Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 24
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2018
    'Ονομα
    fotini93
    Post Thanks / Like
    παιδια χιλια συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα λογο πολλων θεματων που ειχα...το προβλημα δεν εχει λυθει και ας το πιασω απο την αρχη γιατι δεν ξερω τι να κανω πλεον.αρχικα το παπαγαλακι μου ειχε μια κυστη απο μια εγιναν 2 ειναι στο πανω μερος της ουρας και μου ειπαν οτι ειναι ενας αδενας που εκει βδαζουν τα αρσενικα κατι σαν μια ουσια κατα την αναπαραγωγικη περιοδο και πολυ συχνα λογο του οτι το παπαγαλακι μπορει να μην καθαριστει καλα αυτος ο αδενας μπορει να μολυνθει και να δημιουργηθει αυτη η κυστη.αυτο ξεκινησε φετος το καλοκαιρι επειδη μενω σε χωριο και δουλευα σεζον δεν μπορουσα να το παω θεσσαλονικη σε καποιον γιατρο που ασχολειται με μικρα ζωακια ετσι πηρα την γνωμη της κτηνιατρου μου που εχω εκει και η πρωτη επιλογη ηταν να βαζω μπενταντιν και να δωσω την αντιβιωση amoxil αν την γνωριζεται αφου εκανα ολα αυτα μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα η μια κυστη αρχισε να σουφρωνει και σε εκεινη την φαση μπορεσα και το πηγα σε εναν ειδικο στο συγκεκριμενο ειδος μικρων ζωων και με μια μπατονετα ανοιξε την μια κυστη που εσπαγε την καθαρησε μου εδωσε μια αντιβιωση και ξανα να βαζω μπενταντιν και μου ειπε οτι και η δευτερη θα σπασει. ο καιρος περνουσε το παπαγαλακι το ειχαν οι γονεις μου λογο δουλειας εκαναν οτι επρεπε αλλα θεωρω οχι τοσο καλα.
    Τελευταία επεξεργασία από fotini93; 15-01-2019 στις 22:31

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2018
    'Ονομα
    fotini93
    Post Thanks / Like
    η κυστη η 2 δεν εσπασε ποτε ως τωρα .το πηγα ξανα στο γιατρο μιας και ειμαι θεσσαλονικη τωρα και μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε επεμβαση εφοσον δεν εσκασε και διοτι η αλλη που ανοιξε ξανα δημιουργειτε,αλλα ολα αυτα με την προυποθεση χειρουργιου και αναισθησιας και εγω αυτο ξερω οτι ειναι επικυνδινο σε αυτου του ειδους ζωακια. οποτε εκει κομπλαρα δεν ξερω αν πρεπει να το κανω. ετσι ξανα πηρα την γνωμη της κτηνιατρου μου και μου ειπε οτι στη θεση μου δεν θα το εκανε ειναι επικυνδινο και αν μπορω να το παλεψω με την αρχικη μεθοδο αλλα τακτικα και συχνα ισως τα πραγματα να πανε καλυτερα απο την πρωτη φορα δλδ με μπενταντιν συχνα η ακομα και πουλβο να ψεκαζω αλλα με μια επιφυλαξη αυτο και ισως ξανα με την amoxil την αντιβιωση θα την ξανα ρωτησω γι'αυτο.δεν ξερω τι να κανω ειμαι μπερδεμενη και προσπαθω να βρω λυση χωρις να το παιξω 50-50 γτ ειναι μια ζωη και τα εχω κοντα 6 χρονια .μπορει καποιος να με βοηθησει η να μου πει καποια γνωμη.
    Τελευταία επεξεργασία από fotini93; 15-01-2019 στις 22:32

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2018
    'Ονομα
    fotini93
    Post Thanks / Like
    το παπαγαλακι ολο αυτο το διαστημα φερεται κανονικα και τρωει και πινει και κελαηδαει και δε δειχνει αρρωστο μονο μερικες φορες καθεται λιγο αδρανες χωρις να κανει διαφορα και γι'αυτο φοβαμαι να το ρισκαρω με βαση τα λογια του γιατρου οτι δε μπορουμε να ξερουμε 100% αν ολα πανε καλα στην επεμβαση. αξιζει να το ρισκαρω; γιατι ετσι μου ειπε και ο γιατρος ειναι μεν ενα ρισκο αν και η επεμβαση θα ειναι γρηγορη.
    Τελευταία επεξεργασία από fotini93; 15-01-2019 στις 22:42

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Όπως καταλαβαίνεις, την τελική ευθυνη θα την αναλάβεις εσύ με την απόφαση που θα πάρεις. Αλλά στην πορεία των πραγμάτων η απόφαση ενδεχομένως να μεταβληθεί, ανάλογα με το την πορεία των κύστεων.
    Μια ερώτηση: Ο γιατρός στη Θεσσαλονίκη είναι έμπειρος και καλός γνώστης σε πτηνά;
    Στη θέση σου λοιπόν και εφόσον υπάρχει το προηγούμενο της κύστης που συρρικνώθηκε, θα έδινα χρόνο και θα δοκίμαζα έναν ή και δεύτερο κύκλο αντιβίωσης - μπενταντιν, μόνο που θα έψαχνα τις αντιβιώσεις για να δω ποια είναι η πιο κατάλληλη με εξειδικευμένο σε πτηνά γιατρό.
    Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2018
    'Ονομα
    fotini93
    Post Thanks / Like
    Τον γιατρό στην Θεσσαλονίκη μου τον πρότεινε μια άλλη κτηνίατρος και μου είπε ότι έχει γνώσεις σε μικρά ζωάκια τέτοιοι είδους. Τώρα δεν μπορώ να ξέρω 1000% πόσο καλός είναι απλά εμένα η δε μου έβγαλε την σιγουριά που περίμενα η φοβάμαι πάραπανω από ότι πρέπει στο να το πάρω απόφαση και να κάνει την επέμβαση.τωρα για την αντιβίωση το σκέφτομαι γτ η πρώτη κύστη έσπασε με την amoxil που δίναμε ένα μικρό κοκο κάθε μέρα για δύο βδομάδες..με την άλλη που μου έδωσε ο γιατρός αυτός εδώ επειδή ήταν και σε υγρή μορφή δε ξέρω κατά πόσο είχαμε καποιο αποτέλεσμα γιατί δεν ειδα κάτι εγώ. Τώρα τι άλλο να σκεφτώ δε ξέρω να πάρω κ άλλη γνώμη δεύτερου γιατρού το σκέφτομαι μία άλλα αυτοί που ασχολούνται με πουλιά είναι δυσεύρετο και θα πέσω σε εναν καλό λέμε..

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Θα συμφωνήσω, ίσως να έκανες την ίδια θεραπεία που είχε αποτέλεσμα την πρώτη φορά.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2018
    'Ονομα
    fotini93
    Post Thanks / Like

Red face

Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα. Koukoulis

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2018
    'Ονομα
    fotini93
    Post Thanks / Like
    K.koukouli η εναλλακτική λύση στο πρόβλημα ..από τον δεύτερο κτηνίατρο- πτηνιατρο είναι η εξής:να κανουμε μια τοπικη νάρκωση με ξυλοκαινη στο σημειο και να κανει μια παρακεντηση να βγαλει οσο υγρο μπορει και μετα αφαιρεση με μια τομή ώστε να το καθαρίσει να βγάλει την θηλή του πούπουλου που δημιούργησε όλο αυτό και μετα να δώσω αντιβίωση.μου είπε ότι όλο αυτό γίνεται γτ το συγκεκριμένο παπαγαλάκι από την φύση του έκανε αυτό το απόστημα λόγο κάποιου καινούργιου πούπουλου που πήγε να βγάλει και μπορεί να το ξανά πάθει ανά πάσα στιγμή σε κάποιο άλλο σημείο και όταν αντιλαμβάνομαι εγώ κάτι τέτοιο θα πρέπει να του δίνω αντιβίωση. Με ποιο απλά λόγια μου το περιέγραψε με έναν άνθρωπο που όταν ξυρισει τις τρίχες από κάποιο σημείο στο σώμα του οι τρίχες έχουν την τάση να γυρνάνε προς τα μέσα .

9. Likes koukoulis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2018
    'Ονομα
    fotini93
    Post Thanks / Like
    Μου είπε ότι όλη η διαδικασία εύκολη δεν είναι άλλα από μια ολικη νάρκωση είναι το καλύτερο γτ μου εξήγησε ότι τέτοια ζωάκια από ολική νάρκωση δεν ξυπνάνε.η μόνη λύση είναι αυτή εννοείται ότι αν το αφήσω έτσι το παπαγαλάκι ώρες ώρες πονάει και όποτε και αν σπάσει μόνο του αυτο το απόστημα σε ανυποψίαστο χρόνο ( αν και σπανιο γτ το πύον μέσα συρρικνώνεται κ γίνεται μια μάζα) μπορεί και να μολυνθεί.γενικα τον άκουσα πολύ σίγουρο σε όσα έλεγε σε σχέση με τον προηγούμενο.κ σκέφτομαι σοβαρά να κάνω όσα είπε.κ ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι θετικό. Εσείς τι λέτε?
    Τελευταία επεξεργασία από fotini93; 19-01-2019 στις 01:46

11. Likes koukoulis liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Σε γενικές γραμμές η ολική αναισθησία, καθώς έχω ακούσει, σε πτηνά τόσο μικρού μεγέθους, πράγματι ενέχει τον κίνδυνο θανάτου, και καλό θα ήταν να αποτελεί την τελευταία λύση.
    Αλλά όπως τα περιγράφεις πιο πάνω Φωτεινή, στη θέση σου μάλλον ο ίδιος θα αποφάσιζα να πάμε για τοπική με ξυλοκαΐνη και να αφαιρεθεί ο θύλακας του πούπουλου και φυσικά το υγρό ή η μάζα που έχει δημιουργηθεί. Όλα αυτά φυσικά, αν ο γιατρός είναι έμπειρος και ..."μου γέμιζε το μάτι". Δεν θα ήταν επίσης κακή ιδέα αν έψαχνε το σώμα του παπαγάλου σου από πριν, ώστε να δει μήπως και υπάρχει το ίδιο φαινόμενο έστω εν τη γενέση του, και σε σε άλλα σημεία, για να επέμβει κι εκεί.
    Καλή επιτυχία!
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

13. Likes Flifliki liked this post

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία