Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like

Unhappy Καναρινι με πρόβλημα στην ισορροπία

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν γιατί κάτι δεν πάει καλά τελευταία με το καναρινάκι μου.
    Είναι 4 χρονών και ξαφνικά πριν 5 ημέρες παρατήρησα ότι έχει εμφανίσει ένα θέμα με την ισορροπία του στις πατήθρες. Ανεβοκατεβαίνει χωρίς πρόβλημα, κάθεται πολλή ώρα, αλλά δεν είναι σταθερό, παλατζάρει(!) μπρος πίσω και καμιά φορά μπορεί να πέσει κιόλας αν δεν προλάβει να πετάξει. Επίσης κοιμάται πλέον στον πάτο του κλουβιού (υποθέτω ότι βολεύεται καλύτερα λόγω του προβλήματος) κι έχει σταματήσει να κελαηδάει.
    Κατά τα άλλα είναι οκ τρώει, πίνει κανονικά, κάνει μπάνιο, σφυρίζει ενίοτε κι εξωτερικά είναι σε καλή κατάσταση. Το είδε και μια φίλη μου κτηνίατρος αλλά δεν αντιλήφθηκε κάτι από την εξέταση. Μου είπε να του δώσω στο νερό για 5 ημέρες αντιβίωση (enroxyn) και μια πολυβιταμίνη.
    Τώρα, μετά από 4 ημέρες δεν βλέπω καμιά βελτίωση, είναι σταθερά σε αυτή την κατάσταση. Έχει κανείς καμιά ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει? Έχω διαβάσει πάρα πολλά αυτές τις ημέρες, αλλά δεν βγάζω άκρη. Αν κάποιος αναγνωρίζει τα συμπτώματα ας κάνει ένα κόπο να απαντήσει.
    Ευχαριστώ...

2. Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Τα πόδια του από κάτω είναι οκ; μήπως έχει κάποια πληγή η κάτι παρόμοιο;

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Τίποτε απολύτως...το ψάξαμε παντού κι εξωτερικά δεν έχει κάτι.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Γιάννη σε ποιά περιοχή μένεις; Κοίταξε σε παρακαλώ τη λίστα των πτηνιάτρων και πήγαινε το καναρίνι να το δει κάποιος εξειδικευμένος στη φροντίδα πτηνών γιατρός.
    Από τα συμπτώματα που μας περιγράφεις μπορεί να συμβαίνουν πολλά - διαφορετικά πράγματα με το πουλάκι, τα οποία έχουν νευρολογικές συνέπειες...θα μπορούσε να είναι μια λοίμωξη (π.χ. ασπεργίλωση), μια αβιταμίνωση, ένα μικρό εγκεφαλικό κλπ. Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορεί να γίνει διάγνωση έστω με μεγάλη πιθανότητα ισχύος.
    http://www.greekbirdclub.com/showthr...81%CF%89%CE%BD
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

6. Likes Flifliki liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από koukoulis Εμφάνιση Μηνύματος
    Γιάννη σε ποιά περιοχή μένεις; Κοίταξε σε παρακαλώ τη λίστα των πτηνιάτρων και πήγαινε το καναρίνι να το δει κάποιος εξειδικευμένος στη φροντίδα πτηνών γιατρός.
    Από τα συμπτώματα που μας περιγράφεις μπορεί να συμβαίνουν πολλά - διαφορετικά πράγματα με το πουλάκι, τα οποία έχουν νευρολογικές συνέπειες...θα μπορούσε να είναι μια λοίμωξη (π.χ. ασπεργίλωση), μια αβιταμίνωση, ένα μικρό εγκεφαλικό κλπ. Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορεί να γίνει διάγνωση έστω με μεγάλη πιθανότητα ισχύος.
    http://www.greekbirdclub.com/showthr...81%CF%89%CE%BD
    Καλημέρα. Σίγουρα δεν μπορεί να γίνει ακριβής διάγνωση από εδώ, απλά ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες από άτομα που ενδεχομένως έχουν αντιμετωπίσει αντίστοιχα θέματα ή γνωρίζουν καλύτερα από ασθένειες. Θέλω να αποφύγω, για την ώρα τουλάχιστον, τον πτηνίατρο και για οικονομικούς λόγους κι επειδή το καναρίνι μου στρεσάρεται υπερβολικά. Τις προάλλες που ήρθε η κτηνίατρος να το δει και αναγκαστικά το έπιασε για να το εξετάσει, φρίκαρε τελείως και μετά ήταν ακίνητο στον πάτο του κλουβιού σχεδόν για 16 ώρες χωρίς φαΐ, νερό κλπ. Αφού ήμουνα σίγουρος ότι το πρωί θα το βρω ανάσκελα, αλλά ευτυχώς το ξεπέρασε.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας