Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 9 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 81 μέχρι 90 από 132
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Έλαβα το μηνυμά σου Δημήτρη (Dikai), ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Δημήτρη (jk21) , Του έχω βάλει στο νερό και Nystamysyn δεύτερη μέρα σήμερα μήπως τον βοηθήσει με τη γλώσσα του μιας και δεν είναι αποτελεσματική η εφαρμογή απευθείας στο στόμα έτσι που αντιδρά μετά το πουλί.

Απο χθες που έκανε τον μεγάλο εμετό όταν τον έπιασα, δε ξαναπαρατήρησα εμετό, ούτε στις πατήθρες ή στον πάτο του κλουβιού που τα έλεγξα. Λέω να περιμένω να ολοκληρωθούν πρώτα οι μέρες που χρειάζεται η παροχή του nystamysyn μήπως τον βοηθήσει και με τη γλώσσα και μετά να δώ πως θα πάει.

Θα τηλεφωνησω και στο διαγνωστικό κέντρο να πάρω μια γνώμη μόλις δοθεί η ευκαιρία.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Τον τελευταίο εμετό εσύ τον προκάλεσες

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αν δεν αποφασισεις να στειλεις δειγμα για αναλυσεις , γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να καθυστερησεις πανω απο δυο μερες και την αντιβιωση και ειδικα αν ξανακανει εμετο .Στις 13 του μηνα το μεσημερι , εκανε εμετο χωρις να εχεις προκαλεσει εσυ κατι , αν για τον επομενο εφταιγε ο τροπος χορηγησης του φαρμακου .Αν και παρα πολυς κοσμος δινει , ακομα και με λαθος τροπο και μπορει τα πουλια τοτε να πνιγουν αλλα δεν βγαζουν τροφη . Η τροφη ειναι στον προλοβο οχι στην τραχεια που οδηγει σε πνιγμο ενα πουλι η λαθος καταποση υγρου εκει .... η τροφη για καποιο λογο γυριζει εξω , ειτε γιατι στον προλοβο υπαρχει μερικη φραγη ή γιατι υπαρχει φλεγμονη απο λοιμωξη

Αν στειλεις ομως δειγμα για αναλυση , αυτο να μην καθυστερησει και να ακολουθησεις μια πιθανη αγωγη που ισως σου προτεινουν, μεχρι να βγουνε τα αποτελεσματα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Θα τηλεφωνήσω και στο διαγνωστικό κέντρο για να μου πουν αν προτείνεται να στείλω τα δείγματα. Αυτό που μου πρότεινε ο φίλος Δημήτρης είναι στην Κομοτηνή και σκέφτομαι πως με αυτή τη ζέστη ενδέχεται να αλοιωθούν τα δείγματα μέχρι να φτάσουν εκεί με το κτελ, ακόμη και αν βάλω και παγο μέσα στο δέμα.

Δημήτρη θα του βάλω ξανά την αντιβίωση ξεκινώντας σήμερα Δευτέρα, σκέφτηκα να κλείσει πρώτα βδομάδα απο την προηγούμενη χορήγηση για να μην τον βαρύνω στα όργανα του.
    Στη προηγούμενη εφαρμογή έβαζα 3 σταγόνες στα 50ml, οπότε θα ήταν 6 στα 100ml.

Να βάλω αναλογία 10 ανα 100 τώρα όπως μου είχες προτείνει ή λες να του πέσει πολύ μιας και θα είναι και η δεύτερη εφαρμογή; Η ποτίστρα σχεδόν γεμάτη παίρνει 75ml νερό, τη γεμίζω τώρα κοντά στα 70 και βάζω περίπου 2 με 2,2 ml nystamysyn μέσα.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αντιβιωση θα δωσεις μονο

αν δεν εχεις προεθεση να δωσεις δειγμα για εξεταση μικροβιολογικη
    ή
    δωσεις αλλα την ξεκινησεις αμεσως μετα τη ληψη των μιγματων

δεν κανει πριν κανεις ληψη δειγματος , γιατι αλλοιωνει το αποτελεσμα .Το εχω γραψει και νωριτερα

Αν και οταν δωσεις , αν μιλαμε για το αβιομισιν η γνωμη μου ειναι ξεκαθαρα 10 σταγονες τουλαχιστον στην 100αρα .Σε αυτη την ποτιστρα που εχεις , τουλαχιστον 8

Ακομα και υπερδοσολογια να το θεωρησει καποιος αυτο (αν και οσοι με ξερουν , ξερουν οτι δεν προτεινω ποτε υπερδοσολογιες χωρις λογο ) αν διαβασεις τις οδηγιες και προφυλαξεις ενος αντιστοιχου επισημου κτηνιατρικου σκευασματος του cosumix (εχει και κεινο τριμεθοπριμη και μια αλλη απλα σουλφοναμιδη ) θα δεις οτι εχεις περιθωριο για το διαστημα που θα δωσεις , να το κανεις με ασφαλεια . Ειναι γνωμη ενος χομπιστα οτι σου λεω , οχι επισημη κτηνιατρικη αποψη . Αυτο που επισης θα σου πω (αλλα ξερω οτι ειναι δυσκολο να το κανεις , ισως ομως το θυμουνται μελη μας ) δεν θυμαμαι πολλες περιπτωσεις εδω που γινανε καλα πουλια με τη νορμαλ δοσολογια , θυμαμαι ομως αρκετα με την μια σταγονα στο στομα αδιαλυτη , που ειναι και ισχυροτερη των 10 σταγονων στα 100 ml . Eναλλακτικα μπορεις να δωσεις μια απο τις αλλες δυο αντιβιωσεις που σου ειπα . Αλλα μονο μετα τη ληψη δειγματος και μονο μεχρι τα αποτελεσματα .Απο κει και μετα θα συνεχισεις αν ειναι στις δραστικες ουσιες αλλιως θα αναλαβει την ευθυνη το εργαστηριακο κεντρο για την ουσια που θα συνεχισεις και η οποια θα πρεπει να ειναι προφανως συμφωνη με τα αποτελεσματα που θα υποστηριζει οτι εχει

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Ξεκίνησα σήμερα και την αντιβίωση μιας και απο τις 14/7 που έκανε τον μεγάλο εμετό αφού τον έπιασα, ευτυχώς δε ξανάκανε εμετό για να παρω δείγμα.
    Ναι δυστυχώς δε μπορώ να του τα χορηγώ στο στόμα έτσι που αντιδρά, θα κάνω ότι καλύτερο για να του βελτιώσω τις συνθήκες ζωής χωρίς να τον επιβαρύνω παραπάνω τον γεράκο.

Συνολικά να διατηρήσω 7 μέρες διάρκεια την αβιομισιν και 10-12 μέρες το νυσταμισιν στο νερό αν δε κάνω λάθος.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Αντωνης
    Κατοικίδιο
    Kαρδερινες-Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Με τα χρήματα που έχεις διαθέσει για φάρμακα,θα είχες ήδη πάρει τα αποτελέσματα από το εργαστήριο.

Καλύτερες συνθήκες ζωής δεν παρέχουμε με το να δίνουμε φάρμακα χωρίς να ξέρουμε την αιτία.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Γνώμη μου, την επομένη φορά που θα επιχειρήσεις να το πιάσεις πρόσεξε να μην έχει φάει πρόσφατα, το πιάσιμο του προκάλεσε τον εμετό, κάπου νομίζω λες για άμμο, να την βγάλεις να μην τρώει.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Φίλε Αντώνη έχεις δίκιο αλλά μέχρι το Σαββατοκύριακο που με ενημέρωσε ο φίλος dikai για το εργαστήριο στην Κομοτηνή δεν είχα ιδέα πως είναι δυνατό να γίνουν εξετάσεις χωρίς την παρουσία του πουλιού στον εργαστηριακό χώρο. Το κόστος που μου ενέφερε είναι πράγματι χαμηλό και προσιτό και θα ήταν ή πρώτη μου επιλογή αν το γώριζα εξ' αρχής πριν πρωτοδώσω αγωγές στο πουλάκι αγχωμένος.

Άμμο δε του ξανάβαλα απο το Σάββατο. Ισχύει πως με αντιβιώσεις πρέπει να αποφεύγεται το σουπιοκόκκαλο και άλλες πηγές ασβεστίου;
    Tου το έβγαλα το σουπιοκόκαλο το απογευμα της Δευτέρας αλλά αν δεν πειράζει στη ναγωγή να το ξαναβάλω.

Εμετό δε ξαναέκανε απο τις 14 του μήνα.

Από το μεσημέρι της Τρίτης παρακολούθησα μια ασυνήθιστη συμπεριφορά που δεν έχει ξανακάνει ποτέ. Άρχισε σε πολυ τακτά χρονικά διαστήματα να κατεβαίνει στον πάτο του κλουβιού και να χτυπάει τη μύτη του στο λευκό χαρτί κουζίνας που στρώνω κάτω χωρίς να έχει άμμο ή πεταμένη τροφή για να τσιμπήσει. Έκανε τον κύκλο του πάτου τσιμπώντας τυχαία σημεία όπως κάνει όταν τρώει άμμο αλλά δεν τράβαγε το χαρτί απλά το χτύπαγε.

Το έκανε αυτό συχνα μέχρι το βράδυ και στο καινούριο χαρτί που του άλλαξα και δεν πολυπήγε να φάει τροφή απο την ταιστρα του από όταν άρχισε να το κάνει αυτό, οι κουτσουλιές του απο το μεσημέρι ως το βράδυ μου φάνηκαν πολύ "άδειες". Τροφή του βάζω καινούρια κάθε μέρα την Manitoba Carduelidi και την έτρωγε κανονικά και λαίμαργα τόσες μέρες.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

εχει αλλαξει και η διαθεση του ; πχ πιο νωχελικο , ποιο φουσκωμενο στο φτερωμα; κανει μηπως κινησεις σαν να προσπαθει να τιναξει το κεφαλι ή να φτυσει κατι ; Αν μπορεις βαλε φωτο τις κουτσουλιες του

Με την αντιβιωση που δινεις , δεν εχεις προβλημα με το ασβεστιο .Προβλημα υπαρχει οταν δινουμε καποια που ανηκει στην κατηγορια των κινολονων πχ baytril ή των τετρακυκλινων πχ doxiciclina , vibramycin, oxyvet , terramycin , sivotin κλπ

ως προς ενδοπαρασιτα η εξεταση ειναι ακομα εφικτη και με την αντιβιωση .Για μικροβια δεν μπορει να βγει συμπερασμα σιγουρο

Σελίδα 9 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας