Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Κατερινα
    Post Thanks / Like

2 καναρίνια σε ένα κλουβί;

καλημέρα σας...αποκτήσαμε πριν 10 μέρες ένα καναρινάκι.Μου το έκανε δώρο ο άντρας μου. Εδώ και 10 μέρες που το έχουμε δεν έχει τραγουδήσει και μας είπαν από το μαγαζί αν δεν τραγουδήσει μέσα σε μια βδομαδα μπορούν να μας το αλλάξουν. Το θέμα είναι ότι η κορούλα μου 3 ετών έχει δεθεί μαζί του και δε θέλει να το αποχωριστεί. οπότε σκέφτομαι μήπως πάρουμε ένα ακόμα αρσενικό κι επειδή αυτό μάλλον είναι θηλυκό (κάνει μόνο τσίου κ τρρρρρπ και σταματάει). αν ζευγαρώσουν κιόλας καθόλου δε θα μας πειράξει. μπορώ όμως να τα βάλω εξαρχής στο ίδιο κλουβί; μικρή είχαμε πάντα πουλάκια κ θυμάμαι να έχουμε αρσενικό και θηλυκό μόνιμα στο ίδιο κλουβί αλλά διάβασα ότι αυτό γίνεται μόνο την εποχή ζευγαρώματος και προβληματίστηκα...

εν ολίγοις...μπορώ να πάρω άλλο ένα και να τα βάλω στο ίδιο κλουβί;επίσης....χρειάζεται αυτή την εποχή να τους πάρω και βιταμινούλες;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    http://www.greekbirdclub.com/showthr...α-πτηνά εδώ θα λυθούν απορίες σου κ ότι άλλο χρειαστείς είμαστε εδώ!

3. Likes koukoulis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Προσεχε τι θα σου δωσουν.και να σου πουν οτι ειναι θηλυκο,εχε το νου σου μην εχεις μαλλιοτραβηγματα

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Κατερινα
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από IscarioTis Εμφάνιση Μηνύματος
    Προσεχε τι θα σου δωσουν.και να σου πουν οτι ειναι θηλυκο,εχε το νου σου μην εχεις μαλλιοτραβηγματα

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    και πώς θα το καταλάβω; πχ αυτό το πήρα για αρσενικό...αλλά μάλλον είναι θηλυκό

6. Likes koukoulis liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Καταρχήν να χαίρεστε το πουλάκι και το κοριτσάκι σας!
    Σε σχέση με το ερώτημά σου θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο καιρό ακόμα για να δεις αν το πουλάκι κελαηδήσει και έπειτα να σκεφτείτε για παρέα.
    Βασικά, προσωπικά μου λείπουν κάποιες πληροφορίες όπως:
    φοράει δαχτυλίδε μεταλλικό κλειστού τύπου, κι αν ναι τι χρώμα είναι αυτό και τι στοιχεία αναγράφει πάνω του. Αν όχι, μήπως σου είπαν από το κατάστημα την ηλικία του πουλιού;
    Το καναρίνι ήταν μόνο του σε κλουβί ή το διάλεξε ο σύζυγός σου από κλούβα με περισσότερα πουλιά;
    Σε τι μέρος το έχετε; Είναι δλδ σταθερό το σημείο στο οποίο βρίσκεται το πουλί; Είναι μέσα ή έξω από το σπίτι; Έχει φως έντονο κάποιες ώρες; Κοιμάται με τη δύση και ξυπνά με την ανατολή του ηλίου; Στο πετσοπ, τα είχαν τα πουλιά μόνο μέσα στο κατάστημα ή τα έβγαζαν κι έξω κάποιες ώρες;
    Έπειτα, θα σου έλεγα ότι πέραν της καραντίνας που σου έχει γράψει και πιο πάνω η Ολυμπία, τα καναρίνια καλό είναι να μην διαβιούν σε ζεύγη όλον τον χρόνο διότι ενδεχομένως να έχεις αναπαραγωγές εκτός εποχής και το συνηθέστερο είναι ότι τα αρσενικά στη θέα των θηλυκών θα κελαηδούν για λιγότερη συνολική χρονική διάρκεια.
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2018
    'Ονομα
    Κατερινα
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από koukoulis Εμφάνιση Μηνύματος
    Καταρχήν να χαίρεστε το πουλάκι και το κοριτσάκι σας!
    Σε σχέση με το ερώτημά σου θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο καιρό ακόμα για να δεις αν το πουλάκι κελαηδήσει και έπειτα να σκεφτείτε για παρέα.
    Βασικά, προσωπικά μου λείπουν κάποιες πληροφορίες όπως:
    φοράει δαχτυλίδε μεταλλικό κλειστού τύπου, κι αν ναι τι χρώμα είναι αυτό και τι στοιχεία αναγράφει πάνω του. Αν όχι, μήπως σου είπαν από το κατάστημα την ηλικία του πουλιού; .
    δε φοράει δαχτυλίδι αλλά από το κατάστημα είπαν ότι είναι ενός σε ηλικία περίπου.

Το καναρίνι ήταν μόνο του σε κλουβί ή το διάλεξε ο σύζυγός σου από κλούβα με περισσότερα πουλιά;
    νομίζω ότι ήταν μαζί με άλλα πουλιά αλλά δεν είμαι σίγουρη γι΄ αυτήν την απάντηση, γιατί δεν πήγα μαζί.

Σε τι μέρος το έχετε; Είναι δλδ σταθερό το σημείο στο οποίο βρίσκεται το πουλί; Είναι μέσα ή έξω από το σπίτι; Έχει φως έντονο κάποιες ώρες; Κοιμάται με τη δύση και ξυπνά με την ανατολή του ηλίου;
    το βγάζω στη βεράντα το πρωί όπου δεν το χτυπάει ο ήλιος γιατί έχουμε τέντα αλλά το βρίσκει η ζεστούλα. το μεσημέρι που φεύγω για δουλειά το βάζω μέσα γιατί γυρνάω το βράδυ και το βάζω κοντά σε ένα παράθυρο να έχει φυσικό φως. 8 που γυρνάμε σπιτι συνήθως έχει κοιμηθεί. εκεί δυστυχώς ξυπνάει με εμάς που κινούμαστε αλλά κάποια στιγμή ξανακοιμάται και μετά ξυπνάει το πρωί με την ανατολή.

Στο πετσοπ, τα είχαν τα πουλιά μόνο μέσα στο κατάστημα ή τα έβγαζαν κι έξω κάποιες ώρες;
    νομίζω ότι τα είχαν μέσα τα καναρινάκια αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη γι' αυτήν την απάντηση

Έπειτα, θα σου έλεγα ότι πέραν της καραντίνας που σου έχει γράψει και πιο πάνω η Ολυμπία, τα καναρίνια καλό είναι να μην διαβιούν σε ζεύγη όλον τον χρόνο διότι ενδεχομένως να έχεις αναπαραγωγές εκτός εποχής και το συνηθέστερο είναι ότι τα αρσενικά στη θέα των θηλυκών θα κελαηδούν για λιγότερη συνολική χρονική διάρκεια.

ευχαριστώ πολύ πολύ για όλες τις απαντήσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από Rina80; 10-11-2018 στις 11:11

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας