Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 47
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αργυρω
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλ-Τακης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από tasos666 Εμφάνιση Μηνύματος
    σοβαρά άφησε το πουλί να ησυχάσει κλείσε την τηλ και βαλτο σε άλλο δωμάτιο πρέπει να κοιμάται 12 ώρες έχει πάθει νευρικό κλονισμό
    Η μικρή κοιμάται ήδη 12ωρες την ημέρα. Σκεπαζετε κανονικά όπως πρέπει. Θεωρώ ότι η απάντηση σου είναι αγενής.... Ειδικά για ένα παλιό άτομο ως προς την φροντίδα της μικρής μου.... Δεν είμαι νέα στον χώρο ούτε στην φροντίδα της.... Η τηλεόραση ήταν παροδικά δυνατά..... Μην θεωρείς ότι όλη την ώρα είναι σε αυτά τα level...... Μήπως θα ήθελες να μου πεις πως δικαιολογείς το γεγονός ότι πέφτει από τις πατηθρες της?

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αργυρω
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλ-Τακης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Soulaki Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπερα.Δεν γνωριζω να σου πω, ομως κανε αυτο,που λεει ο Τασος....ισως ειναι υπερφορτωμενο, και εχει πολυ ενταση μαζεψει το πουλακι.
    Σε ησυχο δωματιο, να σε βλεπει ανα διαστηματα, και υπνο, την ωρα που δυει ο ηλιος, μεχρι την ανατολη.
    Εγω τα σκεπαζω με ενα σκουρο σεντονακι, διπλό, για να μην τα ενοχλει και το μικρο φωτακι, που αναβω καμια φορά, μπαινοντας στοω χωρο, και τρομαζουν.
    Ελπιζω να πανε ολα καλα.
    Να μας ενημερωνεις.
    Η μικρή είναι σκεπασμένη με το που δύει ο ήλιος.... Η τηλεόραση ήταν εκείνη της στιγμή σε τέτοια ένταση... Άρα ιατρικός το πουλάκι δεν δείχνει κάτι θεωρείς?

3. Likes Soulaki liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αργυρω
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλ-Τακης
    Post Thanks / Like
    Τη μικρή την έχω εδώ και 4 χρόνια. Φροντίζω να μην στρεσαρετε και να μην μαζεύει ένταση ακριβώς επειδή ξέρω πόσο πολύ μπορεί να στρεσαριστει. Η μικρή ξεσκεπάζετε κατά τις 10 η ώρα το πρωί και σκεπάζετε κατά τις 5 με 5μιση. Αν χρειαστεί να αλλάξω το πρόγραμμα αλλάζω σταδιακά ανά μισή ώρα για να μην στρεσαριστει. Η τηλεόραση ήταν δυνατά αλλά είναι ακαιρο να με κρίνετε με βάση αυτού. Ο τρόπος που φροντίζω την μικρή είναι με βάση τις συμβουλές που είχα λάβει εδώ... Το ότι δεν είμαι ενεργή δεν σημαίνει ότι είμαι νέα.
    Διότι δεν είμαι. Ήδη δεν την στρεασαρω. Ήδη την κρατάω σε ηρεμία και με το σωστό σκέπασμα.

5. Likes Soulaki liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    1καναρινάκι,1 καρδερινοκάναρο,2 αδεσποτάκια, και μια οικογένεια γατιών, 5 το συνολο.
    Post Thanks / Like
    Αργυρω μου, μην με παρεξηγεις, καλοπροαιρετα το ειπα....
    Εγω εχω καναρινακια, και δεν μπορω να σε συμβουλεψω.
    Κοκατιλ, εχει η μαμα μου, αλλα για την ωρα δεν εχει παρουσιασει κατι......κατσε να δουνε το θεμα σου, οι κατοχοι του ειδους, να δουμε τι θα μας πουν.
    Οπως και ναεχει παντως, το να πεφτει απο τις πατηθρες.....κατι δειχνει, να μην παει καλα.
    Το καλο ειναι οτι κελαηδαει, πινει τρωει, και δεν ειναι φουσκωμενο.......

7. Likes Silvia1990 liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από tasos666 Εμφάνιση Μηνύματος
    σοβαρά άφησε το πουλί να ησυχάσει κλείσε την τηλ και βαλτο σε άλλο δωμάτιο πρέπει να κοιμάται 12 ώρες έχει πάθει νευρικό κλονισμό
    Καλό είναι όταν δίνουμε μία συμβουλή, να την εκφράζουμε με ευγένεια. Κάθε τι που γράφουμε μπορεί να ειπωθεί και σωστά και λάθος.

Όσον αφορά τη μικρή, θεωρώ πως το πιο σωστό θα ήταν να τη δει ένας πτηνίατρος. Στις κουτσουλιές είναι ελαφρώς χρωματισμένα τα ούρα και το πέσιμο από τη πατήθρα μπορεί να δηλώνει αστάθεια γενικότερη. Το ίδιο και η κίνηση που κάνει με το κεφάλι, παραπέμπει ίσως σε κάτι νευρολογικό. Ίσως χρειαστεί εξετάσεις για να φανεί το πρόβλημα.

Λίστα Πτηνιάτρων

9. Likes Flifliki, xrisam , Silvia1990, Soulaki liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Συμφωνώ με την Κωνσταντίνα. Το πράσινο στα ουρά ίσως δηλώνει ασθένεια οπότε καλό είναι να το δει πτηνιατρος.

11. Likes Silvia1990 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Τί είχε φάει το πουλάκι πριν κάνει αυτές τις κουτσουλιές?
    Συνήθως το πράσινο δείχνει από όσο ξέρω θέμα με το συκώτι ή τοξίκωση.
    Αθήνα μένεις?Μια επίσκεψη σε έναν πτηνίατρο θα ήτανε η πιο σωστή.Δεν έχω εμπειρία με κοκατίλ εγώ.

13. Likes koukoulis liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σίλβια υπάρχει περίπτωση να χτύπησε στο κεφάλι πχ σε καμία πατηθρα και κάνει αυτη την κίνηση?

Οι κουτσουλιές αν είναι φοσφωριζε πράσινο υπάρχει πρόβλημα.

Εμένα κάνουν συχνά πρασινα ανάλογα με την διατροφή. Η Πηνελόπη που τρωει πολύ βρώμη και φαγοπυρο κάνει συνέχεια.

Όπως και να χει καλό είναι να το δει γιατρός.

15. Likes koukoulis liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αργυρω
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλ-Τακης
    Post Thanks / Like
    Η μικρή δεν είχε φάει λαχανικά αυτές τις μέρες, μόνο το μείγμα της που δεν έχει κανένα μπισκότο χρώματος μέσα. Είναι το κλασικό της Versele Laga και το μόνο που τρώει. Αν της αλλάξω μείγμα μειώνει την ποσότητα που τρώει. Η μικρή δεν είχε χτυπήσει. Το πρώτο δείγμα ήταν το πέσιμο. Θεώρησα ότι ίσως είχε αυγό και την παρατηρούσα. Αμέσως μετά εμφανίστηκε και το σαν τικ κούνημα του κεφαλιού που με θορυβησε αρκετά. Λόγο του ότι είναι νευρολογικής φύσεως.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αργυρω
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλ-Τακης
    Post Thanks / Like
    Πριν κάποιες ώρες γυρίσαμε από την πτηνιατρο. Τα νέα δεν είναι τόσο ενθαρρυντικά.
    Έκανε εξετάσεις στα κόπρανα και δεν έδειξε κάποιο μικρόβιο. Δηλαδή φυσιολογικές.
    Το πουλί είναι αρκετά βαρύ με αρκετό λίπος. 132γρ που το ζύγισε.
    Έχουμε ξεκινήσει μια αγωγή με αντιγλεγμονωδη από στόμα, και αντιβίωση στο νερό. Το ιδανικό θα ήταν και τα δύο στο στόμα αλλά το πουλί όντας άγριο είναι δύσκολο να πιάνετε συνέχεια και θα στρεσαρετε. Το θέμα είναι νευρολογικής φύσεως ή ακόμα και ορμονολογικο. Αναφέρθηκε σε διαβήτη και στην περίπτωση αυτή θα χρειάζονται ενέσεις στο πτηνό, με αποτέλεσμα να το στρεσαρω. Δλδ ακόμα και να του κάνουμε τις ενέσεις μπορεί να μας μείνει στα χέρια από το στρες.
    Πάντως είπε ότι η πρόγνωση δεν είναι καλή.
    Έχουμε 3-4 ημέρες αντιγλεγμονωδη στο στόμα και για 1 εβδομάδα αντιβίωση. Μπορεί να ανταποκριθεί στην θεραπεία. Θα δούμε αν καλυτερεύει σε 4-5 ημέρες.

18. Likes koukoulis liked this post

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία