επόμενες μέρες. Μία αποτελεσματική λύση είναι:

Κόλλησε σ' όλες τις περιοχές της βεράντας απ' όπου ενδέχεται να περνούν οι απρόσκλητοι επισκέπτες, φαρδειά αυτοκόλλητη ταινία (5-10 εκ φάρδος). Πάνω στην ταινία άπλωσε μια γραμμή ειδικής κόλλας που πουλιέται σε σωληνάρια στα ίδια καταστήματα απ' όπου αγόρασες τα "λουκούμια" και κοστίζει 2-3 ευρώ.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Creon Εμφάνιση Μηνύματος
    Αν εμφανίστηκε ένα ποντίκι, είναι πολύ πιθανό ότι θα εμφανισθούν και άλλα τις επόμενες μέρες. Μία αποτελεσματική λύση είναι:

Κόλλησε σ' όλες τις περιοχές της βεράντας απ' όπου ενδέχεται να περνούν οι απρόσκλητοι επισκέπτες, φαρδειά αυτοκόλλητη ταινία (5-10 εκ φάρδος). Πάνω στην ταινία άπλωσε μια γραμμή ειδικής κόλλας που πουλιέται σε σωληνάρια στα ίδια καταστήματα απ' όπου αγόρασες τα "λουκούμια" και κοστίζει 2-3 ευρώ.
    Κατάλαβα τι λες, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να κάνω κάτι τέτοιο γτ περνάει και ο σκύλος μου κάτω από τα κάγκελα. Σήμερα πάντως όλα καλά. Δεν είδα κάτι.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας