Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 68
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    mairh
    Post Thanks / Like

περίεργος ήχος από τα καναρίνια

https://youtu.be/4-tQmQFzf8U

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Δεν ακουω κατι με το οποίο πρεπει να ανυσηχεις Μαιρη. γνωμη μου παντα

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    mairh
    Post Thanks / Like
    δημητρη θα προσπαθήσω να βγάλω τώρα που κοιμούνται και τώρα το κάνουν .το άσπρο αναπνέει και λίγο περίεργα .δεν ξέρω αν η όλη εικόνα του πουλιού είναι ανησυχητική .σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Αν μπορείς βάλε αυτό που ακούγεται στον ύπνο τους.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    1 Γαλιάντρα και 2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Και γω δεν ακούω κάτι περίεργο , πέρα απο ένα κράξιμο που θυμίζει καρακάξα.Αν δε μπορείς να ηχογραφήσεις επειδή ένας ήχος στον ύπνο τους μπορεί να είναι χαμηλόφωνος και είναι δύσκολο να καταγραφεί απο κάμερα ,προσπάθησε να μας το περιγράψεις.Πχ τα ακούς να βαριανασαίνουν ή ακούς κάποιο συριγμό;

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    mairh
    Post Thanks / Like
    καλησπέρα θα προσπαθήσω σήμερα το βράδυ πάλι , παντός το κάνουν και στον ύπνο τους . τα παλια μου καναρίνια δεν έκανα κάτι παρόμοιο γι'αυτό και θεώρησα ότι πρέπει να το αναφέρω . σας ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση .
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από panagos Εμφάνιση Μηνύματος
    Και γω δεν ακούω κάτι περίεργο , πέρα απο ένα κράξιμο που θυμίζει καρακάξα.Αν δε μπορείς να ηχογραφήσεις επειδή ένας ήχος στον ύπνο τους μπορεί να είναι χαμηλόφωνος και είναι δύσκολο να καταγραφεί απο κάμερα ,προσπάθησε να μας το περιγράψεις.Πχ τα ακούς να βαριανασαίνουν ή ακούς κάποιο συριγμό;

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    mairh
    Post Thanks / Like
    https://youtu.be/4UTiDYZ1lA4

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ειναι ηχος που σε πουλια που μου εχουν τυχει στο παρελθον σε μελη ή γνωστους ή δεν περνουσε ή περνουσε συνηθως με αντιμυκωτικο φαρμακο ή πιο αραια με αντιβιωση

συμφωνα με δημοσιευση προσφατη σε σελιδα κτηνιατρικου κεντρου στο fb , τα συμπτωματα ταιριαζουν με μια ασθενεια η οποια ονομαζεται << Συριγγιτιδα >>
    προφανως γιατι επηρεαζει τα φωνητικα οργανα των πουλιων και σε ηπια μορφη μπορει να αντιμετωπισθει με αγωγη καταλληλη (αναλογα την αιτια ) , σε προχωρημενη ομως με αφαιρεση τυρωδους μαζας που δημιουργειται εκει απο τον πτηνιατρο

Αιτιες; μυκητες , μικροβια , ευλογια , προβλημα στο θυρεοειδη ή και ογκος αναφερονται στη δημοσιευση . Εγω αν και πιστευω οτι τα ακαρεα της τραχειας ειναι σπανια στα καναρινια (οχι ανυπαρκτα ) θα δινα μια μικρη πιθανοτητα και σε αυτα , αν μαθαινες οτι η απολυτη πλειοψηφια των πουλιων στον εκτροφεα που τα πηρες , εχει το ιδιο συμπτωμα (αν και θα μπορουσε να υπαρχει με μεγαλυτερες πιθανοτητες και μια απο τις ηδη αναφερθεισες αιτιες ) .Αν ομως αυτο δεν συμβαινει και κυριως δεν δεις να μεταφερεται το προβλημα στα αλλα παλαιοτερα πουλια σου , μαλλον δεν ειναι ακαρεα .

Να πω οτι ως προς το θεμα του θυρεοειδους , η πτηνιατρος εκει σε ερωτηση μου , ηταν σαφης στον αρνητικο ρολο σε υπαρξη προβληματος που παιζει το rubsen και αν ειχαν σε σημαντικο ποσοστο στη διατροφη τους , τοτε πρεπει να το δεις και απο αυτη την πλευρα και να μην δωσεις τουλαχιστον εσυ . Σε τετοια περιπτωση ανεφερε χορηγηση νατριουχου ιωδιου 20 % αλλα δεν ξερω περισσοτερα και επειδη με το ιωδιο δεν παιζεις , θα πας σε κατι τετοιο (και με συμβουλη γιατρου ) αν εξαλειψεις αλλες πιθανοτητες

Αν δεν πας σε εμπειρο πτηνιατρο (σαν να θυμαμαι οτι εισαι σε νησι χωρις τετοια δυνατοτητα ) θα σου προτεινα αρχικα χρηση fungustatin για τυχον μυκητες και αν δεν υποχωρησει , τοτε μια αντιβιωση ευραιου φασματος και για να πιανει και ψευδομοναδα που αναφερεται στην παρουσιαση της ασθενειας ως ενα απ τα μικροβια ( γιατι δεν την πιανουν αρκετες και συχνοτατα ουτε οι κινολονες ) ειναι το tabernil gentamicina . Αν ομως δεις και νωχελικοτητα στο πουλι , καλα ειναι να ξεκινησεις με αντιβιωση .Ομως να δεις στα πουλια πρωτα απ ολα , αν εχουν σημαδια ευλογιας ειτε στα ποδια , ειτε αν παρουσιαζουν κινησεις σαν να προσπαθουν να φτυσουν ή εχουν τιποτα λευκα σημαδια στη γλωσσα ή βλεννα

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    mairh
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα κε Δημήτρη , καταρχήν να πω ότι χάρηκα πολύ που ειδα από εσάς μήνυμα , γνωρίζω ότι "αποσύρθηκατε" από το φόρουμ σαν διαχειριστής,οπότε είναι τιμή μου που με βοηθάτε και σας ευχαριστώ πολύ γι'αυτό . Τα πουλάκια ξέρω ότι βρισκόταν σε μεγάλα κλουβιά ΠΟΛΛΆ μαζί με μια πρόχειρη εξωτερική κατασκευή .θα ενημερώσω τον εκτροφέα αν γνωρίζει η αν έχει αντιληφθεί κάτι , παντος και τα τρία πουλάκια έχουν αυτή την εικόνα , άλλο λιγότερο άλλο περισσότερο (το αλπινο περισσότερο την ώρα του ύπνου με δυσκολία στην αναπνοή )
    Δυστυχώς εδώ δεν έχουμε πτηνιατρο γιατί πολύ καλά θυμάστε ζω στην Κεφαλλονιά οπότε θα είναι δύσκολο να τα δει κάποιος γιατρός (τουλάχιστον άμεσα ) οπότε θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας . θα ξεκινήσω με fungustatin (ελπίζω να το βρω ) και αν έχετε τιν καλοσύνη να με ενημερώσετε για την δοσολογία . Σας ευχαριστώ και πάλι παραααα πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές σας

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στο λευκο ( ειναι σιγουρα λευκο υπολειπομενο ή μελανινικο ; μαλλον υπολειπομενο γιατι δεν βλεπω κιτρινο φτερακι ) χρειαζεσαι σιγουρα εξτρα ενισχυση της βιτ Α (με πολλα χορταρικα σκουρα πρασινα ή κοκκινη πιπερια αλλα και η γλυστριδα αυτη την εποχη εχει φουλ ) με φυσικες πηγες ληψης αλλα και μια καλη πολυβιταμινη ( πλησιαζει και η πτεροροια και το συγκεκριμενο οπως συζητατε σε αλλο θεμα εχει ηδη καποιο τοπικο προβλημα ) . Η ελλειψη της ειναι αιτια δημιουργιας καντιντιασης και μπορει στο συγκεκριμενο να εχει σχεση με το θορυβο

Οπως ειπες αποσυρθηκα μονο σαν διαχειριστης και νοιωθω ακομα το gbc σπιτι μου και τα παιδια της ομαδας , συνεχιστες αξιους της προσπαθειας που γινεται τοσα χρονια , ειδικα οταν ξερω το δυσκολο εργο τους . Οπως αξιους θα θεωρησω οποιους τα παιδια επιλεξουν στην πορεια να τους βοηθησουν ! Ειμαι εδω για οπου πρεπει να εχω γνωμη αλλα θεωρω οτι πρεπει να δοθει χωρος σε ολα τα μελη να εκφραζουν τη γνωμη τους και η μειωμενη παρουσια μου σε σχεση με παλιοτερα που ημουν διαχειριστης (και επρεπε να το κανω , ειδικα οταν κατι δεν απαντιοτανε συντομα ) σιγουρα θα βοηθησει σε αυτο και ηδη βοηθα !

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας