Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 34
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Aιφνίδιοι θάνατοι θηλυκών εντός της αναπαραγωγικής περιόδου

Φέτος εντελώς αναπάντεχα έχασα δυο θηλυκά καναρίνια και μπόρεσα να κρατησω στη ζωη μια θηλυκια καρδερινα , που αρρωστησανε ξαφνικα τις ημερες που κανανε αυγα .Οχι απο αυγο σφηνωμενο στην αμαρα . Χωρις να ειναι δυστοκια η βασικη αιτια . Το ιδιο συνεβη σε παρα πολλους εντος και εκτος φορουμ (οι εντος ετσι κι αλλιως ειμαστε λιγοι ... ) γνωστους και αγνωστους . Περιπτωσεις για τις οποιες εμαθα απο τους εκτροφεις μεσω πμ στο fb ή εμμεσα απο γνωστους τους ή ειδα να παρουσιαζονται αρκετες καθε βδομαδα στις ομαδες για καναρινια και ιθαγενη . Σιγουρα συζητησεις γινοτανε και εκει , δεν θελω ομως να μπω σε διαδικασια σχολιασμου του αν οτι γραφτηκε ηταν ικανο να δωσει τελικα καποια πληροφορια .

Αν θελουμε να συγκεντρωθουν πληροφοριες και ισως κατι να βγει , περιμενω εδω να παρουσιασει ο καθενας το προβλημα του και να πουμε αληθειες . Ειτε ειναι μελη της παρεας ειτε απλοι επισκεπτες . Με παραθεση λεπτομερειων της διατροφης (μεχρι και μαρκα σπορων και αυγοτροφης αλλα και οτι αλλο εδινε ο καθενας ειδικα μια εβδομαδα πριν συμβει οτι συνεβη και κυριως αν εισηγαγε καποια νεα παρτιδα ) , με διευκρινιση αν υπηρχαν αλλα θηλυκα στην εκτροφη και αν δεν υπηρξε σε κεινα προβλημα αν ειχαν ακριβως την ιδια διατροφη , με τα συμπληρωματα που εδινε ο καθενας φετος και ειδικα αυτο του ασβεστιου ή οτι αλλο εδωσε μεσα σε αυτη την περιοδο . Επισης αν χορηγηθηκανε φαρμακα , να αναφερθει ποια , για ποσες ημερες και αν μπορεσανε να εχουν αποτελεσμα ή οχι

Αν δεν ειναι καποιος ιος που εμφανιζεται ετσι κι αλλιως μεσω του αερα , μπορει κατι στη διατροφη να μεταφερει το προβλημα

Δεν θα ηθελα (στο συγκεκριμενο θεμα τουλαχιστον , εκτος αν ανοιχτει κατι αντιστοιχο απ καποιον αλλον ) να παραθετουμε απλα θεωριες για το προβλημα , συζητωντας για τα προβληματα των αλλων που φυσικα σε μας δεν υπηρξαν ... Δεν ειναι σιγουρο οτι κατι θα βγαλουμε απο αυτο αλλα αν υπαρχει πιθανοτητα , ειναι μονο παραθετοντας στοιχεια πραγματικων περιπτωσεων (εστω γνωστων μας ) ή ακομα περισσοτερο σημαντικο , αν κατι τετοιο ψαχτηκε με εξετασεις και νεκροψιες και εχουμε και απ εκει καποιες εγκριτες πληροφοριες σε αυτη την περιπτωση . Καλυτερα το θεμα να μεινει αναπαντητο , παρα να γινει ακομα ενα θεμα << θεωριων >>

Οσοι συμμετεχετε σε ομαδες του fb , επειδη εγω εχω σταματησει πια να κοινοποιω θεματα της παρεας , αν θελετε μπορειτε να το κοινοποιησετε , μην τυχον καποιοι το βρουν χρησιμο και δωσουν και κεινοι πληροφοριες
    Τελευταία επεξεργασία από jk21; 13-07-2018 στις 21:12

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Ίσως όμως κ από θεωρίες να βγει κάτι, κάποιος μπορεί να πει κάτι που οι υπόλοιποι δεν έχουν σκεφτεί. Κρίμα είναι τα πουλάκια.. Κ συγνώμη για την παρένθεση, λέω ίσως κάτι βοηθήσει.

Titribit
    Guest
    Αυτο το σεναριο με τις αυγοτροφες και τα σπορια εχει πολυφορεθει....χαθηκανε πουλια με σπιτικες αυγοτροφες και μεμονωμενους σπορους και πουλια με ετοιμα μειγματα και αυγοτροφες

Εγω ειδα με τα ματια μου οτι υπηρξαν καποιοι που χασανε πουλια που ηταν μεσα σε "εκτροφεια-σταβλους" με την κουτσουλια βουναλακι απο την σχαρα ως την ταιστρα και αλλους που ειχαν εκτροφεια στην πενα
    Τελευταία επεξεργασία από Titribit; 13-07-2018 στις 22:46

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγώ φέτος δεν έχασα πουλί όμως έχασα νεοσσό . Τελικά αυτό για μένα είναι το αποτέλεσμα των καιρικών συνθηκών . Τα πουλιά δεν νοιώθουν καλά για την εποχή , στρεσάρονται , στην συνέχεια δεν σηκώνονται - δεν διατρέφονται καλά και αρχίζουν ... τα προβλήματα .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2017
    'Ονομα
    Μάρθα
    Post Thanks / Like
    Πριν λίγες μέρες έχασα κι εγώ ένα θηλυκό μου. Βέβαια, το δικό μου είχε πρόβλημα,μάλλον στο συκώτι, είχα ανοίξει και θέμα εδώ γύρω στα Χριστούγεννα, όπου με τη βοήθεια του κυρίου Δημήτρη, της είχα χορηγήσει αντιβίωση για αρκετές μέρες, έδειχνε αν όχι καλύτερα,τουλάχιστον στάσιμη η κατάσταση. Έκτοτε, δεν είχε ιδιαίτερο θέμα, ήταν δραστήρια,έτρωγε τα πάντα. Πριν μια βδομάδα περίπου, μέσα σε μια μέρα σχεδόν, έφυγε, χωρίς να χει δώσει δείγματα τις προηγούμενες ότι κάτι δεν πάει καλά. Εγώ έπαιρνα από pet shop την τροφή με αυτά τα μπισκοτάκια μέσα και αυτήν την έτοιμη (κίτρινη) βιταμίνη.Μετά όμως τους σταμάτησα αυτή την διατροφή και πλέον παίρνω σκέτους σπόρους.

Titribit
    Guest
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Μάρθα Εμφάνιση Μηνύματος
    Πριν λίγες μέρες έχασα κι εγώ ένα θηλυκό μου. Βέβαια, το δικό μου είχε πρόβλημα,μάλλον στο συκώτι, είχα ανοίξει και θέμα εδώ γύρω στα Χριστούγεννα, όπου με τη βοήθεια του κυρίου Δημήτρη, της είχα χορηγήσει αντιβίωση για αρκετές μέρες, έδειχνε αν όχι καλύτερα,τουλάχιστον στάσιμη η κατάσταση. Έκτοτε, δεν είχε ιδιαίτερο θέμα, ήταν δραστήρια,έτρωγε τα πάντα. Πριν μια βδομάδα περίπου, μέσα σε μια μέρα σχεδόν, έφυγε, χωρίς να χει δώσει δείγματα τις προηγούμενες ότι κάτι δεν πάει καλά. Εγώ έπαιρνα από pet shop την τροφή με αυτά τα μπισκοτάκια μέσα και αυτήν την έτοιμη (κίτρινη) βιταμίνη.Μετά όμως τους σταμάτησα αυτή την διατροφή και πλέον παίρνω σκέτους σπόρους.
    Οι μενονωμενοι σποροι δεν προκυπτει απο πουθενα οτι ειναι καλυτερης ποιοτητας,ενα επωνυμο μειγμα ειναι αρκετο απο αποψη ποιοτητας.
    Το ιδιο ισχυει και σε οτι αναφορα τις αυγοτροφες (η κιτρινη "βιταμινη" δεν συγκαταλεγεται σε αυτες )
    Δεν ειναι ολες οι ετοιμες αυγοτροφες ιδιες και κακως τις παιρνει η μπαλα ολες,υπαρχουν ποιοτικες αυγοτροφες που εμπεριεχουν και πραγματικο αυγο οπως οι Cede.

Μονο σποροι δεν μπορουν να σου δωσουν πληρες διατροφικη επαρκεια για το πουλακι σου.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Προκύπτει από εδώ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 4 Ιουλίου 2018 στις 1:43 μ.μ.
    μείγμα μεμονωμένων σπόρων δικής μου επιλογής

ΣΠΟΡΟΙ:
    Salmonella spp: Απουσία στα 25gr
    Staphylococcus aureus (Πηκτάση +): 0/gr
    Coliforms: ≤ 100/gr
    Ολική Μικροβιακή Χλωρίδα (Ο.Μ.Χ): ≤ 100.000/gr

Αποδεκτά Όρια

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για συσκευασμενους σπόρους ;

Τις ποιοτικές αυγοτροφες θα έλεγα να τις κρίνουμε όταν μάθουμε κάποτε τι περιέχουν ακριβώς.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη όπως τα έχουμε ξανά πει φέτος χάνετε ένα πουλί μετά το άλλο.

Έχω χάσει φέτος 3 καναρίνια 2 θηλυκά και ένα αρσενικό.
    Και 3ηςκαρδερινες 2 θηλυκά ένα αρσενικό.

Από τα 6 σύνολο τα 5 ψωφισανε ξαφνικά.

4 συνολικά θυληκα που όλα ετοιμάζανε να γεννήσουν η είχαν γεννήσει μερικά αυγά και ψωφουσαν στα αλλά αυγά..

1 αρσενικό καναρίνι ξαφνικά και αυτό από την μια μέρα στην άλλη.

Και 1 καρδερινα αρσενικός που έδειξε σημάδια ότι είναι άρρωστη το παλέψαμε για 1 βδομάδα αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα 4 θηλυκά είχαν από ασβέστιο τα πάντα σουπιοκοκκαλο,τσόφλι αυγού στην αυγό τροφή,ασβέστιο στο νερό κατά την προετοιμασία.

Όλα προτού να ψωφισουν τα έβλεπα ζωρισμενα αλλά κανένα δεν είχε αυγό κολλημένο μέσα τους.γεννουσαν και μετά ψωφουσαν..

Είναι η πρώτη χρόνια που χάνω τόσα πουλιά στην αναπαραγωγή και η πρώτη χρόνια που έστω και ένα μικρό να επερνα θα ήταν ευχαρίστηση..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οπως εγραψα στο αρχικο ποστ , εχασα και εγω πουλακια και ειμαι σε αναζητηση αιτιων , χωρις να αποκλειω τιποτα ειτε αυτο ανηκει στις επιλογες μου ειτε οχι . Αν και το ιστορικο των δικων μου ειναι γνωστο απο τα αναλυτικα παρουσιαζομενα θεματα για την φετεινη προσπαθεια αναπαραγωγης μου σε καναρινια και καρδερινες , οταν θα υπαρξει ικανος συγκρισιμος αριθμος περιπτωσεων στο παρον θεμα , θα παρουσιαστει και εδω .

Κωστα σε σχεση με περυσι , αλλαξες κατι σε διατροφικα συμπληρωματα και κυριως σε ασβεστιο ή πολυβιταμινη για την περιοδο αναπαραγωγης; Μιγμα σπορων ; Αν δεν αλλαξες μαρκα , μηπως οι απωλειες ξεκινησανε μετα απο αλλαγη παρτιδας πολυ συντομα (σε μια - μιαμισυ εβδομαδα ) ; Αντιστοιχα ολα οσα ανεφερα οσο αφορα την αυγοτροφη , ειτε ετοιμη ειτε φτιαχτη , ειτε ετοιμη ομως επεξεργασμενη με καποιο τροπο απο εσενα; Οι θανατοι των αρσενικων συμπεσανε με καποιον θηλυκιας με μικρη διαφορα ημερων ή ηταν ανεξαρτητοι ; οταν ειχες απωλειες κυριως στα θηλυκα , υπηρχε κατι που ειχες δωσει το τελευταιο 5ημερο που δεν ειχες δωσε σε αλλα πουλια ; Αν ανοιξες θηλυκα πεθαμενα , βρηκες λιωμενο αυγο χωρις τσοφλι εσωτερικα ; πρησμενα εντερα;

Δεν χρειαζεται να αναφερθεις σε πρωτη φαση (και στην πορεια αν το επιθυμεις ) σε συγεκριμενα σκευασματα . Αν επισης επεξεργαζοσουν την αυγοτροφη σου (αν ηταν ετοιμη ) τι προσθηκες και επεξεργασια εκανες;

Μπορεις να κανεις ενα τεστ φυτρικοτητας στο μιγμα ή σε σπορους που ισως προσθετες στην αυγοτροφη , προχωρωντας επι 4ημερο ανεξαρτητα αν φυτρωνουν ή οχι ;

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη αλλαγές στην τροφή από περισυ δεν έκανα καμία τάιζα Carduelidi πρόσθετο παραπάνω κανναβούρι και ταΐζω ακόμα η διαφορά είναι τώρα παίρνω τσουβάλια 15kg.

Πολυβιταμίνες,ασβέστιο,Ε,E+ σελήνιο άλλαξα ναι.
    Έδινα Omni-vit,Calcu-lux,ferti-vit,ivasept και φέτος τα άλλαξα όλα σε προϊόντα της Ladmark.

Όσο αφορά την αυγό τροφή έτοιμη έχω να πάρω εδώ και χρόνια.Συνεχειζω την Nesting από εδώ μέσα κατά την προετοιμασία αλλά και κατά το τάισμα απλός πρόσθετο και αλλά πράγματα μέσα όπως τσόφλι αυγού,αρακά,γύρη άμα το θυμηθώ καμία φορά σπιρούλινα και αλλά.

Πρασινάδες κανονικά σε όλα τα πουλιά τις ίδιες μέρες όπως και αυγό τροφή της ίδιες μέρες και σκουλίκια τις ίδιες μέρες.
    Σκουλίκια δεν άλλαξα από Pinkies σε Buffalo όπως θα ηθελα φέτος αλλά είχα παρά πολλά και συνέχειας με αυτά..

Η θανατη τώρα ερχόταν σταδιακά και όλα τα θυληκα ήταν σε ζευγάρια(τα αρσενικά είναι μια χαρά μεχρει σήμερα)αρχικά έχασα ένα από τα καλύτερα πουλιά θηλυκό που 3ης χρονιές δεν έπαιρνα ασπορο αυγό και φέτος πρώτη γεννά ασπορα στην 2η έκανε 2 αυγά και στο 3ο ενώ το γέννησε ψωφισε την ίδια καταλήξει είχαν όλα τα θυληκα γεννούσαν και ψωφουσαν χωρίς να μου δείξουν σημάδια δυστοκίας(να κάθονται κάτω με τις ώρες,να φουσκώνουν υπερβολικά) όλα τα πουλιά που τα έβλεπα από κάτω έβλεπα ένα άσπρο πράγμα κάτω στην αμαρα σαν υγρό,ψυλαφουσα με το χέρι αλλά δεν έπιανα κάτι Π.χ για αυγό μέσα τους..

Τώρα τα αρσενικά 1 καρδερινα και ένα καναρίνι φετινά πουλιά του 17 η καρδερινα Κοκκιδια,μέγκαβακτυρια δύστυχος λόγο δουλειάς δεν έκανα σωστά την θεραπεία και έφυγε.το καναρίνι ξαφνικά πριν 2 μέρες ούτε κοιμόταν ούτε έδειχνε κάτι το βρήκα νεκρό.

Τώρα αυτό με τους σπόρους δεν το έχω κάνει καμία φορά όχι ότι εμπιστεύομαι την manitoba έχει χαλάσει πάρα πολύ.
    Προχθές είδα φωτογραφία από γνωστό σε Carduelidi 2,5kg ένα ποντίκακι μέσα κατά το άνοιγμα της τροφής..

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από amastro; 19-07-2018 στις 11:15

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία