Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like

Καρποντακοι Μεξικού

Καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα απέκτησα ένα ζευγάρι καρποντακοι Μεξικού. Είναι περίπου 3 ετών τα πουλια, αρκετά ημέρα θα έλεγα. Λοιπόν οι απορίες που έχω σχετικά με το συγκεκριμένο είδος είναι οι εξής. Μιας και έχω διαβάσει ότι είναι μονογαμικό πουλί, τι θα πρέπει να κάνω τώρα τον χειμώνα; Θα πρέπει να τα χωρίσω όπως στα καναρίνια ή να τα αφήσω στο ίδιο κλουβί; (Μαζί τα έχω τώρα) τι διαστάσεις κλουβιου-ζευγαρωστρας προτείνεται; Θα πρέπει να τα έχω μακριά από αλλά πουλιά; Όπως καρδερίνες ή καναρίνια; Γιατί κάπου διάβασα ότι παίρνουν πολύ εύκολα φωνές από αλλά πουλιά.. ότι άλλη συμβουλή δεκτή.

2. Likes adreas liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Με το καλό το ζευγαράκι σου...

Αρχικά μπορείς να ρωτήσεις τον προηγούμενο κάτοχο για τις συνθήκες διαβίωσης και τις συνήθειες τους, μιας και τα είχε αρκετό καιρό. Προσωπικά (χωρίς να γνωρίζω από καρποντάκους) θα σε συμβούλευα να τους έχεις μαζί για να μην αγχωθούν περισσότερο από την αλλαγή περιβάλλοντος και όσο το δυνατόν σε μεγαλύτερο κλουβί (τουλάχιστον 76αρα φαρδιά ζευγαρώστρα). Προσπάθησε να διατηρήσεις τις διατροφικές τους συνήθειες (μείγμα σπόρων, λαχανικά κλπ) και μην μπεις στη λογική να "ζοριστούν" το χειμώνα για να αποδώσουν στην αναπαραγωγική περίοδο. Σημασία έχει να είναι υγιή και στη συνέχεια όλα τα υπόλοιπα.

Σχετικά με το κελάηδισμα θεωρώ ακατόρθωτο μετά από 3 χρόνια να αλλάξει το ρεπερτόριο τους, επομένως μη σε ανησυχεί. Ίσως να τα επηρεάζει η οπτική επαφή με άλλα πουλιά, για αυτό απέφυγε να έχουν δίπλα τους άλλα κλουβιά.
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

4. Likes adreas liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Τα έχω περίπου 1½ μήνα οπότε από θέμα άγχους νομίζω ότι πλέον δεν έχουν θέμα γιατί έχουν προσαρμοστεί στον χώρο μου. Τον προηγούμενο κάτοχο του έκανα αυτές τις ερωτήσεις αλλά δεν κατάλαβα και πολλα. Στην αρχή μου είπε ότι τα είχε χωρίσει αλλά του είπαν ότι δεν κανει, μετά τα ξανά έβαλε μαζι. Βέβαια σαν ζευγάρι την περσινή περίοδο είχαν 2 γέννες με 2 και 3 νεοσσούς αντίστοιχα. Οπτική επαφή δεν εχουνε με αλλά πουλιά, μόνο ακουστικη. Από.διατροφη τους δίνω σπόρους για άγρια της Μανιτόμπα + αυγοτροφη με έντομα και φρούτα-λαχανικα (φρέσκα) μια φορά την εβδομάδα. Να πω επίσης ότι πτεροροια πέρασαν στον χώρο μου

6. Likes adreas liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Αγοραρε καλως τα δεχτηκες.
    Διαβασε εδω

https://r.tapatalk.com/shareLink?url...8&share_type=t

οτι απορια εχεις εδω ειμαστε
    Οταν με το καλο βρω υπολογιστη, θα σου απαντησω σε ολες τις ερωτησεις,αλλα οι πιο πολλες μπορει να σου απαντηθουν και στο Θεμα που σου εβαλα
    δεν τα χωριζεις με τιποτα

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από IscarioTis; 14-10-2018 στις 21:38
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Σευχαριστω πολύ Δημήτρη. Το έχω διαβάσει το άρθρο αρκετές φορές ακόμα και πριν τα αποκτησω. Το θέμα είναι πως είναι πουλιά που ζουν σε άλλο κλίμα που δεν έχει καμία σχεση με της Ευρώπης και της Ελλάδας. Οπότε στην πράξη σίγουρα υπάρχουν αρκετά πράγματα που θα πρέπει να έχεις "μάθει" όλο αυτό τον καιρό που τα έχει δίπλα σου. Στο θέμα κλουβιου λοιπόν. Έχω φτιάξει μια 3οροφη ζευγαρωστρα από dexion είναι αρκετά μεγάλη εκεί έχω τα θηλυκά στον ένα όροφο και δύο αρσενικά χωρισμένα στον αλλο. Μένει ελεύθερος ο τελευταίος όροφος. Το θέμα είναι πως είναι αρκετά χαμηλά και δεν ξέρω αν πρέπει και είναι καλό να τα βάλω εκεί. Δεν έχω βάλει ποτέ πουλιά στον συγκεκριμένο οροφο, πάντα το είχα σαν εφεδρικό για ώρα αναγκης.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    αααα το εχεις διαβασει. ωραια
    μπορεις να βαλεις τα πιο ηρεμα κατω, αμα ειναι να τα βαλεις για ζευγαρωμα πρεπει να ειναι στο υψος των ματιων. εμενα μου εκαναν αυγα το καλοκαιρι και ηταν στο υψος της μεσης οποτε μην εχεις προβλημα. αλλα δεν θελει θορυβους το βραδυ γιατι υπάρχει περιπτωση να παρατησουν αυγα-νεοσους οπως ολα τα πτηνα φυσικα, τωρα αμα υπαρχει καποιος θορυβος που κανεις καθε βραδυ, θα τον κανεις την ιδια ωρα καθε βραδυ.Καθε μερα πρασσιναδα εννοω(να εχουν ποικιλια δηλαδη την μια μερα στελλαρια την αλλη σπανακι-μπροκολο-ζοχο-δυοσμο-βασιλικο(να εχουν ανθισει) -Ροκα-πατζαροφυλλα και το παντζαρι αν θες-κοκκινη πιπερια+ 1-3 φορες την βδομαδα Μηλο, τρελενονται. οπως θα διαβασες στο Αρθρο σχηματίζουν ζευγαρια απο τον χειμωνα οποτε πρεπει να τα βαλεις μαζι. εγω δεν τα εχω χωρισει απο το καλοκαιρι.και μην τους στερεις το μπανιο καθε μερα. και ας εχει κρυο για σενα ξερουν τι κανουν. οτι αλλη απορια εχεις ρωτα
    Μπορεις να βαζεις καθε μερα αυγοτροφη, εγω φτιαχνω δικια μου,επισης τους αρεσει ο ηλιοσπορος-εγω τους βαζω σε αυγοθηκη σπορους απο μπελα ντι νοτε-κια-λιγη παπαρουνα-λιναρι. τροφη δεν παιρνω ετοιμη φτιαχνω εγω
    Δεν παχαίνουν αμα ειναι σε μεγαλο κλουβι,μην τους φοβασαι

Τελευταία επεξεργασία από IscarioTis; 15-10-2018 στις 19:50
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Από θορύβους δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα γτ είναι σε εξωτερικό χώρο και μένω εκτός πολης, καμιά φορά τα σκυλιά γαβγίζουν το βράδυ αλλά δεν νομίζω ότι θα υπάρχει θέμα από αυτό. Θα προσπαθήσω να βάλω κάτι κάτω από την κλούβα για να σηκωθεί λίγο ώστε να είναι καλύτερα. Βέβαια έχω και μεγάλη κλούβα πτησης στην αυλή και σκεφτόμουν μήπως ήταν καλύτερα για χειμώνα να τα βάλω εκεί και κατά τον Φεβρουάριο Μάρτιο να τα βάλω σε κλουβι. Από τροφές τους δίνω ότι δίνω σε όλα τα πουλια, πρασινάδα φρούτα αυγοτροφη κλπ κλπ. Βέβαια νομίζω πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν τους έδινε φρούτα και πρασινάδα. Σε ότι έχω βάλει μέχρι σήμερα μόνο το μηλο έχουν φαει και όταν τους έβαλα έκαναν σαν να το είδαν 1η φορά
    Τελευταία επεξεργασία από DScythe; 16-10-2018 στις 04:01

11. Likes IscarioTis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Προσπαθησε οπου τους βαλεις, εκει να τα αφησεις. οτι αλλο θες εδω ειμαστε