Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 18
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Matina
    Post Thanks / Like

Έχει καραφλιασει ο παπαγάλος μας

Καλημέρα. Και καλώς σας βρήκα. Θα πω εξαρχής ότι βρίσκομαι σε νησι όπου δεν υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος στα πτηνά κτηνίατρος.
    Παρόλαυτα έχω μιλήσει ήδη με τον κτηνίατρο μας.
    Αυτό που μου πρότεινε ήταν να πετάξω ότι ξύλινο είχα μέσα στο κλουβί. Και ότι θα μπορούσε να φωλιάζει μέσα κάποιο παράσιτο. Και να του πλυνω τα πάντα πολύ καλά.

Ο παπαγάλος μας (red ramped) ξυνεται στο κεφάλι του. Καιρό τώρα. Έχει αραιωσει το πούπουλο πλέον. Αυτό το κάνει ο αρσενικός. Ή θηλυκιά είναι μία χαρά.
    Τους έχω σε ξεχωριστό κλουβί γιατί μαλωνανε. Αλλα ειναι δίπλα διπλα. Σήμερα τον είδα και είναι ακόμα χειρότερα. Πρεπει να έδωσε ρεσιτάλ στο ξύσιμο. Σε φαση να φαίνεται ανάμεσα στα πούπουλα και λίγο κόκκινο το δέρμα...

Χτες πήρα σταγόνες για πτερορροια και του έβαλα (pterophene) . Μέρες τώρα του εβαζα βιταμίνες (vitakraft vitafit πολυβιταμίνες) .
    Δεν ξέρω τι να κάνω. Τι έχει. Γίνεται να υπάρχει θέμα με ψείρες? Και να έχει φαγούρα γι αυτό? Δεν θα φαινόταν?
    Ευχαριστώ πολύ.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα. Για να δεις αν έχει ψείρες σκέπασε το κλουβί το βράδυ μ ένα άσπρο σεντόνι, αν δεις μαύρα στίγματα το πρωί σημαίνει ότι έχει. Αυτές κάνουν τη δουλειά τους το βράδυ και μπορεί να μην φαίνονται. Ίσως να υπάρχουν και τέτοια στίγματα σε γωνίες του κλουβιού.

3. Likes xrisam liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Matina
    Post Thanks / Like
    Πάντα τα σκεπαζω το βράδυ. Βέβαια το πανί δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση, έχει στίγματα πάνω από φαγητά που πετάνε. Θα βάλω ένα καθαρό να δω τι γίνεται. Ευχαριστώ.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Matina
    Post Thanks / Like
    Λοιπόν μετά από παρατήρηση είδα κάτι μαυρακια σε κάποια σημεία. Τους έχω τώρα στο ένα κλουβί, πλαινω το μεγάλο που είχε πολύ λίγα. Με τριλ και ξίδι. Και το άλλο θα το πετάξω τελείως. Θα τους βάλω να κάνουν και μπάνιο σε νερό. Τώρα είδα σε άλλα θέματα γράφουν για ξύδι. Αλλα δεν ξέρω πόσο να βάλω στις μπανιερες τους. Και φοβάμαι μην τους πονεσουν τα μάτια . Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Λίγες σταγόνες μόνο βάζεις, μηλοξυδο. Πλύνε όλα τα πράγματα που έχουν στο κλουβί. Πατηθρες, δοχεία κτλ. Υπάρχει απωθητικό στα πετσοπ που μπορείς να βάζεις κάθε φορά που τους καθαρίζεις το κλουβί.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Matina
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Flifliki Εμφάνιση Μηνύματος
    Λίγες σταγόνες μόνο βάζεις, μηλοξυδο. Πλύνε όλα τα πράγματα που έχουν στο κλουβί. Πατηθρες, δοχεία κτλ. Υπάρχει απωθητικό στα πετσοπ που μπορείς να βάζεις κάθε φορά που τους καθαρίζεις το κλουβί.
    Για σήμερα έκαναν μπάνιο. Αύριο άμα είναι θα τους ξαναβαλω με μηλοξυδο.
    Πατηθρες πετάξα κάποιες γιατί είδα μέσα στις εγκοπές που κάνουν επαφή με το κλουβί είχαν θέμα και δεν καθάριζαν. Έβαλα κάποιες άλλες που ήταν οκ. Και ξύλο από πλάτανο που είχα μαζέψει. ταιστρες δοχεία όλα καινουρια ή πλυμένα έβαλα. Θα παρω και ξύλα από το πετ σοπ για τη μέση να κόψω και να βάλω αύριο.
    Θα τον ρωτησω αν έχει κάτι για το κλουβί. Πριν μήνες πάντως είχε ραντίσει τα κλουβιά του και την περιοχή γύρω γύρω γιατί είχε θέμα με ψείρες. Απλα φοβάμαι μην μου δώσει τπτ δυνατό γιατί δεν έχω ιδέα. Ο αρσενικός έχει μανία με το κλουβί και το δαγκώνει...

Παρηγγειλα και αυτό εδώ που μου πρότειναν. Πινεξ της ταφαρμ . Μου είπαν είναι πολυ ελαφρύ για τα πουλιά για να τους βάλω.

Ευχαριστώ πολύ

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Έτσι ξέρω κ εγώ, ότι δεν τα βλάπτει. Σκόνη σου είπαν η λαδάκι; Έχε υπόψη σου ότι δεν ξεμπερδεύεις εύκολα με τις ψείρες, θέλει συχνά καθαριότητα, κ στο γύρω χώρο. Εγώ έβρισκα ψείρες και στον καναπέ. Υπάρχουν πιο δυνατά προϊόντα που όμως πρέπει να τα βάζεις χωρίς την παρουσία πουλιών.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Για τις ψείρες μπορείς να ψεκάζεις τα πουλιά με efipro μια φορά το μήνα. Είναι προϊόν για σκύλους και είναι ισχυρό, ένας σύντομος ψεκασμός, σε γυμνό από φτερά δέρμα, στο σβέρκο του πουλιού αρκεί. Θα πάρεις τη μικρή συσκευασία, περίπου 10€ κοστίζει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

10. Likes Flifliki liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Matina
    Post Thanks / Like
    Flifliki
    Σκόνη μου είπαν. αλλά άτομο που έχει επίσης πουλιά μου το είπε. όχι κάποιος κτηνίατρος. εσύ λες λαδάκι? έχεις ακούσει ότι είναι ποιο αποτελεσματικό? ένα λαδάκι πάντως είναι αρκετά ποιο βολικό αν πχ είναι σαν τις αμπούλες του σκύλου που το βάζεις στο δέρμα οπότε κάνει δράση σε όλο το ζώο πάντως.
    τόσο πολύ ε? εμείς τους έχουμε πάνω σε ένα τραπέζι ξύλινο και πάνω στο τραπέζι έχουμε πλαστικό τραπεζομάντιλο. λες να έχουν πάει και αλλού? τι σκατά ποια αυτές οι ψείρες?! παντού πάνω?
    με ποιο σκεύασμα εσύ ράντισες τον χώρο? μπορώ να τους αλλάξω για μια μέρα ή για ώρες πχ δωμάτιο. για να ψεκάσω ή αλείψω φάρμακο στην γύρω περιοχή.

ndlns μου ακούγετε αυτό πολύ
    επικινδυνο. δλδ με αυτό το σπρέι άμα τους ρήξω μια στον αυχαίνα γλυτώνω και από τις ψείρες? εσύ το έχεις δοκιμασμένο? σε τι μέγεθος παπαγάλου? εμάς είναι red rumped

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Η σκόνη εμένα δεν μου έκανε δουλειά, πατούσαν κ πάνω, δεν είχαν πρόβλημα Έπρεπε να βγάλω τα πουλάκια να τα κάνω όλα με χλωρίνη κ καλό ξέπλυμα κ στέγνωμα κ μετά έβαλα το λαδάκι. Η χλωρίνη σκότωσε τις ψείρες που υπήρχαν στο κλουβί κ το λαδάκι υποτίθεται τις κρατάει μακρυά. Αλλά έπρεπε να το κάνω αρκετές φορές. Για το efipro που σου λέει ο ndns ξέρω ότι το έχουν χρησιμοποιεί πολλοί εδώ στο forum με αποτελεσματικότητα κ χωρίς να βλάψει τα πουλάκια οπότε μην το φοβάσαι. Απλά εγώ τελικά δεν το χρειάστηκα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας