Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 13
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like

Πρόβλημα με συκωτι...

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ!!Μετα απο ενα διαςτημα αποχης ειμαι και παλι εδω!!Φετος ενω αναπαραγωγικά για μενα πήγε καλά η χρόνια,στο τελος μου επιφύλασσε κατι άσχημο!!στα τέλη της αναπαραγωγής επρεπε να λείψω απο το εκτροφείο μου για ενα διαστημα!!ετσι άφησα κάποιον δικό μου να προσέχει τα πουλια!!για να μπούμε στο ψητό!!η αυγοτροφη που ειχα ως βασική για να ταΐζουν η γονείς ηταν εμπλουτισμένη με πολλα extra οπως πρωτεΐνες,ιχνοστοιχεία (σκευάσματα του εμπορίου) κλπ κλπ!φευγοντας εγω δεν ειπα στο παιδί που τα πρόσεχε οτι απο την στιγμή που απογαλακτίζονται τα μικρα τους βάζουμε μια σκέτη αυγοτροφη και αυτος συνέχιζε να δινει αυτή την τοσο βαριά για τα πουλια αυγοτροφη!!το αποτελεσμα ηταν τα πουλια για 2 μήνες σερί να τρώνε κάθε μερα αυτή την βόμβα και να έχουν ολα προβλημα με το συκωτι τους!!μεχρι τωρα εχω χάσει πάνω απο 25 πουλια!!τα πιο πολλα ειχαν και έχουν χοντρό προβλημα οπως αιμοραγιες κλπ!!εστω αυτα τα 5-6 τελευταία άρρωστα που έμειναν υπαρχει κατι να τους δώσουμε μπας και φτιάξουν;;;τους εχω δώσει κονακιον στο στόμα για 4-5 μερες σερί!!κανενα αποτελσμα!!στη συνέχεια epatosil...μετα αλλες 5 μερες έδωσα τσάι απο αγκάθι μαριασ!!μικρή έως και καθόλου καλυτέρευση μετα απ ολα αυτα!!αυτο που παρατηρώ ειναι οτι έχουν παράλληλα και ενα πρήξιμο στο έντερο!!στη συνέχεια ανεβάζω καποιες σημερινές φωτογραφίες απο τα τελευταία επιζώντα!καλο υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους!
    https://i.imgur.com/D2cKrDC.jpg
    https://i.imgur.com/25WPw6N.jpg
    https://i.imgur.com/cselS0l.jpg
    https://i.imgur.com/Lj8nRgW.jpg

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καταρχην θα βοηθησει να μας πεις τι ακριβως ταιζες και το νομιζεις επικινδυνο σε πουλια που απογαλακτιζονται και οχι σε μωρα . Το προβλημα στο συκωτι μπορει να ειναι σχετικο μεχρι ενος σημειου αν και υπαρχουν και αλλα προβληματα .Ομως πολλα προβληματα εκδηλωνονται σε αδυναμους οργανισμους και σημασια εχει να προλαβεις κατι αντιστοιχο στο μελλον , γιατι οτι δινουμε σε μωρα ειναι πολυ πιο επιβαρυντικο αν το παρουν πανω στο μηνα ζωης τους

Απο εκει και περα τα πουλια δεν τα χανεις απ το συκωτι ή τουλαχιστον μονο απο αυτο
    Στις φωτο βλεπουμε εντεριτιδα ειτε απο μικροβιο ειτε απο αλλη αιτια , βλεπουμε σε καποιο και υποψια megabacteria

ενω σε αυτο εχεις σιγουρα ευλογια και αν δεν αποκλειεται να εκδηλωνεται και σε αλλα στην υγρη μορφη της και αυτη να ειναι μια απο τις βασικες αιτιες αποτομων απωλειων

Δες το θεμα εδω

Ευλογιά καναρινιών (canary pox ) και φαρμακευτικές ουσίες

Σε αυτο το θεμα δεν μαθαμε ποτε τη συνεχεια .....

Περίεργη πτερορια

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Οοοοολο αυτο απο μονο και μονο αυγοτροφη?
    λιγο περιεργο μου φαινεται
    αμα ηταν απο αυγοτροφη θα εβγαζαν προβλημα και τα μεγαλα ή εχασες και μεγαλα?
    μηπως τους εβαλε τιποτα το παλικαρι και δεν το λεει?
    τι τροφη ετρωγαν?
    εξωτερικα ή εσωτερικα τα εχεις?

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Δεν ειπα οτι θεωρώ κατι επικυνδινο μετα τον απογαλακτισμό και Οχι οταν ειναι μωρά αλλα δεν ήθελα να καταλάβουν τα μικρα για τοσο μεγάλο διαςτημα μια τόση πλούσια σε βιταμίνες πρωτεΐνες και διαφορά αλλα αυγοτροφη!!αυτη τη στιγμή ταΐζω ως μείγμα σπόρων Μανιτόμπα τ3 πλατινο,αυγοτροφη λιποσοφτ πάτε και περλα!!εξωτερικα ειναι!!
    Τελευταία επεξεργασία από gantiou4; 09-08-2018 στις 14:33

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Χάθηκαν και γεννήτορες αλλα Οχι σε τοσο μεγάλο βαθμό όσο τα φετιναρια!!!υποθετω εγω ουι συνέχεια λόγο αυγοτροφης γιατι απο την μερα που επέστρεψα εγω και άλλαξα την αυγοτροφη δεν ξαναειχα θεμα!!τωρα ειναι άρρωστα 5-6 πουλάκια που ειχαν χτυπήσει συκωτι πριν επιστρέψω!!μανιτομπα τ3 πλατινο σπόρια,λιποσοφτ ουδέτερη πάτε με πολλα συμπληρώματα!!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ειναι χρησιμο να δουμε καθε αρρωστο πουλι μια μια περιπτωση ξεχωριστα (βαλε 1 σε καθε ποστ ) με φωτο κοιλιας , ποδιων και αναφορα αν την ωρα που τα πιανεις βλεπεις εκτος απο τυχον πρησμενα εντερα και συκωτι , να κινειται δεξια και κατι σαν μπαλακι . Επισης αν τα πουλια δειχνουν δυσκολια στο να τρωνε σπορους σε σχεση με αυγοτροφη ή αν κανουν κινησεις σαν να γλειφουν τα καγκελα ή προσπαθουν να φτυσουν . Αν επισης εχουν φουσκωμενο φτερωμα ή οχι

Επισης η αυγοτροφη που εδινες ηταν η ιδια με μονη αλλαγη τα περισσοτερα συμπληρωματα και αν ναι , ποια ηταν αυτα ;

Ενηλικα εχασες θηλυκα ή αρσενικα περισσοτερα; ή παρομοια ;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Να κανω 5 διαφορετικά νέα ποστ όσα ειναι κι τα πουλια;;

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Βοηθα για να μην μπερδευουμε τις περιπτωσεις .Δεν ειναι απαραιτητο ολα να εχουν το ιδιο θεμα ή μπορει να εχουν ολα το ιδιο και καποια κατι επιπλεον .Οπως νομιζεις καλυτερα για σενα τα παρουσιαζεις .Απλα πιστευω οτι ετσι βολευει και σιγουρα καθε ενα πρεπει να παρατηρηθει ξεχωρα .Κανε ελεγχο και σε ολο το κοπαδι για ογκιδια ευλογιας σε ποδια ή ραμφος ή ματι και εσωτερικα στη γλωσσα αν ειναι σε καποια ερεθισμενη

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Ωραια Δημητρη αν μπορεις σβήσε αυτο το ποστ γιατι δεν ξερω πως γινετε κι τα ανεβάζω ξεχωριστά!!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιαννη βγηκα στη συνταξη πια !!! δεν ειμαι διαχειριστης για να μπορω να επεμβω . Αν χρειαστει θα το κανουν τα παιδια της ΔΟ αλλα δεν θα χρειαστει γιατι δεν εννοουσα διαφορετικα θεματα απλα διαφορετικο ποστ για το καθε πουλακι στο ιδιο θεμα , αυτο που τωρα γραφουμε . Διαφορετικη αναρτηση ... πχ στο παρων θεμα η 1 , 4 , 5 , 7 και 9 ειναι οι δικες σου .Καταλαβες υποθετω τωρα ε ;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας