Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 132
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Πήρα σήμερα το Aviomycine της Tafarm, μου είπαν πως πιστεύουν πως θα τον βοηθήσει αλλά επειδή είναι γεράκος να ρίχνω λίγο μικρότερη δοση στο νερό απο αυτή που γράφει για να μην τον βαρύνει στο συκώτι.
    Πιστέυετε πως αρμόζει αυτο το φάρμακο για τα συμπτώματα που έχω αναφέρει μέχρι τώρα;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    ειναι το ιδιο με αυτο που σου ειπε ο Μιχαλης αν και εγω θα ελεγα σε πατασιτα ειναι ο εμετος η τριχομοναδα θα ελεγα

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Απο φαρμακα δεν γνωριζω ουτε κατα ποσο θα τον επηρεασει αρνητικα η χορηγηση της κανονικης δοσολογιας. Εγω θα ελεγα να ξεκινησεις με την κανονικη δοσολογια και πως δεν νομιζω να δημιουργησει προβλημα. Ισως η λιγοτερη να μην κανει δουλεια. Αλλα ακομα τα παιδια δεν ειναι σιγουρα για το τι ακριβως ειναι. Οσο για την epithol εσυ βλεπεις το πουλακι και ξερεις. Ειναι σημαντικο να δεις μεσα στο στομα αν υπαρχουν λευκοκιτρινα μπαλακια οχι απλα επιφανειες για να αποκλυσουμε την περισπτωση της τριχομοναδας. Το πουλακι το εχεις σε εσωτερικο η εξωτερικο χωρο? Υπαρχει περιπτωση να ηρθε σε επαφη με αλλα πουλια?
    Τελευταία επεξεργασία από Αριστειδης; 03-07-2018 στις 01:33

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Το έχω στο μπαλκόνι όλο το χρόνο εκτός από όταν έπεφτε η θερμοκρασία κατω των 10. Μέχρι πρόσφατα στη πλευρά της βεράντας που έχουμε τα πουλιά είχαμε κατεβασμένο νάυλον-τέντα για τα ρεύματα αέρα οπότε θα ήταν λίγο δύσκολο να εισέρχονται άλλα πουλιά εκεί.

Όταν τον πιάσαμε και δάγκωνε το δάχτυλο δεν παρατήρησα λευκοκίτρινα μπαλάκια, ήταν ροζ μέσα το στόμα του μέχρι το σημείο που είναι στους ανθρώπους οι αμυγδαλές, αλλά δε μπόρεσα να δω καλά και μέσα στον οισοφάγο του.
    Του αλλάξαμε χθες κλουβί για να μην βρίσκει καγκελα με σκουριά και τα τσιμπάει. Προσπάθησα να είναι παρόμοιες οι διαστάσεις του κλουβιού και η διάταξη του εσωτερικού χώρου αλλά πρέπει να το κατάλαβε πως ήταν άλλο και ανχώθηκε λίγο. Κάθετα πιο πολύ στα κάτω κλαριά από όταν τον βάλαμε στο νέο κλουβί σα να φοβάται να πετάξει στα ψηλά κλαριά.

Πως είναι πιο εύκολο να τον κάνω να ανοίξει το στόμα να το δω καλύτερα χωρίς να τον στρεσάρω πολύ;

Κελαηδά κανονικά και σήμερα, τα ξημερώματα έκανε και τη δυνατή "σφυρίχτρα".

Η αντιβίωση γράφει 5-7 σταγώνες στα 100ml. Του έβαλα 2 σταγώνες στην μικρή ποτίστρα που παίρνει 40ml χθες.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    (Μεγάλο κεφάλαιο, μεγάλο κενό)

Πριν δώσεις αντιβίωση...
    Η Κίνοα περιέχει σαπωνινες
    Πριν πόσο καιρό έφαγε χρώμα από το κλουβί;
    Ίσως να έδινες κοπρανα και γαστρικά υγρά για εξεταση;
    Ο εμετός είναι θέμα πεπτικου γιατί αντιβίωση, ίσως μηλοξυδο για κάποιες ημέρες μεχρι να πάρεις αποτελέσματα εξετάσεων.
    Μικρό κόστος για μεγάλη αγάπη.
    Τελευταία επεξεργασία από Δημητριαδης Νικος; 03-07-2018 στις 22:37

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Έχω την εντύπωση πως αυτά τα σποράκια πρέπει να είναι κεχρί που βάζουν συνήθως στις τροφες για αγρια πουλιά και όχι κινόα.
    Υπάρχει κάποια τρόφη συσκευασμένη που να είναι καλύτερη για το πουλί όσο παίρνει το φάρμακο;

Το κλουβί το καινούριο το βάλαμε τη Δευτέρα. Στο παλιό τσίμπαγε συνέχεια τα κάγκελα και σε κάποια σημεία είχε ξεφλουδίσει το χρώμα και φαινόταν σκουριασμένο το σίδερο. Τα είχα καλύψει με θήκη με σουπιοκόκαλο για να μη τα τσιμπάει την περασμένη βδομάδα αλλά δε ξέρω αν βρήκε σε κάποιο αλλο σημέιο του κλουβιού και τσίμπαγε μέχρι που το αλλάξαμε.

Που θα μπορούσα να δώσω για εξέταση τα κοπρανα και υγρά; Oι κτηνίατροι στη περιοχή ασχολούνται μόνο με μεγαλύτερα ζώα όπως γάτες και σκυλιά.
    Αντιβίωση μου πρότειναν πολλά άτομα σε περίπτωση που έχει μικρόβια-βακτήρια.

Παρατήρησα πως κάνει συχνά το στόμα και ο λαιμός του την κίνηση που κάνει και στον άνθρωπο όταν καταπίνει υγρά, ακόμα και όταν δεν τρώει ή πινει νερό.

Το μηλόξυδο πως το χρησιμοποιώ για πουλάκια; Πρέπει να μπει σε νερό που δεν έχει αντιβίωση;
    Τελευταία επεξεργασία από Lorthos; 04-07-2018 στις 03:40

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Αν δεν έχεις με τίποτα τη δυνατότητα να το πας για εξετάσεις σε κάποιον πτηνίατρο, τότε θα πρέπει να αποφασίσεις τι θα κάνεις....
    για το στομάχι καλή θεωρείται και η κία η οποία γίνεται ζελέ στο γαστρεντερικό σύστημα και καλύπτε κατά κάποιον τρόπο τα τοιχώματα των σωλήνων
    για τοξίκωση από μέταλλα (από τα καγκελα του κλουβιού) δίνεται συχνά καρβουνάκι ή ζεόλιθος τα οποία απορροφούν κάποιες ουσίες κι έπειτα αποβάλλονται από τον οργανισμό με τα κόπρανα. Αυτά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν μαζί με δραστικές ουσίες όπως αντιβίωση ή βιταμίνες γιατί πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να υποδοσολογείται (λόγω αυτών) το πουλί. Ίσως μάλιστα να είναι αργά πλέον για να χρησιμοποιηθούν, διότι δίδονται στην πρώτη φάση της πιθανής τοξίκωσης.
    Για την αντιβίωση...αν δώσεις, θα πρέπέι να δώσεις τη συνιστώμενη ποσότητα και μάλιστα καλό θα ήταν να δίνεις απευθείας στο στόμα τη δόση που σου συστήνουν, αδιάλυτη δηλαδή, ώστε να βεβαιώνεσαι ότι λαμβάνει το απαιτούμενο και όχι λιγότερο, που θα μπορούσε να οδηγήσει σε ανθεκτικά στη συγκεκριμένη αντιβίωση στελέχη.
    Πάντως νομίζω ότι η επιλογή του πτηνιάτρου θα πρέπει να είναι η πρώτη προσπάθεια που θα είναι καλό να σκεφτείς.
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Για εξετάσεις
    τηλ.253********
    Τελευταία επεξεργασία από CaptainChoco; 09-07-2018 στις 19:30 Αιτιολογία: απόκρυψη ονοματεπώνυμου κτηνιάτρου

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ παιδιά για κάθε βοήθεια. Μένω Μαρούσι Αττικής αυτή τη στιγμή. Ρώτησα κτηνίατρο της περιοχής μου και είπε πως δε μπορεί να το αναλάβει. Μου έδωσε το τηλέφωνο μίας κτηνιάτρου που ασχολείται και με εξωτικά πτηνά στο χολαργό/Νέο Ψυχικό.

Δυστυχώς δε μπορούν να δώσουν καμία συμβουλή αν δεν πας απο εκεί το πουλάκι για εξέταση, κάτι που δε μπορώ να κάνω γιατί ο φλωράκος τα τελευταία χρόνια είναι πολύ ευαίσθητος στης ζέστη και δε θα αντέξει τη διαδρομή μέχρι εκεί με αυτες τις θερμοκρασίες που έχει αυτές τις μέρες συν το στρες απο τη γιατρό και τις εξετάσεις.

Σήμερα κελαηδούσε με ζωντάνια απο το πρωί για μερικές ώρες, μέχρι που πηγα να τον πιάσω μερικά λεπτά αφου είχε πιει αρκετό νερό. Μόλις τον πιάνω στο χέρι μου και προσπαθεί να φύγει, άρχισε να κάνει εμετό όλο το νερό που είχε πιει (γιατί ήταν διάφανο υγρό), δε ξέρω ποιος απο του δυο μας έπαθε μεγαλύτερο σοκ. Πρώτη φορά που το έπαθε αυτό. Τον άφησα απευθείας μέσα στο κλουβί και του έβαλα σε αποσταση έναν ανεμιστήρα για να συνέλθει. Του σταματησα και το epithol σήμερα και δε τον ξαναπιάνω τις επόμενες μέρες γιατί δε θέλω να τον στρεσάρω άλλο και να του κάνω παραπάνω κακό απο καλό. Είμαι σίγουρος πως αν τον βγάλω απο το σπίτι για την κτηνίατρο δε θα επιστρέψει μαζί μου απο τη ζέστη ή το σοκ.

Αυτές είναι πρωινές κουστουλίες και στον κόκκινο κύκλο είναι τροφή που πρέπει να είχε φτύσει το πρωί (ή χθες το βράδυ που έβαλα το χαρτί) αφού το ανέβηκε ξανά στο στόμα.

Αργότερα ξαναέφαγε κανονικά και πήγε ξανά στη ποτίστρα για νερό, αλλα επειδή είναι και καινούριο το κλουβί απο προχθές δε κινείται πολύ στο χώρο.

Ο γεράκος το πρωί
    https://youtu.be/UXltR7ItDGs

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Fil
    Post Thanks / Like
    Πέρασε μία βδομάδα και δείχνουν καλύτερα τα πράγματα.
    Την έκτη και εβδομη μέρα της αντιβίωσης δε παρατήρησα ξανά εμετό παρατηρώντας το πουλί ή ελέγχοντας το κλουβί. Ο τελευταίος εμετός που παρατήρησα ήταν το Σάββατο 7 του μήνα. Σταματήσαμε την αντιβίωση τη Δευτέρα 9 του μήνα το απόγευμα.

Τρώει κανονικά και κελαηδάει πολύ για την ηλικία του. Τώρα που συνήθησε και το νέο του κλουβί, άρχισε πάλι να γλύφει τα κάγκελα μανιωδώς, κάτι που κάνε ιαρκετά τα τελευτάια χρόνια.
    Το έψαξα κα ιδιάβασα πως κάτι μπορεί να τον ενοχλεί στη γλώσσα και το κάνει συνέχεια και είδα πως η γλώσσα του φαίνεται να έχει άφτρες όταν γλύφει τα κάγκελα.
    Δε τον επιασα για να μη τον στρεσάρω τώρα που είναι καλύτερα αυτές τις μέρες αλλά έβγαλα μερικές κοντινές φωτογραφίες την ώρα που γλύφει τα κάγκελα.

Την άκρη της γλώσσα που ασπρίζει λίγο και είναι μυτερή την είχα δει έτσι και τον προηγούμενο χρόνο αλλά δε περίμενα να είναι κατι ανησυχητικό. Τώρα που την είδα καλύτερα πρόσεξα πως είναι σε άσχημη κατάσταση.

Έλεγα να του βάλω 5 μέρες πολυβιταμίνη στο νερό τώρα που τέλειωσε με την αντιβίωση για να τον τονώσω. Να περιμένω πριν βάλω βιταμινες μήπως χρειάζεται κάποιο άλλο φάρμακο για τη γλώσσα του πρώτα;

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας