Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 29
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Θα γίνει κανονικό καρδερικάκι?

Να θυμίσω ότι από ένα ζευγαράκι μου καρδερίνες είχα "σώσει" 3 αυγά από τα 6 που έκανε το θηλυκό και τα είχα σε παραμάνα μαζί με αυγά από φανέτο, στα τέλη Μαΐου. Τελικά βγήκαν 3 καρδερινάκια και ένα φανετάκι και μετά την 2η μέρα η παραμάνα είχε να μεγαλώσει ένα καρδερινάκι και ένα φανέτο με μια ημέρα διαφορά τα δύο τους (το ένα καρδερινάκι το πλάκωσαν την πρώτη μέρα και ψόφησε - ίσως να φταίω και εγώ που δεν είχα αφήσει ψεύτικο αυγό για να στηρίζονται και το άλλο ψόφησε θα έβγαινε με 3 μέρες καθυστέρηση και έβαλα το αυγό λίγο πριν σκάσει σε άλλη παραμάνα που μόλις είχε γεννήσει αυγά, αλλά δεν το τάισε καθόλου).

Τα 2 μικρά (φανέτο - καρδερίνα) μεγάλωναν με διαφορετικό ρυθμό και θεώρησα ότι έχει να κάνει με το μέγεθος των δύο ειδών.

Η διατροφή τους ήταν καθημερινά με αυγό, σπιτική αυγοτροφή, χορταρικά, σουσάμι και ενισχυμένο μείγμα σπόρων, ότι δίνω σε όλα τα ζευγάρια τους τελευταίους μήνες. Ωστόσο, η διαφορά μεγέθους τους ήταν εμφανής συνεχώς και ενώ το φανέτο στις 15 ημέρες βγήκε από τη φωλιά, το καρδερινάκι έμεινε πάνω από 20 ημέρες. Όταν τελικά βγήκε, έμεινε στον πάτο του κλουβιού και ακόμη και σήμερα (σε άλλη παραμάνα) ζητά ταΐσματα και τώρα (30 ημερών) άρχισε να τσιμπολογά ότι του βάζω στον πάτο του κλουβιού (σπόρια πιπεριάς, αυγό, αυγοτροφή), ενώ του έχω και ποτίστρα στον πάτο. Ακόμα δεν μπορεί να πετάξει και να σταθεί σε κλαδάκι

Το πτέρωμα του είναι σε κακή κατάσταση και φαίνεται ότι ορισμένα φτερά πτήσης έχουν βγει στραβά. Το ερώτημά μου είναι θα καταφέρει να "κλαρώσει" κανονικά και να αναπτυχθεί; Μετά την πτερόρροια θα βγουν κανονικά τα φτερά και τα πούπουλα του;

Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Μανώλης
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Το καημένο, όλα μαζί και τούτο μοναχό του.Δεν ξέρω τι θα γίνει Νώντα πιστεύω όμως να στρώσει με τον καιρό και στο εύχομαι.Τα αλλά πώς του φεροντε Νώντα;

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τα άλλα δεν είναι 20 ημερών και ειναι στην κοσμαρα τους... τσιμπολογανε και αυγοτροφη σιγα σιγά... bulling δεν έχουμε ακόμη. Μαλλον σε 10-15 μερες θα μπει μόνο του σε κλουβάκι και θα περιμένω να δω στην πτερροροια αν θα 'στρώσει'

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Κ εμένα τα δύο μικρά λοβακια είχαν διαφορά στο μέγεθος. Το ένα ήταν εμφανώς σε καλύτερη κατάσταση από το άλλο. Το ταιζαν καλύτερα κ βγήκε πρώτο από τη φωλιά. Κ όμως μεγαλώσανε κ τα δύο μια χαρά απλά το ένα είναι πιο καρδαμωμενο. Πιστεύω να πάει καλά κ αυτό το μικρούλι.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μωρε το καημενακι... Τι κριμα.. Ειναι σαν να εχει πιο αργη αναπτυξη, δεν ξερω αν στεκει ιατρικα βεβαια, αλλα ετσι μοιαζει. Ελπιζω να στρωσει το μικρακι..

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μερικές νέες φωτογραφίες του μικρού. Θα τολμήσω να πω ότι είναι αρσενικό από τα φτερά στη γενετήσια περιοχή

και το πτέρωμα του που είναι σε άθλια κατάσταση, καθώς και τα φτερά οδηγοί που λείπουν

Θα βγουν νέα μετά την πτερόροια ή θα το ζήσει σε μικρό κλουβάκι χωρίς να μπορεί να πετάξει κανονικά?

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Να το ενισχύσεις με πολυβιταμίνη, να το βλέπει μισή ώρα ο ήλιος κάθε μέρα, άμα ζήση δε θα έχει κανένα πρόβλημα

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

45 ημερών περίπου

Φαίνεται ότι θα φτιάξουν τα φτερά πτήσης του, αλλά ακόμα δυσκολεύεται να ανέβει στις πατήθρες (του έχω και πολύ χαμηλά). Φαγητό και νερό του βάζω και στον πάτο.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    1καναρινάκι,1 καρδερινοκάναρο,2 αδεσποτάκια, και μια οικογένεια γατιών, 5 το συνολο.
    Post Thanks / Like
    Καρδουλα μου....ευχομαι , να πανε ολα καλα.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Όλα καλά θα πάνε αφού το προσέχεις!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα