Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6

Θέμα: Βοήθεια!!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    Στεφανος
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλ O Πιπης !!!
    Post Thanks / Like

Βοήθεια!!!!

Καλησπέρα έχω των πιπη ένα κοκατιλ 6 μηνών το έχω τώρα 10 μέρες το ξέρω ότι πρέπει να των βάλω σε καραντίνα αλλά όταν έχεις μικρά παιδιά και ειδικά ο μικρός γιός μού πού έχει λατρεία στους παπαγάλους είναι αρκετά δύσκολο νομίζω.
    Το θέμα μού είναι ότι ενώ από το μαγαζί πού των πείρα μού είπαν ότι ο παπαγάλος είναι στο χέρι ταισμενος από την μέρα πού ήρθε στο σπίτι κράζει σχεδόν συνέχεια και όταν πάει κάποιος κοντά τού κάνει να των δαγκασει και το χαρακτηριστικό "χχχ" τρώει και πίνει νερό κανονικά.
    Του βάζω μήλο κάθε μέρα αλλά δεν το έχει αγγίξει καθόλου.
    Εχθές πού μίλησα με των πωλητή μού είπε να βάλω μέσα το χέρι μου και να προσπαθήσω να των πιάσω νομίζω πώς ήταν βλακεία πού το έκανα τελικά στην αρχή όταν έβαλα το χέρι μου με δάγκωσε αλλά παρά πολύ ελαφριά μέχρι πού το έπιασα το έβγαλα για λίγο έξω από το κλουβί χωρίς να το αφήσω ελεύθερο όταν το είδα ότι δέν του άρεσε το ξανά έβαλα μέσα και το πήγα κάπου για να ηρεμήσει, κάθε μέρα του βάζω κεχρι στο χέρι μου έξω από το κλουβί μία φορά ήρθε και τσίμπησε και μετά σταμάτησε.
    Τί άλλο πρέπει να κάνω για να μπορέσω να των χαλαρώσω και να μπορέσει να περνάει καλά
    Του έχω βάλει και μία μπανιέρα στον πάτο αλλά ούτε για μπάνιο παει.
    Ευχαριστώ

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στέφανε, από τη στιγμή που δεν έχεις άλλο πουλάκι στο σπίτι, η καραντίνα δεν έχει κάποια ουσία οπότε μη σε αγχώνει! Μόνο αν φέρεις άλλο πουλάκι στο χώρο θα πρέπει να κρατήσεις ξεχωριστά τα δυο τους

Πολύ πιθανόν από το πετ σοπ να σου το είπαν έτσι, δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Το ταισμένο και ήμερο "πουλάει" οπότε αυτό θα σου πασάρουν! Όντως λάθος το ότι τον έπιασες, το κατάλαβες και μόνος σου οπότε απλά δεν το επαναλαμβάνεις! Οι παπαγάλοι είναι ιδιαίτερα πουλιά και θέλουν το χρόνο τους να νιώσουν άνετα με το περιβάλλον και με τους ανθρώπους.
    Τώρα ας πιάσουμε έναν έναν τους προβληματισμούς σου!

1) Λαχανικά και φρούτα θα δοκιμάσει σιγά σιγά, κυρίως λαχανικά όμως τα φρούτα δεν τα προτιμούν. Δοκίμασε καρότο, μπρόκολο, σπανάκι, ρόκα, καλαμπόκι. Μπορεί να χρειαστεί να τα βάλεις και να τα πετάξεις άθικτα αρκετές φορές μέχρι να πειστεί να το δοκιμάσει, μην αποθαρρύνεσαι, είναι περίεργα πλάσματα και κάποια στιγμή αυτή η περιέργεια θα υπερνικήσει το φόβο του.

2) Εκτός από μπανιέρα στον πάτο, μπορείς να το ψεκάσεις με βαποριζατέρ, συνήθως τους αρέσει πολύ. Αλλά είναι κάτι που θα κάνεις αφού έχετε εξοικειωθεί και έχει συνηθίσει λίγο, αλλιώς θα τον τρομάξει περισσότερο.

Με το κεχρί έχεις κάνει μία καλή αρχή. Αυτή είναι η σωστή διαδικασία, πρώτα εκτός κλουβιού και αφού νιώσει άνετα με αυτό, βάζουμε και το χέρι μέσα στο κλουβί.

Καταλαβαίνω αυτή τη στιγμή τα συναισθήματα σου, γιατί έχεις δει τόσα άλλα παπαγαλάκια κλπ που είναι πολύ δεκτικά και εξημερωμένα και θέλεις και εσύ μιά τέτοια εμπειρία. Είναι απολύτως κατανοητό και αναμενόμενο, απλά πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή και σιγά σιγά να τον προσεγγίσεις. Δεν ξέρω σε τι τοποθεσία έχετε το κλουβί, καλό είναι να είναι στο ύψος του στέρνου μας ας πούμε ή των ματιών μας και τουλάχιστον η μία του πλευρά να έχει τοίχο. Επίσης δεν ξέρω πόσο μικρά είναι τα ανθρώπινα ζουζούνια σου (να τα χαίρεσαι κιόλας!) και πόσο μπορεί να το αγχώνουν από τον ενθουσιασμό τους να δουν το πουλάκι και να παίξουν κλπ.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    Στεφανος
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλ O Πιπης !!!
    Post Thanks / Like
    Τα ζουζουνια μου ειναι 9 και 5 ο μικρός είναι αυτός πού έχει την τρελή αγάπη στους παπαγάλους.
    Το κλουβί το έχω χαμό αλλά αύριο θα έρθει η βάση πού έχω παραγγείλει άρα θα λυθεί και αυτό όσο για το κεχρι σήμερα κάναμε το πρώτο θετικό βήμα τώρα το βράδυ πού σχόλασα γιατί λόγο τις δουλείας μου δουλεύω από το πρωί μέχρι το βράδυ άρα μόνο το βράδυ μπορώ να ασχοληθώ με τον ΠΙΠΗ τού έδωσα κεχρι στην αρχή έκανε λίγο τον δύσκολο και τον άγριο αλλά μετά από λίγο ήρθε και έφαγε πράγμα το όποιο δέν το περίμενα μετά την χθεσινή ταλαιπωρία πού τού έκανα.
    Νομίζω κάτι αρχίζει να γίνεται χαχα!!!! ���������������� �

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Νομιζα οτι επαθα deja vu οταν διαβαζα το μυνημα σου. Καθε φορα που παιρνει καποιος κοκατιλ απο πετσοπ η ιδια ιστορια. Μην ασχοληθεις ξανα μαζι τους. Κανε οσα σου ειπε παραπανω η Κωνσταντινα και διαβασε οσο περισσοτερο μπορεις για τις αναγκες και τη φροντιδα των κοκατιλ. Το φορουμ εχει παρα πολλα αρθρα και θεματα που θα σε βοηθησουν.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    Στεφανος
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλ O Πιπης !!!
    Post Thanks / Like
    Αυτό κανω alex !!!!

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από s80tefanos Εμφάνιση Μηνύματος
    Τα ζουζουνια μου ειναι 9 και 5 ο μικρός είναι αυτός πού έχει την τρελή αγάπη στους παπαγάλους.
    Το κλουβί το έχω χαμό αλλά αύριο θα έρθει η βάση πού έχω παραγγείλει άρα θα λυθεί και αυτό όσο για το κεχρι σήμερα κάναμε το πρώτο θετικό βήμα τώρα το βράδυ πού σχόλασα γιατί λόγο τις δουλείας μου δουλεύω από το πρωί μέχρι το βράδυ άρα μόνο το βράδυ μπορώ να ασχοληθώ με τον ΠΙΠΗ τού έδωσα κεχρι στην αρχή έκανε λίγο τον δύσκολο και τον άγριο αλλά μετά από λίγο ήρθε και έφαγε πράγμα το όποιο δέν το περίμενα μετά την χθεσινή ταλαιπωρία πού τού έκανα.
    Νομίζω κάτι αρχίζει να γίνεται χαχα!!!! ���������������� �
    Εντάξει είναι μικρούλια αλλά όχι πααααρα πολύ μικρούλια! Πιστεύω αν τους το εξηγήσεις απλά ότι είναι φοβισμένο και πρέπει να του μιλάμε ήρεμα και σιγά και να μην κάνουμε απότομες κινήσεις, κάπως θα το καταλάβουν!
    Το ότι είναι κάτω το κλουβί σίγουρα δε βοηθάει αλλά αφού έρχεται και η λύση, τέλεια!! Θετικά τα βλέπω τα βήματα Στέφανε! Ελπίζω να μοιραστείς μαζί μας τις στιγμές σας τώρα που μπορείς να βγάλεις και φωτογραφίες!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από alex1986lunatic Εμφάνιση Μηνύματος
    Νομιζα οτι επαθα deja vu οταν διαβαζα το μυνημα σου. Καθε φορα που παιρνει καποιος κοκατιλ απο πετσοπ η ιδια ιστορια. Μην ασχοληθεις ξανα μαζι τους. Κανε οσα σου ειπε παραπανω η Κωνσταντινα και διαβασε οσο περισσοτερο μπορεις για τις αναγκες και τη φροντιδα των κοκατιλ. Το φορουμ εχει παρα πολλα αρθρα και θεματα που θα σε βοηθησουν.
    Πραγματικά κάθε φορά το ίδιο παραμύθι αφηγούνται τα πετ...

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας