Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 37
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

2. Likes gwgw5224 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κουτσουλια μακροσκοπικα φυσιολογικη , οχι διαρροια , οχι περιεργα υγρα . Εχει στερεο σκουρο τμημα , αρα τρεφεται

Το ματι πρησμενο .Καπου εχει χτυπησει ή τσιμπηθηκε απο κατι

Καρινα (θωρακας ) καπως αδυνατος αλλα οχι υπερβολικα

Κοιλια οχι πρησμενη αλλα δειχνει να εχει κολλημενες κουτσουλιες (αρα εχουν για καποιο λογο κολλωδη υφη )

Πρεπει αναγκαστικα να το πιασεις . Πρεπει να βαλεις περιμετρικα στο ματι tobradex αλοιφη (να εχει δηλαδη και κορτιζονη εκτος απο αντιβιωση ) ή dexamytrex πρωι και απογευμα .Εκει που φαινεται γυμνο και πρησμενο . Αν στο ματι εμφανιζεται δακρυ και ειναι πρησμενο και εκει , θα βαλεις και μεσα σε αυτο . Τοσο η μια οσο και η αλλη υπαρχουν στο φαρμακειο .Καθε 2η μερα θα βλεπουμε την πορεια του , για να σου πω αν θα συνεχισεις περαν του 5νθημερου αλλα για λιγο (λογω κορτιζονης ) ή θα πρεπει να βαλεις πχ tobrex μετα δηλαδη με ιδια αντιβιοτικη ουσια αλλα χωρις κορτιζονη

Δεν θα δωσεις αυτη τη στιγμη αλλο φαρμακο στο στομα εκτος απ το αβιομισιν . Ισως στην πορεια σου πω για tabernil doxiciclina ή augmentin αλλα οχι τωρα

Ομως ειναι ρισκο μεγαλο (ειδικα αν δεν πινει νερο ) να εχεις την αντιβιωση στο νερο και να μην δωσεις στο στομα .Αν δεν υπαρχει αλλος να δωσει εκεινος , βαλε 10 σταγονες και οχι μονο 7 στην 100 ml ποτιστρα .Ομως την αλοιφη στο ματι ποιος θα την βαζει; εκει πρεπει να μπει σιγουρα αλοιφη
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Γωγω
    Post Thanks / Like
    Θα τα βάλει ο αντρας μου, απλά τώρα δεν ήταν εδώ όποτε αδυνατούσα εγώ να τα κάνω. Σε ευχαριστώ παρά πολύ. Θα πάρω ότι μου είπες και θα τα ακολουθήσουμε σχολαστικά. Ήταν κόλλωδεις οι κουτσουλιές το πρωί σαν να είχαν κάποιο διάφανο υγρό. Θα σας ενημερώσω για τη πορεία να μου πείτε αν συνεχίζω η όχι. Ελπίζω να πάνε όλα καλά! Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ευχομαι να μην ηταν απο << ασπραδι >> αυγου που εσπασε εσωτερικα , αν και δεν εχει τετοια εικονα η κοιλια , οποτε σε πρωτη φαση δεν ανησυχουμε . Να παρει το συντομοτερο την αντιβιωση

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Γωγω
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα σας! Το παπαγαλάκι μου αρνείται πεισματικά να ανοίξει το Ράμφος για να του δώσουμε σταγόνα αδιαλυτη. Υπάρχει κάποιος τρόπος, μήπως το κάνουμε λάθος εμείς; Η κατάσταση του όπως χθες. Υποτονικό,δεν κινείται και κάθεται με καθεται με κατεβασμένο το κεφαλάκι σαν να κρέμεται.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Τρώει καθόλου; πίνει νεράκι; αν ναι δοκίμασε τουλάχιστον όπως σου γράψε παραπάνω ο jk21 με 10 σταγόνες στο νερό. Αν ανοίγει έστω λίγο το ράμφος δοκίμασε να βάλεις μια οδοντογλυφιδα κάθετα να το κρατήσεις ίσα ίσα για να βάλεις το φάρμακο.

8. Likes jk21 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gwgw5224 Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλημέρα σας! Το παπαγαλάκι μου αρνείται πεισματικά να ανοίξει το Ράμφος για να του δώσουμε σταγόνα αδιαλυτη. Υπάρχει κάποιος τρόπος, μήπως το κάνουμε λάθος εμείς.
    Για δες μήπως σε βοηθήσουν τα παρακάτω βίντεο
    https://m.youtube.com/watch?v=xwMP3CKBl8I
    https://m.youtube.com/watch?v=PsMdnQJ1LSI

Πρέπει να πάρει τη σταγόνα. Ίσως από κάποιο μικρό άνοιγμα στο πλάι κι ας μην μπει και ολόκληρη. Μην περιμένεις να ανοίξει το στόμα διάπλατα. Είναι ζόρι κάποιες φορές αλλά πιστεύω πρέπει να προσπαθήσεις ξανά.

Εύχομαι περαστικά.

10. Likes Flifliki, Μ/Δ, jk21 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Γωγω
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα σας! Το παπαγαλάκι μου πάει καλύτερα ! Το ταΐζω πλέον με ένα κουταλάκι τροφή γιατί δεν ξέρω αν πηγαίνει μόνο του να φαει από τη ταιστρα. Και τη σταγόνα την αραιώνω με ελάχιστο νερό. Του βάζω tobradex στο μάτι και μου φαίνεται πως ήδη είναι πιο ζωηρό. Σήμερα έφαγε και μαρουλάκι! Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας, πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!

12. Likes Μ/Δ, jk21, ndlns, komo liked this post
    Titribit
    Guest
    Μπραβο,ευχαριστα νεα!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μετα την αραιωση της σταγονας , πινει ολο το διαλλυμα ή μερος αυτου (εστω συνολικα σε μια μερα , οχι απαραιτητα εκεινη τη στιγμη ) .Αν οχι , να του το δινεις ολο απο τωρα και μπρος

Ευχαριστα νεα μπραβο !

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία