Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 45
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like

Εντερικα παλι

Και ομως ειμαστε παλι εδω.ετσι και γινει τιποτα τον αρσενικο τον πηρε ο κ.Ανδρεας το καναρινι και οι καρποντακοι θα δωθουν σε οποιος τα θελει.Δεν γινεται να μου φερνει ο ανθρωπος το πουλι και να ειναι Σπαθατο και ξαφνικα να εχει εντερικα.κατι κανω λαθος,μεχρι να το βρω καλυτερα μακρια μου

ΔΕΝ το Δεχομαι,απλα πραγματα

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από IscarioTis; 21-11-2018 στις 13:24
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2018
    'Ονομα
    Γιωργης
    Post Thanks / Like
    Τι ταιζεις Δημητρη?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Manitoba carduelidi Γιωργη

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2018
    'Ονομα
    Γιωργης
    Post Thanks / Like
    Πολυ καλο το μειγμα σου,δινεις αυγοτροφη και αν ναι ποια?
    Λαχανικα κτλ?

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Υπομονή Δημητρη...
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στις καρδερίνες είναι σύνηθες αυτο το φαινόμενο. Μην απελπίζεσαι.

Θα πρέπει να δώσεις άμεσα κάποιο φάρμακο κοκκιδιοκτονο.

Ο χώρος που τα έχεις, θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ηλιόλουστος και οι ταϊστρες πάντα γεμάτες με αφθονία στους λιπαρούς σπόρους. Είναι κάτι που θα το βοηθήσει αρκετα

7. Likes koukoulis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Nino δινω απο το μεσημερι που το ειδα δινω φαρμακο ηδη
    Εχει φυγει απο εξω,ειναι στο σπιτι εχει καινουργιο μειγμα αυγο λιωμενο
    Γιωργη φτιαχνω αυτην εδω https://r.tapatalk.com/shareLink?url...8&share_type=t
    .οσο για λαχανικα καθε μερα στην κυριολεξια εχουν και διαφορετικη πρασσιναδα

Γιωργη φτιαχνω δικια μου αυγοτροφη,την ομελετα που την εχουμε μεσα στο φορουμ.οσο για λαχανικα καθε μερα στην κυριολεξια εχουν και διαφορετικη πρασσιναδα

Τελευταία επεξεργασία από IscarioTis; 21-11-2018 στις 18:29

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημήτρη, εύχομαι να πάνε όλα καλά. Είσαι πολύ άτυχος, δεν νομίζω ότι έχεις ευθύνη για ό,τι συμβαίνει... Ίσα ίσα που τα προσέχεις όσο μπορείς.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    Post Thanks / Like
    απο προσωπικη εμπειρια,οτι και να ταιζει κανεις εαν δεν υπαρχει σχολαστικη καθαριοτητα,σε βαθμο για καποιους ''υπερβολικο" τοτε υπαρχει πιθανοτητα να σου αρρωσταινει πουλι.

με τον ορο σχολαστικη εννοω,ζεστο νερο με χλωρινη και σαπουναδα,ΚΑΘΕ εβδομαδα,πλενοντας με βουρτσα,σχαρα και λοιπα σκευη/ποτιστρες κανοντας τα, καινουρια στην κυριολεξια!

ειμαι της αποψης οτι αν δεν μπορεις να αφιερωσεις 1 ωρα στην καθε ζευγαρωστρα για να την ετοιμασεις,καθαριοτητα γεμισμα φαγητο κτλ τοτε αστο καλυτερα...

ισως ακουγομαι υπερβολικος,αλλα δεν εχω χασει ποτε πουλι οσο εφαρμοζω τα παραπανω(10 χρονια ενασχοληση)!γιαυτο αλλωστε εχω μονο μια 90αρα ζευγαρωστρα πλεον, με ενα ζευγαρι μεταλλαγμενα φλωρια,τα οποια λατρευω σαν ειδος.

εχω γνωστο που χανει συνεχεια πουλια ενω τα ταιζει οτι καλυτερο κυκλοφορει,πασχοντας ομως στο θεμα καθαριοτητας...

υ.γ. οι περισσοτεροι θελουν πολλα πουλια στην κατοχη τους,αλλα χωρις να εχουν την διαθεση να τα εχουν στην εντελεια.

ποιοτητα λοιπον και οχι ποσοτητα.

11. Likes MacGyver, IscarioTis, Soulaki liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2018
    'Ονομα
    Γιωργης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από IscarioTis Εμφάνιση Μηνύματος
    Nino δινω απο το μεσημερι που το ειδα δινω φαρμακο ηδη
    Εχει φυγει απο εξω,ειναι στο σπιτι εχει καινουργιο μειγμα αυγο λιωμενο
    Γιωργη φτιαχνω αυτην εδω https://r.tapatalk.com/shareLink?url...8&share_type=t
    .οσο για λαχανικα καθε μερα στην κυριολεξια εχουν και διαφορετικη πρασσιναδα

Γιωργη φτιαχνω δικια μου αυγοτροφη,την ομελετα που την εχουμε μεσα στο φορουμ.οσο για λαχανικα καθε μερα στην κυριολεξια εχουν και διαφορετικη πρασσιναδα

Απο την στιγμη που εχεις προβληματα επαναλαμβανομενα,ενισχυσε το ηδη πολυ καλο μειγμα σου με ηλιοσπορο micro τωρα για το χειμωνα,μειωσε τις πρασιναδες στο ελαχιστο και δωσε ξηρα βοτανα στην θεση τους.
    Οι ταιστρες σου δεν χρειαζεται να ειναι γεματες,τα πουλια τα εχεις εξω η υγρασια ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα πλεον.Δεν υπαρχει λογος να υγρασιαζονται οι σποροι.Εξ'αλλου οταν ενα σπορος "τραβαει" υγρασια ειναι πιο δυσκολος στο ανοιγμα του απο τα πουλια γιατι αποκτα ελαστικοτητα και αποκτα μεγαλυτερο βακτηριακο φορτιο συν το γεγονος οτι εχεις μεγαλη φυρα και το Carduelidi και μονο η τιμη του το κανει απαγορευτικο να το πετας.
    Απο την στιγμη που εχεις καθημερινη επαφη με τα πτηνα σου απο οτι καταλαβαινω,μπορεις να προσφερεις φρεσκια τροφη σε καθημερινη βαση.
    2 κοφτες κουταλιες της σουπας ανα πουλι ειναι υπεραρκετες ημερισιως.

Οσο αναφορα την αυγοτροφη,προτιμησε μια ποιοτικη αυγοτροφη του εμποριου ξηρη η πατε ή μια βαση αυγοτροφης την οποια θα εμπλουτιζεις με το πιο απλο και ευκολο υλικο...το καλα βρασμενο αυγουλακι.
    Στην αγορα κυκλοφορουν σκουπιδια αλλα και πολυ καλα και ποιοτικα προιοντα επισης.
    Η σπιτικη που φτιαχνεις απλα σου δημιουργει μια placebo αισθηση ασφαλειας αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι συμφωνη με την τεχνολογια τροφιμων των ζωωτροφων.
    Δεν προκυπτει απο πουθενα οτι το τηγανισμενο (ουσιαστικα) αυγο ή καποιος βρασμενος χυλος (απο καποιες αλλες "συνταγες" του φορουμ) ειναι καταλληλα για τα πτηνα,πιο πολυ μοιαζουν να ειναι καταλληλα για ανθρωπινη καταναλωση.

Ολα τα παραπανω κινουνται στην λογικη ενος φρεσκου και απαλλαγμενου (οσο το δυνατον στο μεγιστο βαθμο) σιτηρεσιου απο υγρασια,την εντερικη πανιδα της καρδερινας δεν την επηρεαζει μονο η υγρασια της ατμοσφαιρας αλλα και η υγρασια/βακτηριακο φορτιο του σιτηρεσιου.
    Φροντισε επισης για υποστρωμα να χρησιμοποιεις υλικο που τραβα την υγρασια και ξεραινει την κουτσουλια.

Οι καρδερινες ειναι ευαισθητα πουλια,αυτο ειναι αληθεια αλλα δεν υπαρχουν συνηθες φαινομενα αλλα επαναλαμβανομενα φαινομενα...κι οταν κατι επαναλαμβανεται καπου "ποναει" η διαδικασια.

Καλη αναρρωση και τα πουλια σου να τα κρατησεις,θα σου δωσουν περισσοτερες χαρες απο στεναχωριες οσο και αν εισαι απογοητευμενος αυτη τη στιγμη.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας