Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 14 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 132
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like

Φλώρος κάνει εμετό περιστασιακά

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα φλωράκο εδώ και 12 χρόνια.
    Διάβασα στους κανόνες του φόρουμ για τα ιθαγενή πουλιά πως χρειάζεται φωτογραφία με το βραχιολάκι στο πόδι. Τον φλώρο μου τον είχε φέρει ο πετέρας μου απο Pet Shop την άνοιξη του 2006 επειδή είχα στεναχωρηθεί που πέθανε το προηγούμενο πουλάκι μας. Εκείνη τη περίοδο θυμάμαι πως όλα τα Pet Shop της περιοχής δεν είχαν βραχιολάκια στα πόδια των πουλιών και σήμερα είμαι συνειδητοποιημένος ενάντια στο πιάσιμο άγριων πουλιών και δε θα κράταγα ένα νέο πουλί αιχμάλωτο αν μου το έδιναν.

Παρατήρησα μία φορά τη περασμένη βδομάδα και ξανά σήμερα, πως ανέβαζε μασημένη τροφή στο στόμα του και προσπαθούσε να τη ξαναμασήσει ή τη σκούπιζε επάνω στις πατήθρες του κλουβιού. Είναι λαίμαργο πουλί γενικά και την πρώτη φορά σκέφτηκα πως είχε φάει πολύ και τον πείραξε λόγω της ηλικίας του αλλά αφού έγινε ξανά σήμερα έχω ανησυχήσει πως δε φταίει η ηλικία του αλλά καποιος άλλος παράγοντας.

Τους τελευταίους μήνες οι κουτσουλιες του αφήνουν κιτρινοπράσινα στίγματα στο χαρτί. Νόμιζα στην αρχή πως ίσως είχαν πάρει χρώμα απο πολυβιταμίνη που του είχα βάλει στο νερο (Μία βδομάδα διάρκεια οι βιταμίνες, με μια βδομάδα κενό και ξανά μια βδομάδα βιταμίνη ύστερα). Παρόλλα αυτά, ύστερα απο μήνες αφού σταμάτησα τις βιταμίνες οι κουτσουλιές διατήρησαν το χρωματισμό τους και τώρα είχαμε και αυτούς τους 2 εμετους (που παρατήρησα) μέσα στο δεκαήμερο οπότε έπρεπε να λάβω δράση.

Το χαρτί και το νερό του τα αλλάζω καθημερινά τον τελευταίο χρόνο. Παλιά τον καθάριζε ο πατέρας μου αλλά επειδή στο τέλος τον είχε παραμελημενο και τον καθάριζε 2 φορές τον μήνα, τον ανέλαβα εγώ για να μη πάθει τίποτα.

Δε μου φάνηκε να έχει πρόβλημα στην κατάπωση της τροφής καθώς κάθε μέρα που αλλάζω το χαρτί υπάρχει πληθώρα απο κουτσουλίες, οπότε οι εμετοί δε συμβαίνουν κάθρε φορά που τρώει. Κελαηδάει κανονικά για την ηλικία του ο γεράκος και είναι και φέτος πυρωμένος.

Συγνώμη για το τεράστιο κέιμενο αλλά θεώρησα καλό να παρέχω όσες περισότερες πληροφορίες γίνεται για το πουλάκι. Παραθέτω και φωτογραφίες απο τις σημερινές του κουτσουλιές.

Φωτογραφία του φλωράκου που έβγαλα 2 μήνες πριν

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και για κάθε πιθανή βοήθεια.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Αντωνης
    Κατοικίδιο
    Kαρδερινες-Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Βγαλε καποια φωτογραφια της κοιλιας του με παραμερισμενα τα πουπουλα (τα βρεχεις ελαφρως) και επισης δωσε μας παραπανω λεπτομερειες για την διατροφη του

Ο καθρεπτης στο κλουβακι του ειναι περιττος και απο οτι βλεπω υπαρχει ενα θεμα με το κλουβι του απο αποψη καταστασης

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Το εξωτερικό περίβλημα γύρω απο το κουβί το είχε φτιάξει ο πατέρας μου με χαρτόνι για τη πλάτη του κλουβιού και νάυλον στα πλάγια και πάνω, για να κόβει ρεύματα αέρα τις πιο κρύες εποχές. Το αφαίρεσα τον περασμένο μήνα και πράγματι δεν είχε καλή καθαριότητα απο την άποψη πως υπήρχαν τσόφλια και υπολείματα σπόρων στα τοιχώματα που φαίνονται και στη φωτογραφία.

Αυτό που με ανησύχησε είναι πως ο φλώρος μασάει συχνα τα κάγκελα και τα γλύφει και το έκανε αυτό σε σημέιο που έφυγε το χρώμα απο το σίδερο και πιθανότατα να είχε σκουριά.
    Κάλυψα πλέον αυτά τα κάγκελα με ένα μεγάλο σουπιοκόκαλο ώστε να μη μπορεί να τα δαγκώνει και να ασχολέιται με αυτό.

Θα τον πιάσω άυριο να βγάλω φωτογραφία την κοιλιά του. Με βρεγμένο βαμβάκι του βρέχετε τα πούπουλα; Tόσα χρόνια αποφεύγει να βραχεί και δε μπαίνει ούτε σε μπανιέρες να πλυθεί το καλοκαίρι, περα απο το κεφάλι του.

Η τροφή που του βάζω είναι κοινή χύμα τροφή με μίξη σπόρων για αγριοπούλια απο Pet Shop. Μέχρι το προηγούμενο χρόνο που δεν του έβαζα εγώ την τροφή, ο πατέρας μου έβαζε και σε μπολάκια τις χρωματιστές "αυγοτροφές" που πουλάνε στα Pet Shops, τις οποίες έχω πλεόν καταργήσει γιατί διαβασα τα χειρότερα για αυτές (ότι δεν έχουν οφέλη στα πουλιά και είναι όλο ζάχαρη).

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Αντωνης
    Κατοικίδιο
    Kαρδερινες-Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Οχι με βαμβακι,απλα με τα δαχτυλα σου

Τροφη ειναι προτιμοτερο να πας σε ενα επωνυμο μειγμα,"κοινη" τροφη δεν υφισταται

Το κλουβακι με την πρωτη ευκαιρια καλο θα ειναι να αλλαξει,ισως ειναι και η αιτια για οτι αναφερεις

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Έχεις δίκαιο για το κλουβί, το απέφευγα να το αλλάξω γιατί είναι ήδη γεράκος, 12 χρόνια στα χέρια μου, και φοβόμουν μην τον στρεσάρω με καινούριο κλουβί, αλλά αν εν τέλη το κλουβί είναι ο κύριος λόγος που επιβαρύνεται η υγεία του θα το αλλάξω.

Συνήθως την αγοράζουμε απο το Pet City την τροφή, τη ζητάμε ως χύμα τροφή για αγριοπούλια. Πιστεύεις πως είναι ελλιπής ως κύρια διατροφή του;

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές μέχρι τώρα!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Έβγαλα και φωτογραφία την κοιλιά του, ήταν ιδιαίτερα ζωηρός και παραμέρησα τα πούπουλα στις άκρες όσο μπορούσα, ελπίζω να βοηθήσει αυτή η φώτο.

Ευχαριστώ και πάλι.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Αντωνης
    Κατοικίδιο
    Kαρδερινες-Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Στη φωτο εχει βγει στηθος και χανουμε την κοιλια που ειναι ακριβως κατψ απο το λιπακι που βλεπεις.

Ειναι λιγο οξυμωρο αυτο που βλπεπουμε γιατι ενω εχει λιπακι,δειχνει αωυνατο του πουλι.

Επισης απο το λιγο που βλεπω τα πελματα του μου δινει την εντυπωση οτι εχει θεμα με ακαρεα

Θα χρειαστει μια φωτο που να φαινεται η κοιλια αλλα και τα πελματα

σε οτι αναφορα την τροφη το βλεπω φτωχο το μειγμα για αγριοπουλια

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση!

Αυτό για τα ακάρεα μου πέρασε απο το μυαλό παρά το ότι δεν έχω γνώσεις η εμπειρία στο θέμα.
    Τα τελευτία χρόνια τα πόδια του είχαν γίνει αρκετά "ανάγλυφα" λες και είχαν ένα "εξωσκελετό' από ημίσκληρο δέρμα. Το θεώρησα και αυτό πως ήταν λόγω ηλικίας του πουλιού.
    Τις τελευταίες βδομάδες παρατήρησα ότι δεν είχαν πλέον παντού την έξτρα στρώση δέρματος και τον είδα καμια δυο φορές να τσιμπάει τα πόδια του και να μασάει κάτι.

Υπάρχει περίπτωση τυχόν ακάρεα απο τα πόδια να τον πειράξανε στα πεπτικά του όργανα επειδή ίσως τα έτρωγε;

Έτσι ήταν τα πόδια του μέχρι δυο μήνες πριν.

Τώρα δείχνουν σαν να έχει καθαρίσει μέρος τους επειδή τα τσίμπαγε, δε παρατήρησα κάποια πληγη στα πόδια ευτυχώς.

Βλέπω πως το πάνω ράμφος του είναι και λερωμένο κοντά στα ρουθούνια.

Θα προσπαθήσω το απόγευμα να τον ξαναπιάσω με τη βοήθεια κάποιου μέλους της οικογένειας που θα είναι στο σπίτι για να δούμε καλύτερα την κοιλιά και τα πόδια.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Αντωνης
    Κατοικίδιο
    Kαρδερινες-Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Το ραμφος δεν ειναι καθαρο στην φωτο αλλα τα ποδια εχουν θεμα

Θα χρειαστεις αλοιφη epithol και επαλειψη καθημερινα σε αντιθετη φορα με τις φωλιδες (απο τα δαχτυλα προς το πελμα)

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Του έβαλα σήμερα το απόγευμα epithol, ήταν λίγο δύσκολο γιατί μαζεύει τα πόδια του κλειστά στη κοιλιά όταν τον πιάνουμε και λέρωσα λίγο και τα πούπουλα στη κοιλιά του με την κρέμα.

Βγαίνει και δύσκολα απο τα χέρια η κρέμα, επειδή έχει βαζελίνη, ελπίζω να μη του χαλάσει πολύ το φτέρωμα .

Έβγαλα και άλλη μια φωτογραφία, αυτή τη φορά το πιο χαμηλό σημείο από την προηγούμενη. Παραλίγο να μας φύγει απο τα χέρια γιατί ήταν ζωηρός και δε μπόρεσα να φανερώσω τη κοιλιά παραπάνω για να μην τον στρεσάρω. Παρατήρησα μια οριζόντια πορτοκαλί/καφέ γραμμή στο δέρμα κάτω κάτω που φαίνεται και στη φώτο, δε γνωρίζω αν αυτό είναι φυσιολογικό ή όχι.

5 λεπτά πριν τον πιάσω είχα βάλει το χέρι μου στο κλουβί κρατώντας ένα μπολάκι με τροφή (Έχει πάντα μέσα τροφή σταθερά αλλά τους τελευταίους μήνες που έχω αναλάβει τη φροντίδα του με έχει μάθει και έρχεται και τρώει και απο το χέρι μου εάν του προσφέρω) , ήρθε γρήγορα γρήγορα για να φάει αλλά πριν προλάβει να βουτήξει σπόρο, του ανέβηκε πάλι προηγούμενη τροφή στο στόμα και τα έριξε στη πατήθρα. Τα καθάρισα και πρόσεξα πως ήταν 3-4 μικρά σποράκια κολλημένα όλα μαζί σε ένα διάφανο μιγμα με λίγες μικρές φούσκες σαν αφρό.

Σελίδα 1 από 14 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας