Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 12
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like

Άκαρδη μάνα!!!!!!

Καλημερα σε ολα τα παιδια!!!! Το θέμα το ανοίγω εκ μέρους της αδερφής μου της οποίας της ειχα χαρίσει ενα ζευγαρι που ειχα περσινά μωσαϊκα καναρίνια!!!! Πεντάμορφα και με πολύ ωραίο χρωμα!!!!! Την επισκέφτηκα λοιπόν χθες βραδυ κ την ρωτησα γτ μου είχε πει οτι τους είχε βάλει φώλια για να ζευγαρωσουν...... Την πρώτη φορά η καναρα παράτησε τα αυγά την 8η μερα πήγα την επόμενη που με πήρε τηλέφωνο κ ήταν και τα τρία ενσπορα είχε μέσα πουλάκια.... Την δεύτερη φορά γέννησε παλι τρία. Το ενα εκτός φωλιάς που έσπασε κιόλας και τα δυο εντος. Όταν συμπλήρωσε τις μέρες την πήρα τηλέφωνο κ μου είπε οτι το ενα βγήκε πήγα μετα από τρεις μέρες κ δεν είχε βγει ακομα το έσπασα κ δυστηχως το πουλάκι είχε σκάσει μέσα δίχως να μπορέσει να βγει..... Χθες λοιπόν που την επισκέφτηκα την ρώτησα τι κανει το πουλάκι κ αν άρχισε να τρώει μονο του....κ μου είπε οτι την Τετάρτη μερα ψοφησε μάλλον δεν κατάλαβε οτι σταμάτησε να το ταΐζει..... Δεν ξέρω αν είχε μαύρη τέλια γτ δεν το είδα. Το έβαλε για μια τελευταία πλέον προσπάθεια κ χθες είχε κανει το πρώτο αυγό..... Τι να προσέξει για να μην παρατήσει παλι τα αυγά.... Να σας ενημερώσω οτι μετα από κάθε γεννα πλένει καλά την φωλιά και το κλουβί για να μην υπάρξει πιθανότητα ψειρας......

2. Likes ndlns liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρπο.Ρινο + Ρινα
    Post Thanks / Like
    Καλημερα Σωτηρη
    τα εχει μεσα στο σπιτι ή εξω?
    Επισης οταν δεν εχουν μικρα ποιος εχει την γενικη περιποιηση?

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Επίσης, καλό είναι να μας πεις για τη διατροφή τους. Τι τροφή δίνει, αν δίνει αυγό ή αυγοτροφή, πρασινάδα κλπ. Όλα αυτά παίζουν ρόλο στο τάισμα των μικρών...
    Υπάρχει περίπτωση να τα τρομάζει κάτι στο χώρο που βρίσκονται; Ζώο η θόρυβος εννοώ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    Τροφή πέρνει χύμα του εμπορίου τώρα πια ακριβώς δεν γνωριζω.... Δίνει μερα παρα μερα αυγό όπως της εχω πει αλλά και αυγοτροφη που της εχω δώσει εγω της king που είναι για ιθαγενή από τους βάζει δυο φορές την εβδομάδα φρούτα οτι έχει δλδ μήλο αγγουράκι μαρούλι, αχλάδι...... Τα πουλάκια τα έχει σε εξωτερικό χώρο..... Αυτό που είδα εγω όταν παρατησε την πρώτη φορά τα αυγά ενώ ήταν ενσπορα πήγαινε ο αρσενικός κ την κυνηγούσε για να την βατευει κ ενώ τον χώρισα κ τον έβαλα σε κλουβί από κατω να μην βλέπονται μετα από δυο μέρες παρατάει τα αυγά κ πήγαινε στο κάγκελο όταν κελαιδουσε ο αρσενικός κ στηνόταν όπως στήνονται για βατεμα...... Γενικά είναι ήσυχα στο σπίτι της αντιθέτως με το δικό μου δλδ δεν είναι κοντά σε μέρος που να τα τρόμαξε κανένα αρπαχτικό αλλά ούτε κ σκυλιά η οτιδήποτε αλλο.....
    Τελευταία επεξεργασία από sotos2908; 09-06-2018 στις 13:44

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όταν έχει μικρά αυγό, αυγοτροφή και πρασινάδα θα πρέπει να δίνει φουλ κάθε μέρα, με αλλαγή το μεσημέρι για να μη χαλάσει.
    Γνώμη μου είναι να μην τη χωρίζετε από τον αρσενικό, το πολύ πολύ μόνο με κάγκελο στη μέση της ζευγαρώστρας. Θα πρέπει όμως να βλέπονται τα πουλάκια.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

7. Thanks Iscariot thanked for this post
    Likes Iscariot, jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ποτε μου δεν καταλαβα , γιατι εμεις οι ανθρωποι δεν χωριζουμε τον ανδρα μας στην εγκυμοσυνη αν θελει να ερχεται σε επαφη μαζι μας (οσες ειναι γυναικες ) και γιατι θεωρουμε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο να θελουμε κατι τετοιο (οσο το επιτρεπει για ανατομικους και λογους ασφαλειας του εμβρυου σε συγκεκριμενους μηνες ο γιατρος ) και θεωρουμε παραλογο να θελουν κατι τετοιο τα πουλια μας .... Ο αρσενικος εχει λογο να χωριζεται μονο αν σπασει αυγα (και διαπιστωσουμε οτι 100 % ηταν ενσπορα , γιατι τα ασπορα ειναι φυσιολογικο να το κανει αν δεν εχει βατεψει ) ή ξεκαθαρα παει να ανατρεψει τη φωλια .Δεν ειναι επισης προβλημα , οταν παει να τραβηξει ελαχιστο υλικο απο πλαγια .Το κανουν για να καλεσουν για βατεμα τη θηλυκια ή για να δειξουν οτι τακτοποιουν τη φωλια .Οταν βιαζομαστε να χωρισουμε τα πουλια , η κινηση της θηλυκιας να αφησει αυγα ή και νεοσσους σε μικρη ηλικια , δεν ειναι σπανια , να μην πω οτι ειναι και το πιο συνηθισμενο .... Ακομα και οταν αναγκαστικα πρεπει να χωριστει ο Αρσενικος , πρεπει να ειναι εντελως διπλα , οπως λεει ο Νικος , γιατι μονο ετσι ισως αναγνωρισει τα μικρα ως δικα του και ταισει οταν βγουνε στο κλαρι , που θα παει σε αλλη γεννα συνηθως νωρις η θηλυκια .Σε διαφορετικη περιπτωση πρεπει να εξαφανιζεται οχι μονο οπτικα αλλα και ακουστικα απο τη θηλυκια , σε αλλο χωρο , να μην τον ακουει και να φτασει το μεγαλωμα των νεοσσων μεχρι τον απογαλακτισμο

9. Thanks Iscariot thanked for this post
    Likes ndlns, Iscariot, MacGyver liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλές σας..... Δεν μου είχε τύχη να πειραζει την θηλυκιά ο αρσενικός ενώ έχει αυγά και είναι προχωρημενα σε μέρες (8 μερα) κ γιαυτο μετα το περιστατικό το δεύτερο ρωτησα κάποιον εκτροφέα εδω στο βολο και μου είπε ακριβώς οτι εμείς οι εκτροφής έχουμε ενα με τρεις αρσενικούς κ τον γυρνάμε σε δέκα θηλυκές δεν γίνεται να τον έχουμε μέσα κ ειδικά σε περίπτωσης που πειράζουν την θηλυκιά ενώ έχει τελειώσει με τα αυγά..... Κακώς που δεν ρωτησα νωρίτερα κ λογο απειρίας την πάτησα..... Ευχαριστω για τις συμβουλές...... Πλέον κανει την τελευταία απόπειρα χθες κ σήμερα είχε δυο αυγά ενα χθες δλδ κ ενα σήμερα..... Θα τον αφήσω κανονικά μέσα κ δεν θα ξανά κάνω το ίδιο λάθος.......

11. Likes dikai, ndlns, jk21 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από sotos2908 Εμφάνιση Μηνύματος
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλές σας..... Δεν μου είχε τύχη να πειραζει την θηλυκιά ο αρσενικός ενώ έχει αυγά και είναι προχωρημενα σε μέρες (8 μερα) κ γιαυτο μετα το περιστατικό το δεύτερο ρωτησα κάποιον εκτροφέα εδω στο βολο και μου είπε ακριβώς οτι εμείς οι εκτροφής έχουμε ενα με τρεις αρσενικούς κ τον γυρνάμε σε δέκα θηλυκές δεν γίνεται να τον έχουμε μέσα κ ειδικά σε περίπτωσης που πειράζουν την θηλυκιά ενώ έχει τελειώσει με τα αυγά..... Κακώς που δεν ρωτησα νωρίτερα κ λογο απειρίας την πάτησα..... Ευχαριστω για τις συμβουλές...... Πλέον κανει την τελευταία απόπειρα χθες κ σήμερα είχε δυο αυγά ενα χθες δλδ κ ενα σήμερα..... Θα τον αφήσω κανονικά μέσα κ δεν θα ξανά κάνω το ίδιο λάθος.......
    Απλά η διαφορά μας Σωτήρη είναι ότι εμείς ακολουθούμε τον φυσιολογικό δρόμο εκτροφής ενώ ο φίλος που δε συμβούλεψε τον εμπορικό. Γιατί δεν θα κρατήσει αυτά τα πουλια και πιθανον οι επόμενοι αγοραστές να το βρούνε μπροστά τους στα ζευγάρια. Εννοώ σε πουλια που δεν μεγαλώνουν κανονικά με γονείς πιθανον να δείχνουν προβληματκη συμπεριφορά.

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

13. Likes MacGyver, sotos2908, ndlns, jk21, Flifliki liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αρκετοι οργανωμενοι ακολουθουν την τακτικη του επιβητορα .Ενα τετοιο πουλακι εχει μαθει να μην μεγαλωνει μικρα αλλα να βατευει και μονο ... αν ενα τετοιο πουλακι μεινει με τη θηλυκια , λογικο ειναι να εχει επιθετικη συμπεριφορα απ ενα σημειο και μετα ...

15. Likes Flifliki, dikai, ndlns liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    καλημερα παιδια!!!! πριν λιγο ειχα τηλεφωνο απο την αδερφη μου και με ενημερωσε οτι χθες εκανε τρτο αυγο κανονικα..... σημερα το πρωι πηγε να βαλει φρεσκο νερακι και αυγο βρασμενο και ειδε οτι ειχαν φαει τα δυο απο τα τρια αυγα μεσα στην φωλια.............

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας